Krupniok a kaszanka - różnice. Czy to to samo?
W polskiej kuchni nie brakuje mięsnych wyrobów, które potrafią zachwycić smakiem. Niekiedy wyglądają one tak podobnie, że ciężko jest je od siebie odróżnić. Z takim dylematem mogą spotkać się fani kaszanki i krupnioka. Te dwie potrawy wyglądają i smakują podobnie, jednak nie są one takie same. Wiecie, co je różni? Jeżeli nie, to zostańcie z nami i poznajcie tajniki tych mięsnych wyrobów. Zapraszamy!
O krupniokach słów kilka
Krupniok to tradycyjne danie, które pochodzi ze Śląska. Jego smakiem zachwycano się już w XVIII wieku! Kaloryczność tej potrawy sprawiała, że często gościła ona na stołach górników, którzy potrzebowali dużo energii. Całe szczęście smakiem krupnioka możemy raczyć się również dzisiaj! Chcecie poznać ciekawostkę na temat tego wyrobu? Krupniok znalazł się na liście tradycyjnych, polskich potraw, które widnieją w chronionym rejestrze. Musicie więc spróbować tego przysmaku, ponieważ to część naszej kultury. Kaszanka czy krupniok? Te dania są do siebie bardzo zbliżone, dlatego ciężko je od siebie odróżnić. My jednak podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę!
Krupniok a kaszanka różnice – pochodzenie
Pierwszą, podstawową różnicą między krupniokiem a kaszanką jest pochodzenie. Obie potrawy to polskie przysmaki, jednak możecie spotkać je w innych częściach kraju. Wypatrujcie krupnioka na Śląsku, gdzie to danie gości na wielu stołach. Zwróćcie również uwagę na festyny z regionalnym jedzeniem. W Katowicach odbywa się nawet Święto Krupnioka! Kaszanka natomiast jest daniem ogólnopolskim.
Różnice w farszu krupnioka i kaszanki
Krupniok a kaszanka, czy wyróżniamy jakieś różnice w ich farszu? Odpowiedź być może Was zaskoczy! W składzie krupnioków śląskich pojawia się aż 85 procent podrobów i mięsa. Zaledwie 15 procent stanowią dodatki, np. kasza gryczana. W przypadku kaszanki wygląda to nieco inaczej. Skład tego wyrobu to maksymalnie 80 procent mięsa i podrobów oraz 20 procent innych produktów. Kaszanka a krupniok, czy to te same przysmaki? Teraz już wiecie, że podobny wygląd może być bardzo mylący. Jeżeli więc lubicie bardziej mięsne potrawy, to koniecznie sięgnijcie po tradycyjny, śląski krupniok.
Krupniok a kaszanka – sposoby przyrządzenia
Zdobyliście już te pyszne, mięsne wyroby i zastanawiacie się, jak je przyrządzić? To bardzo proste! Wystarczy do tego dobrze nagrzana patelnia. Podsmażcie krupniok lub kaszankę przez 10 minut i gotowe! Nie musicie używać do tego oleju. Ze smaku tych pysznych wyrobów ucieszą się również fani grillowania. Pycha!
Nasze sprawdzone przepisy
Krupniok śląski a kaszanka, gdy ktoś następnym razem zapyta Was, jakie są różnice między tymi wyrobami, to pochwalcie się swoją wiedzą. A teraz poznajcie nasze sprawdzone receptury na przygotowanie pysznych potraw!
Na pierwszy ogień idzie kaszanka grillowana w cebuli. Jesteśmy pewni, że zachwyci Was nie tylko smakiem, ale również znakomitym wyglądem.
Szukacie pomysłu na szybką, ale dobrą przystawkę? Koniecznie spróbujcie cebulowych bomb z kaszanką. Przygotujecie to danie w pół godziny. Pycha!
Co najlepiej smakuje z krupniokiem? My w szczególności polecamy Wam surówkę z kapusty pekińskiej z jabłkami. To znakomity duet, który zawsze tak samo dobrze smakuje. Równie dobrze sprawdzi się jednak surówka po holendersku.
Komentarze (0)