Nawet najbardziej dorodny kawałek mięsa kupiony u zaufanego dostawcy nie będzie zachwycał smakiem bez dodatku przypraw i marynaty. Nie warto ograniczać się do soli, pieprzu i odrobiny musztardy na talerzu. Świat odpowiednich przypraw do karkówki jest znacznie bardziej różnorodny. Jak przyprawić karczek i jakich produktów nie powinno zabraknąć w kuchni? Razem z nami znajdziesz wiele apetycznych inspiracji.
Na czym polega fenomen karkówki?
Mięso jest łatwo dostępne, więc zrobienie zakupów na grilla nie stanowi problemu. Dodatkowo zawiera odpowiednią ilość tłuszczu, który podczas obróbki termicznej chroni karkówkę przed wysychaniem. Kolejnym atutem jest fakt, że karczek doskonale smakuje z najróżniejszymi dodatkami – czy to swojskimi ziołami z własnego ogródka, czy bardziej egzotycznymi przyprawami. Można zamienić go w danie główne lub użyć jako składnika szaszłyków.
Jak przygotować karkówkę do grillowania?
Zanim zajmiemy się szczegółowo tematem, jakie przyprawy do karkówki pasują najlepiej, chwilę uwagi należy poświęcić przygotowaniu samego mięsa. W pierwszej kolejności karkówkę myjemy, następnie dzielimy na kawałki. Trzeba zwrócić uwagę na to, by nie były zbyt małe. Mięso pod wpływem wysokiej temperatury kurczy się, co mogłoby doprowadzić do jego wysuszenia.
Tłuczkiem do mięsa ostrożnie rozbijamy karkówkę, by w każdym miejscu miała mniej więcej tę samą grubość. Ostatnim etapem jest nakłuwanie mięsa szpikulcem, by przyprawy miały szansę wniknąć do wnętrza karkówki.
Kwestia czasu
Nie zostawiajmy marynowania i przyprawiania karkówki na ostatni moment. Im więcej czasu mięso spędzi w aromatycznej zalewie, tym lepiej będzie smakować po upieczeniu. Przyprawianie dobrze jest zacząć dzień przed grillowaniem. Mięso wraz z dodatkami najlepiej jest włożyć do dużej, szklanej miski, przykryć i umieścić w lodówce na całą noc.
Jak przyprawić karkówkę na grilla?
Dobra marynata do karkówki powinna składać się z czterech podstawowych elementów:
- tłuszczu, bardzo dobrze sprawdzi się olej rzepakowy lub oliwa;
- kwaśnego dodatku, który zmiękcza mięsne włókna: nadają się do tego sok z cytryny i limonki, ocet, czerwone wino i jogurt naturalny;
- słodkiego akcentu, który daje kuszący efekt karmelizacji: najlepiej sięgać po miód, sos teriyaki, syrop klonowy, ewentualnie keczup.
- soli.
Nie obawiajcie się dodawania do marynaty musztardy. Delikatesowa i kremska należą do łagodnych rodzajów, z kolei dijon, rosyjska i sarepska nadadzą potrawie ostrości.
Przyprawianie na bogato
Baza już jest, czas na przyprawy. Jak przyprawić karkówkę, by była aromatyczna? W tej dziedzinie można zaszaleć! Drobno poszatkowane czosnek i cebula zapewne znajdą się w każdej kuchni. Bardzo dobrze smakuje karczek z popularnymi bazylią, oregano i tymiankiem. Ziołowe aromaty zapewniają estragon, kolendra i szałwia. Słodka i pikantna papryka również pasują do karkówki. Jeśli chcecie uzyskać orientalny charakter dania, sięgnijcie po sos sojowy, imbir, kurkumę i curry.
Wrzuć karkówkę na ruszt!
Przygotowując grillowaną karkówkę BBQ, przekonacie się, że lista składników potrzebnych do zrobienia smacznej marynaty nie zawsze jest długa. Tym razem, oprócz mięsa, bazować będziecie na zaledwie czterech składnikach. Prostą recepturą jest także karkówka z grilla obtoczona w suszonych grzybach. Nie da się ukryć, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc mocno ziołową karkówkę z grilla na ragout z leśnych grzybów proponujemy smakoszom, którzy podczas grillowania szukają naprawdę niebanalnych kompozycji. Karkówki w delikatnej glazurze z sosem czosnkowym też nie będziecie mogli się doczekać! Dodatki do dań z rusztu są równie ważne, a grillowana karkówka z ziemniakami i sałatką z ciecierzycy to potrawa kompletna. Popularne mięso podajcie w formie szaszłyków z karkówki z boczkiem i kiełbasą – oto przepis na porządną, mięsną biesiadę!
Komentarze (0)