Chleb stanowi jeden z podstawowych produktów spożywczych, który pojawia się w większości domów. Podstawa kanapek, tostów i grzanek – uniwersalność to jego drugie imię! Macie w okolicy zaprzyjaźnioną piekarnię? Nawet jeśli tak, skuście się na zrobienie tego przysmaku samodzielnie. Pieczenie chleba nie wymaga zaawansowanych umiejętności kulinarnych, szlifowanych przez lata. Wystarczy trochę czasu i chęci!
Nie tylko piekarnia
Jakie są plusy zgłębiania informacji, dotyczących tego, jak upiec chleb? Przede wszystkim fantastyczny smak i zapach domowego wypieku. Specjalistyczny sprzęt też nie jest konieczny – wystarczy piekarnik elektryczny albo gazowy. Do chleba dorzu cie ulubione dodatki, a będziecie pewni tego, co znajduje się w jego składzie. Zastanawiacie się pewnie jaką technikę wybrać. Chleb na zakwasie czy na drożdżach? Oba sposoby rozłożymy na czynniki pierwsze.
Rosnąć jak na drożdżach!
Użycie drożdży polecamy wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z domowym chlebem. Receptury na chleb drożdżowy w większości są bardzo proste i niezbyt czasochłonne. Dodatkowym plusem jest fakt, że na rynku spotkacie się z drożdżami świeżymi oraz instant. Przepis na chleb dopasujecie do swoich możliwości i zapasu czasu. Jak upiec chleb na drożdżach – potrzebne składniki:
– mąka,
– drożdże,
– letnia woda,
– sól.
Jeśli zdecydujecie się na świeże drożdże, w pierwszej kolejności należy wymieszać je z wodą i odrobiną soli. W ten sposób uzyskacie rozczyn, który w następnym kroku dodacie do mąki. W przypadku drożdży instant możecie pominąć tę część. Dokładnie wymieszane produkty odstawcie w ciepłe miejsce, by drożdże mogły rozpocząć swoje spulchniające działanie. Gotowej masie pozwólcie rosnąć przez około 2 godziny. Możecie umieścić ją od razu w foremce i po tym czasie włożyć do piekarnika. Prawda, że łatwo?
Pieczenie chleba na zakwasie
Gdy już nabierzecie wprawy przy wypiekach drożdżowych, przyjdzie czas na chleb na zakwasie, polecany przez wszystkich zwolenników tradycyjnych przepisów.
Zakwas to nic innego jak mieszanka razowej mąki żytniej i przegotowanej wody. Choć wielu kucharzy podchodzi do niego z niepewnością, przygotowanie zakwasu jest proste. Potrzebujecie jednak na to kilku dni.
Kombinację mąki i wody najlepiej umieścić w litrowym słoiku. Zacznijcie od wymieszania 100 gramów mąki i 100 mililitrów wody. Nie zakręcajcie słoika! Zamiast tego przykryjcie gazą i odstawcie w ciepłe miejsce na dobę.
Nazajutrz dodajcie do zawartości słoika kolejną porcję składników w tych samych ilościach. Czynność powtarzajcie przez kolejne 4-5 dni. Gotowy zakwas powinien mieć delikatny, winny zapach.
Czas na pieczenie właściwe. Na 1 porcję zakwasu, przygotujcie 2 porcje mąki, łyżkę soli oraz wodę. Wszystkie składniki ostrożnie wymieszajcie i odstawcie do wyrośnięcia. Podobnie jak w przypadku chleba drożdżowego, dajcie masie około 2 godzin, następnie włóżcie do rozgrzanego pieca. Oto cała filozofia!
Słowo się rzekło, chleb u płota
Wiecie już jak upiec chleb na zakwasie i na drożdżach, zatem do dzieła! Gdy już oswoicie się z prostymi recepturami, pozwólcie sobie na smakowite metamorfozy. W tym chlebie ukryte zostały nasiona chia, orzechy włoskie i mnóstwo innych pyszności. Bardzo oryginalnie wygląda chleb piknikowy, którym możecie poczęstować gości w czasie przyjęcia nie tylko na łonie natury! Ser i pieczywo to wyśmienite zestawienie, więc spróbujcie chleba ziemniaczano-serowego oraz serowo-cebulowego chleba z chili. Musimy ostrzec, że niełatwo wybrać faworyta. Lubicie słoneczne kolory? Zatem chleb z mąki kukurydzianej też przypadnie wam do gustu. Do chlebka mięsnego nie potrzeba już żadnych dodatków. Co powiecie na odrobinę egzotyki? Afrykańskiego chleba z suszonym mięsem nie znajdziecie w piekarni na rogu!
Komentarze (0)