Sos belgijski — jak zrobić? Jaki to sos? Jak smakuje i z czego jest?
Idealny nie tylko do frytek – sos belgijski pasuje do wielu dań, a wykonanie go nie zajmuje zbyt dużo czasu. Jak go zrobić? Co sprawia, że zajmuje jedno z zaszczytnych miejsc na stole podczas grilla? Zaledwie kilka produktów połączonych ze sobą we właściwych proporcjach dzieli was od przygotowania sosu, który z powodzeniem zastąpi zwykły keczup i wzbogaci swoim smakiem wiele potraw. Oto co należy wiedzieć o sosie belgijskim i jego przeznaczeniu!
Z jakich składników robi się sos belgijski?
Mimo tajemniczej nazwy ten sos przyrządza się z bardzo dobrze znanych wam składników. Zatem z czego jest sos belgijski? Keczup, majonez i cebulę można znaleźć niemal w każdej kuchni. Właśnie to trio stanowi bazę do pysznego sosu, którym zajadają się wielbiciele belgijskich frytek. Od tych dobrze znanych podłużnych różnią się one przede wszystkim grubością. Frytki belgijskie są bowiem znacznie szersze i tradycyjnie smażone je na łoju wołowym, jednak znacznie chętniej zastępuje się go olejem roślinnym. Moczone w sosie belgijskim smakują wyśmienicie!
Przygotowanie sosu belgijskiego krok po kroku
Oprócz podstawowych składników, do przyrządzenia sosu będziecie potrzebować jedynie odrobiny octu oraz pieprzu i soli do smaku. Jak zrobić sos belgijski? Najpierw należy obrać i posiekać bardzo drobno cebulę. Przełożoną do miseczki zalewamy łyżką stołową octu. Odstawiamy na parę minut. Następnie dodajemy do cebuli ok. 5 łyżek majonezu i 3 łyżki keczupu. Po połączeniu wszystkich składników sos wystarczy już tylko doprawić wedle uznania. Jeśli jesteście zwolennikami nieco ostrzejszych smaków, do wykonania sosu belgijskiego zamiast keczupu łagodnego użyjcie pikantnego.
Do czego podawać sos belgijski?
Poznaliście już sos belgijski i wiecie, z czego jest zrobiony. Teraz pora, aby dopasować go do potraw, tak aby znakomicie podkreślał ich smak. Oprócz wspomnianych już frytek możecie śmiało wykorzystać go do domowych hot-dogów, hamburgerów, doskonałych jako imprezowe przekąski mini burgerów lub domowej pizzy. Przygotowując grilla na świeżym powietrzu, może być on jednym z wielu propozycji sosów do wyboru do dań z rusztu. Z pewnością będzie dość szybko znikać! Sos belgijski – jak smakuje? Ma on kremową konsystencję i lekko ostry smak, a to ze względu na różne proporcje majonezu i keczupu. Dzięki temu jest nieco łagodniejszym sosem, ale nie pozbawionym wyrazu.
Sos belgijski z samodzielnie zrobionych składników
Naturalnie najprostszym sposobem do wykonania sosu belgijskiego jest użycie majonezu i keczupu ze sklepu. Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami gotowych produktów, możecie wykonać je samodzielnie! Do zrobienia majonezu własnej roboty będziecie potrzebować jajek, musztardy, białego octu winnego i oleju rzepakowego. Wszystkie składniki wystarczy umieścić w blenderze i doprawić odrobiną pieprzu. Zmiksowane do uzyskania puszystej masy i odpowiedniej gęstości zamienią się w pyszny majonez, który możecie użyć do zrobienia belgijskiego sosu.
Przygotowanie domowego keczupu również nie jest zbyt skomplikowane. Posiekane na drobno cebulę i czosnek przesmażcie na oleju. Dodajcie koncentrat z pomidorów, pomidorową passatę, cukier i ocet. Gotujcie na małym ogniu, a na koniec doprawcie do smaku. Obok własnoręcznie przygotowanego sosu belgijskiego nikt nie przejdzie obojętnie!
Belgia na talerzu – jak przygotować frytki belgijskie z sosem?
Wiecie już, jak zrobić sos belgijski. Dlaczego zatem nie podać go do frytek o tej samej nazwie? Pokrojone w łódeczki ziemniaki wrzućcie do rozgrzanego do 150°C tłuszczu. Po około 5 minutach smażenia w głębokim oleju wyjmijcie je, wyłóżcie na papierowy ręcznik i poczekajcie, aż wystygną. Następnie ponownie podgrzejcie tłuszcz i jeszcze raz smażcie wystudzone wcześniej frytki do momentu, kiedy zrobią się całkiem rumiane. Podawajcie z przygotowanym wcześniej sosem belgijskim.
Inspirowanie się kuchnią z różnych stron świata to doskonały sposób na urozmaicenie codziennego menu. Sos belgijski podany z frytkami przybliży wam smaki niby dalekie, a jednak będące w zasięgu ręki!
Komentarze (0)