Leczo – z czym je podawać?
Leczo to pochodząca z kuchni węgierskiej potrawa, której podstawę stanowią świeże warzywa. Podawana jest często z mięsnymi dodatkami, np. kotletem schabowym czy odpowiednio przyrządzoną piersią z kurczaka. Równie dobrze sprawdzi się jednak jako samodzielne danie wegetariańskie. Możesz ją przygotować z dowolnych, ulubionych składników. Najczęściej proponowanymi do sporządzenia bazy są: papryka, cebula i czosnek. Świetnie sprawdzają się jednak również cukinia czy bakłażan - takie połączenie przybliża tę potrawę do jej francuskiej, pochodzącej z Prowansji, wersji, czyli ratatouille. Przykładem leczo z wymienionym wcześniej dodatkiem jest leczo z kiełbasą. Do gotowego leczo w takiej odsłonie warto dodać odpowiednie przyprawy - dobrze będą się z nim komponować zioła prowansalskie - bazylia, tymianek, szałwia lekarska, cząber ogrodowy, oregano, mięta pieprzowa i rozmaryn. Jako dodatek warto też wykorzystać ugotowany ryż lub kaszę (dowolny jej rodzaj) - szczególnie polecana jest gryczana.
Sprawdzone inspiracje na smaczne leczo
Interesującą propozycją na to danie, która wykorzystuje świeże, sezonowe warzywa jest leczo z kiełbasą à la ratatouille. Używa się do niego popularne latem i wczesną jesienią składniki: cukinię i bakłażana. Tym, co dodatkowo nadaje jej smaku jest kiełbasa - możesz użyć swojego ulubionego rodzaju. Gotowe danie bardzo dobrze będzie prezentowało się na talerzu: podaje się je bowiem w wydrążonych bułkach kajzerkach. Tak przygotowane możesz dodatkowo przystroić natką pietruszki lub listkami świeżej bazylii. Wartym rekomendacji wariantem tej potrawy, która przypadnie do gustu w szczególności wegetarianom, jest warzywne leczo z grzybami. Oprócz wymienionych w tym przepisie warzyw, dodać możesz również kolorowe papryki. Dzięki temu danie będzie charakteryzowało się ciekawszym wyglądem. Słodycz ananasa, sugerowanego jako jeden ze składników tej potrawy, przełamać możesz nie tylko czosnkiem, ale również (przykładowo) papryką chili. Pamiętaj jednak, by przed jej pokrojeniem i dodaniem do garnka, usunąć z niej nasiona - cechuje je bowiem największa pikantność.
Gulasz, czyli smaczna alternatywa dla leczo
Bazę gulaszu stanowią mięso, papryka i cebula. Jest podobna do tej, której używa się do leczo, różny jest jednak sposób jej przyrządzenia. Co ciekawe, potrawa ta może występować nie tylko jako samodzielne drugie danie obiadowe, ale także jako zupa lub dodatek do innych potraw (np. placków ziemniaczanych). Jej cechą charakterystyczną jest kolor - występuje w różnych odcieniach brązu. Swoją barwę zawdzięcza odpowiednio przyrządzonemu mięsu, które kroi się w kostkę lub plastry i najpierw podsmaża na tłuszczu (im ten proces jest dłuższy, tym intensywniejsza będzie kolorystyka finalnego dania), a następnie dusi się (wraz z resztą składników) pod przykryciem w garnku. Pamiętaj, by warzywa nie znajdowały się w garnku dłużej niż 10-15 minut. W przeciwnym razie będą rozgotowane. Gotowe gulasze możesz podawać z takimi samymi dodatkami jak te, które rekomendowane są do leczo. Jako dekorację wykorzystać zielone natki, np. pietruszki. Wypróbuj naszego przepisu na prosty gulasz węgierski z kurczakiem. Równie smaczny będzie wegetariański gulasz z dyni.
Jakie dodatki pasują do gulaszu?
Ciekawą propozycją sezonowego gulaszu będzie ten, który przyrządzisz z uwzględnieniem papryki, tak jak w przypadku kociołka gulaszowego z kaszą. Proponowana jest tutaj czerwona odmiana tego warzywa, ale równie dobrze sprawdzi się też zielona i żółta. Gotowe danie możesz podawać na różne sposoby, np. przystrojone zieleniną i z dowolnym pieczywem. Sprawdzą się także różnego rodzaju kasze, makaron, pieczone w piekarniku ziemniaki - każdy, z pewnością, znajdzie coś dla siebie. Potrawę tę przygotujesz również w wersji wegetariańskiej - sprawdź koniecznie jego jarską alternatywę - gulasz warzywny, do którego używa się paprykę, ziemniaki i korniszony.
O czym warto pamiętać, gotując gulasz lub leczo?
Bez względu na to, którą z potraw jednogarnkowych zdecydujesz się ugotować, warto przygotować jej większą ilość. Wystarczy, że sugerowane w przepisach proporcje odpowiednio pomnożysz - w zależności od objętości garnka, w którym będziesz je przyrządzać. Niewykorzystany nadmiar bez żadnych problemów możesz zawekować (i przechowywać w swojej spiżarce) lub podzielić na porcje i zamrozić w specjalnych pojemnikach lub woreczkach. Spróbuj tego sposobu, przygotowując gulasz z trzech mięs. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas i zawsze będziesz mieć pod ręką smaczne danie, które możesz odgrzać w dowolnym momencie. Już teraz wykorzystaj proponowane przez nas przepisy, zaopatrz się w sugerowane składniki i przygotuj smaczne leczo lub gulasz.