Jak się za to zabrać?
Sos chrzanowy to nieodłączny element śniadania wielkanocnego. Urozmaici smak wędlin i innych świątecznych przysmaków. Ale nie tylko – bo pasuje także do pasztetów, kiełbas czy ryb. Nie może zabraknąć go na Twoim wielkanocnym stole. Przyrządzenie takiego sosu zajmuje kilka chwil. Jest to tani, a zarazem szybki sposób na to, aby nadać daniom charakter i wyrazistość. Jak przygotować domowy, wielkanocny chrzan z jajkiem w roli głównej? Oto cenne wskazówki:
- Ugotuj 4 jajka na twardo (czas gotowania: ok. 10 minut). Po ostygnięciu obierz je ze skorupek i przetrzyj przez sitko.
- Przygotuj 1 szklankę śmietany, następnie dodaj 2 łyżki chrzanu i przetarte jajka. Dopraw solą i pieprzem według uznania.
- Na koniec – do smaku możesz dodać posiekany szczypiorek. Chrzan najlepiej jeść następnego dnia, kiedy wszystkie składniki się ze sobą połączą.
Chrzan w połączeniu z jajkiem staje się delikatny i kremowy. Rada! Pamiętaj o tym, że jeśli sięgasz po chrzan konserwowy, należy dokładnie odcedzić go z octu, aby nie zdominował on smaku naszego sosu.
powrót do góryNa zdrowie!
100 g korzenia chrzanu obfituje w witaminę C, a także wiele składników mineralnych, wśród których znajduje się potas, fosfor, miedź i mangan. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość witaminy C! Czy wiesz, że w 100 g chrzanu ilość witaminy C jest wyższa niż… w cytrynach? Dzięki obecności tej witaminy chrzan wspomaga między innymi prawidłowe działanie układu odpornościowego. Na zdrowie!
powrót do góryZainspiruj się!
Idealny dodatek do mięs czy pasztetów? Sos chrzanowy! Nie może go zabraknąć na Twoim stole, zwłaszcza w czasie Wielkanocy. Złagodzony smakiem śmietany i jajek, doda charakteru Twoim potrawom i przekąskom! Kolejna pozycja obowiązkowa to przepis na barszcz biały z chrzanową chmurką. Połączenie bulionu i świeżo startego chrzanu zapewni niezapomniane doznania smakowe. Dla osób lubiących wyrazisty smak – zupa chrzanowa z jajkiem! To danie pobudzi wszystkie Twoje kubki smakowe. A dla wszystkich szukających pomysłu na ciekawą przekąskę – oto przepis na szynkowe roladki zawijane z kremem chrzanowym i jajkami. Daj się skusić! Chrzan powinien na stałe zagościć w Twojej kuchni. Nada Twoim potrawom wyrazistości, a po ciężkim ucztowaniu przyniesie ulgę!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Chrzan kojarzony jest głównie z Wielkanocą. A czy wiesz, skąd przywędrował? Pochodzi z terenów Europy Wschodniej i Azji Mniejszej. Znano go już w starożytnym Rzymie!
- Na naszej ojczystej ziemi chrzan jako przyprawa był używany już w czasach Jagiellonów. Tłuste mięsa, zawiesiste sosy? Prawdziwa staropolska uczta nie mogła odbyć się bez chrzanu!
- Świeże liście chrzanu są również wykorzystywane jako środek konserwujący. Chronią artykuły spożywcze przed gniciem. Chcąc uniknąć szybkiego zepsucia się danego pokarmu, zawiń produkty takie jak mięso, masło czy ryby w liście chrzanu lub w miazgę z niej wykonaną. Jeśli zostanie Ci kawałek korzenia i nie wiesz, jak go wykorzystać, możesz użyć go jako dodatku do kiszonek – wpłynie to na dłuższą świeżość naszych przetworów. Sprytne!
- Chrzan znalazł zastosowanie nawet w kosmetyce. Drobno starty może być używany do przemywania twarzy. Z chrzanu możesz wykonać maseczkę domowej roboty czy tonik. Sięgnij po to, co dała nam natura! Twoja skóra Ci się odwdzięczy!
- Ta informacja może Cię zdziwić, jednak chrzan jest w stanie przetrwać ogromne mrozy! Nie straszne mu choćby trudne warunki panujące na… Grenlandii! Nawet tam się zakorzenił! Prawdziwy z niego twardziel!
- „Panie chrzanie, niech pan przestanie!” – chrzan jest tak ostry, że potrafi wycisnąć łzy – o czym pisał sam Jan Brzechwa. Co zrobić, by się przed tym uchronić? Włóż go na 30 minut do zamrażalnika i wyłóż zaraz przed starciem!
Z czym to się je?
Chrzan pospolity pochodzi z rodziny kapustowatych. Słynie z ostrego smaku i zapachu. To właśnie te cechy sprawiają, że ciężko o nim zapomnieć! Obecny przez cały rok, nie tylko od święta, urozmaici Twoje potrawy i nada im wyrazistości. Świeżo utarty korzeń chrzanu z odrobiną soku z cytryny świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs czy wędlin. Może być także składnikiem wielu sałatek i surówek. Bardzo dobrze komponuje się z jabłkiem, selerem czy marchwią. Niewątpliwie w kuchni najczęściej używa się go jako dodatku do buraków – lubimy ćwikłę z chrzanem! Nadaje się do suszenia, gotowania czy konserwowania. W czasie Wielkanocy idealnie sprawdzi się jako dodatek do białego barszczu czy tradycyjnych świątecznych pasztetów. To będą udane święta!
powrót do góry
Komentarze (0)