Po zachwytach nad włoskim spaghetti, japońskim sushi i ramenem, chińskimi sajgonkami, amerykańskimi burgerami czy meksykańskim chili con carne przychodzi czas na powrót do korzeni i odkrycie na nowo polskiej kuchni regionalnej. Wszystko za sprawą niepozornego, ale bardzo smakowitego gzika. Jak zrobię tę słynną polską pastę? Kilka powszechnie dostępnych składników wystarczy do zrobienia pysznego dodatku do mięs, ziemniaków i pieczywa. Co to jest gzik i jak się za niego zabrać? Z nami poznacie go od podszewki!
Gzik – co to takiego?
Gzik stanowi połączenie twarogu oraz śmietany (można sięgnąć też po jogurt naturalny). Do przyprawienia używa się głównie pieprzu oraz soli, choć jego smak można zaostrzyć także drobno startym czosnkiem. Często podawany jest także z dodatkiem szczypiorku, cebuli, koperku albo rzodkiewki – zresztą wszystkie te składniki na gzik są w stanie stworzyć spójną całość.W efekcie otrzymywana jest gęsta pasta, z której słynie przede wszystkim kuchnia wielkopolska. Właśnie z tego rejonu Polski pochodzą pyry z gzikiem – postna potrawa, której podstawą są ziemniaki gotowane w mundurkach. Tego rodzaju specjał znaleźć można również na Kujawach. Jak się robi gzik od podstaw? Szczegółową instrukcję znajdziecie poniżej.
Gzik – jak zrobić?
Do przygotowania podstawowej wersji gzika potrzeba:- półtłustego lub tłustego twarogu,- kwaśnej śmietany (12% lub 18%),- soli,- pieprzu.Do kwestii ilości składników podejść można dość luźno. Jeśli chodzi o stosunek śmietany do twarogu, użyć można proporcji 1:3. Zastanawiasz się, jak się robi gzik idealny? Przede wszystkim pamietaj, że powinien być gęsty i kremowy – zbyt wodnisty nie prezentuje się na talerzach dobrze. W przypadku porcji przypraw wiele zależy od indywidualnych preferencji. Podczas pracy w kuchni gzika najlepiej jest próbować na bieżąco – to bardzo przyjemny etap gotowania!
Jak zrobić gzik do ziemniaków?
Gzik to wyjątkowo proste i szybkie w przygotowaniu danie. Jak jednak postępować z ziemniakami?
- Przygotowując je w mundurkach, ominie nas etap żmudnego obierania. Nie zmienia to faktu, że trzeba je dokładnie wypłukać i oczyścić – przydatna okaże się do tego mała szczoteczka.
- Dobrze jest wybierać kartofle o podobnej wielkości. Dzięki temu ugotują się równocześnie.
- Ziemniaki w garnku należy zalać wodą tak, by były całkowicie zanurzone.
- Podczas gotowania polecamy dodać łyżeczkę soli.
- Ugotowane ziemniaki przekrawamy na pół i podajemy z wcześniej przygotowanym gzikiem.
Uniwersalny gzik – pomysły na jego podanie
Wiadomo już jak zrobić gzik i jakie dodatki pasują do niego najlepiej. Zrobienie ziemniaków w mundurkach również nie pozostawia żadnych wątpliwości. Tymczasem gzik wspaniale pasuje także zapiekanych ziemniaków z apetycznymi nacięciami. Do głównego dania obiadowego pasować będą również ziemniaki z tymiankiem udekorowane gzikiem. W menu furorę zrobią wiosenne ziemniaki serwowane z jogurtowo-twarogową pastą. Wspomniane zostało, że przysmak z Wielkopolski bardzo dobrze pasuje do pieczywa. Jeśli próbowaliście już grzanek z ratatują, tym razem przygotujcie je z gzikiem – nie będziecie rozczarowani. Gzik możecie potraktować również jaki dip do potraw z rusztu, np. grillowanych piersi z kurczaka z rozmarynem. Palce lizać!
Komentarze (0)