Dla zdrowia!
Ziemniaki to skarbnica potasu, pomagającego utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz magnezu – odpowiedzialnego za właściwą kondycję zębów i kości. Ziemniaczane bulwy zawierają również żelazo i fosfor. Dostarczają wielu witamin – najwięcej jest w nich witaminy C. W ziemniakach znajdziemy także witaminy A, B1, B2, B3, B6 i PP. Chociaż występują w małych ilościach, to przez wzgląd na częstotliwość spożywania ziemniaków są dostarczane organizmowi w odpowiednich ilościach. Ziemniaki zawierają również błonnik.
powrót do góryZainspiruj się!
Czas na obiad? Przygotuj ziemniaki zapiekane z serem! Nie musisz być wytrawnych kucharzem, by móc zaserwować to danie. Idziemy o zakład, że zachwycisz nim domowników. Wspólny posiłek to również pole do popisu dla faszerowanych ziemniaków z cebulą i boczkiem. Zapewniamy, że często będą gościć na twoim stole. Kolejne wyśmienite wydanie ziemniaków to te ze szpinakiem. Sprawdzą się także pod postacią Bolognese. Chciałbyś przenieść się na moment do ciepłych krajów? Przygotuj ziemniaki po hiszpańsku. Za ich sprawą poczujesz się jak w słonecznej Hiszpanii! Jesteś fanem zdrowej żywności? Doskonale! W takim razie mamy dla ciebie coś specjalnego – jedyny i niepowtarzalny przepis na pieczone ziemniaki z dipem z awokado. Szukasz innych sprawdzonych sposobów na pyszny obiad? Ziemniaki w greckim stylu sprawdzą się idealnie! Ziemniaki zapiekane lub te z tymiankiem… występują pod wieloma postaciami i w każdej smakują wybornie! Nie zwlekaj i przy najbliższej okazji przygotuj serowy omlet z ziemniakami. Polecamy też zapiekankę z ziemniakami i cukinią – łatwy sposób na posiłek, który poradzi sobie na wykwintnych przyjęciach. W twojej kuchni nie może również zabraknąć klasyki. Młode ziemniaki z kwaśną śmietaną są tak pyszne, że nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Sałatka z łososiem i ziemniakami wchodzi na podium zawsze wtedy, kiedy potrzebne jest smaczne danie. Gdzie ziemniaki tam i… frytki z piekarnika. Spróbujesz?
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Ziemniaki w Polsce stały się popularne dopiero w XIX wieku, choć dotarły do naszego kraju dużo wcześniej. Wszystko za sprawą Jana III Sobieskiego, który podarował je Marysieńce jako… ozdobę ogrodu.
- Do Europy przywędrowały pod koniec XVI wieku dzięki Hiszpanom, którzy około roku 1570 przywieźli je z podpitych terenów należących do Inków, gdzie były uprawiane już około 8 tysięcy lat temu.
- W XVII- i XVIII-wiecznej Europie ziemniaki traktowano jako rośliny ozdobne. W XIX wieku na stałe zagościły na europejskich stołach, stając się tym samym jednym z podstawowych składników diety Europejczyków.
- OZN ogłosiło 2008 rok rokiem ziemniaka.
- Ziemniak ma wiele pomników, m.in. w słowackim mieście Sencur, w Idaho w Stanach Zjednoczonych (w Muzeum Ziemniaka), w miejscowości Ananova w Chorwacji, w Prinzendorf w Austrii. W Polsce „ziemniaczane” pomniki znajdują się w Biesiekierzu oraz w Poznaniu.
- Ziemniak niejedno ma imię. W zależności od gwary bądź dialektu bywa różnie nazywany. Mamy więc barabole, kompery, bulby, kartofle, perki, pyry, swapki, bulwy oraz grule.
- Do największych producentów ziemniaków na świecie należą Chiny, gdzie produkuje się ponad 80 milionów ton rocznie. Z kolei w Polsce produkcja sięgają około 8 milionów.
- Według statystyk przeciętnie każdy z nas spożywa 33 kilogramy ziemniaków rocznie.
- W Peru został utworzony bank genów ziemniaka. Można tam znaleźć ponad 10 tysięcy odmian tego warzywa.
Jak się za to zabrać?
Ziemniaki gotuj w małej ilości osolonej wody przez około 15–20 minut. Należy uważać, aby ich nie rozgotować. Po wystudzeniu możesz wstawić ziemniaki na 24 godziny do lodówki. W tym czasie skrobia, którą w sobie zawierają, przekształci się w skrobię oporną na enzymy trawienne. Jej działanie zbliżone jest do błonnika – reguluje trawienie oraz obniża poziom glukozy we krwi. Czym należy się kierować w wyborze ziemniaków? Już podpowiadamy! Niezależnie od odmiany, powinny mieć regularny kształt i gładką skórkę. Zdecydowanie odrzuć te z uszkodzeniami i plamami chorobowymi czy zazielenieniem. Nie kupuj też ziemniaka, który zaczął już kiełkować.
powrót do góryZ czym to się je?
Ziemniak często gości na stołach Polaków i nie ma się, czemu dziwić! Doskonale uzupełni każdy obiad! Daje szerokie pole do popisu kuchennym amatorom. Ziemniaki sprawdzą się w rodzinnym gronie, jak i na kameralnym przyjęciu. Ich przygotowanie, szczególnie w najprostszej formie, nie wymaga dużo wysiłku. Pamiętaj, że powinieneś obiera je cienko, gdyż najwięcej minerałów i witamin kryje się tuż pod skórką. W środku z kolei znajdziesz głównie skrobię. Ziemniaki gotowane i pieczone w skórce smakują tak samo wybornie, a mają więcej wartości odżywczych. Ziemniaków nie należy również zostawiać zalanych wodą na długi czas, gdyż wówczas rozpuszczają się zawarte w nich witaminy. Na polskim rynku znajdziesz wiele odmian ziemniaków, różniących się między sobą kształtem, kolorem, smakiem i zapachem. Niektóre są mięsiste, inne bardziej mączne. Trafisz zarówno na duże, jak i małe okazy. To z reguły gatunek ziemniaków podpowie ci, co możesz z nich przyrządzić w kuchni. Są takie, które najlepiej nadają się na sałatkę, z kolei inne dobrze się gotuje, piecze i wyśmienicie smakują w postaci frytek. Do czego jeszcze możesz wykorzystać ziemniaki? Bez nich nie byłoby placków, które są wyśmienite zarówno ze śmietaną, mięsem, cebulą czy sosami na bazie jogurtu. Wersja z dodatkiem owoców? Czemu nie! Z ziemniaków zrobisz kluski śląskie i cepeliny, czyli podłużne kluski z mięsnym nadzieniem. Kto uwielbia kawałki ziemniaka w warzywnej zupie, ręka do góry! Jeśli ziemniaki w klasycznym wydaniu już ci się znudziły i chcesz trochę podkręcić swój obiad, upiecz je w piekarniku lub na grillu. Z pewnością zadowolą niejedno wybredne podniebienie! Jeśli chcesz z kolei urozmaicić popularne puree, dodaj do niego marchewkę, czosnek, zioła i… starty miąższ kokosa.
powrót do góry
Komentarze (0)