Jak się za to zabrać?
Po czym poznać dobry biały ser? Najlepszy jest średnio odciśnięty i gładki, gdy go przekroimy. Z kolei, jeśli jest za bardzo miękki, świadczy to o zbyt dużej zawartości serwatki. Gdy ser biały jest zbity w grudki, mączysty lub kaszkowaty oznacza to jego przegrzanie. Świeży twaróg charakteryzuje lekko kwaśny smak.
Jak przygotować twaróg doskonały? Zdradzamy sekret! Do przygotowania pyszny białego serka wykorzystuje się kwaśne mleko lub maślankę. Jeżeli chcemy otrzymać słodki ser, należy zacząć jego przygotowanie już w dniu, kiedy mleko zacznie kwaśnieć. Wtedy podgrzewamy je i doprowadzamy do wrzenia. Następnie trzeba ostudzić i odcedzić twarożek na lnianym ręczniku lub gazie. Czas wykorzystać zdrowotny potencjał serka w domowym zaciszu!
powrót do góryDla zdrowia!
Twaróg to prawdziwe składników mineralnych. Wśród nich króluje wapń oraz fosfor. Co ciekawe, 100 g twarogu półtłustego dostarczy nam 32% referencyjnej wartości spożycia witaminę B2 i 32% - na witaminę B12. Dzięki dużej zawartości witaminy B1 i B2, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego / przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Twaróg niestety nie pozostaje bez wad. Nadmierna jego ilość, na przykład w diecie białkowej, może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a także do podwyższenia poziomu cholesterolu. Zbyt duże dawki mogą również prowadzić do zakwaszenia organizmu.
powrót do góryZainspiruj się!
Zapraszamy do stołu! A na nim znajdziemy… pierogi ze szpinakiem i twarogiem. Aż ślinka cieknie na samą myśl! Gdzie twaróg, tam i pyzy - sprawdzony sposób na wyśmienity obiad. Nie może zabraknąć go również w pierogach leniwych. Jest to przepis na szybkie danie, które nigdy nie zawodzi! Sposób na prosty, ale wyborny obiad? Naleśniki z serem i rodzynkami zapewnią Ci miły i wartościowy przerywnik w ciągu dnia. Już zgłodniałeś? Zatem nadszedł czas na wiatraczki serowe. O słodkie nieba! Aż rozpływa się w ustach! A kiedy wstaniesz, czas na kanapki z twarogiem, jabłkiem i kiełkami - aby z rozmachem zacząć nowy dzień. Czas na słodkości! Bez twarogu nie udałby się tradycyjny sernik wiedeński. Za delikatny smak pokochają go zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Na rodzinnych spotkaniach doskonale sprawdzi się ciasto z twarogiem. Zachwytom nie będzie końca! A! I jeszcze ciasteczka kruche z serem. Zdadzą egzamin jako przekąska w ciągu dnia. Skuś się też na kruche mini serniczki i zaserwuj sobie chwilę wytchnienia od trudów codzienności. Ponadto zastąp tłusty ser twarogiem w sałatce z malinami i szpinakiem. Dbanie o linię nigdy nie było przyjemniejsze! Wypróbuj także cepeliny. Smacznego!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Zjedzony na śniadanie dostarcza organizmowi białka. Rozpocznij smacznie poranek!
- Biały ser znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni. Sprawdzi się także jako doskonały kompres… na poparzenia. Nałożony na lnianą ściereczkę twaróg należy przyłożyć do bolącego miejsca. 30 minut wystarczy, aby zniwelować negatywne skutki. Kto by pomyślał, że z niego taki zdolniacha!
Z czym to się je?
Twaróg ma szerokie spektrum zastosowań w kuchni. Możemy po niego sięgać o każdej porze dnia – zarówno na śniadanie, jak i na obiad czy kolację. Wybornie smakuje pod postacią past do kanapek. Dodaj do niego szczypiorek, rzodkiewkę, kiełki lub wędzone ryby i voilá! Twaróg doskonale sprawdzi się jako nadzienie do naleśników oraz pączków, zapewniając nam prawdziwe niebo w gębie! Bez niego nie byłoby także sernika – faworyta w walce o ulubione ciasto Polaków. Do czego jeszcze możemy dodać twaróg? Na przykład do makaronu! Biały ser zawsze smakuje wyśmienicie – nieważne, czy jest podawany na słodko, czy słono. Chudy twaróg to także ulubieniec osób na diecie – śmiało może zastępować w sałatkach bardziej tłuste sery. Może stanowić główny składnik lub dodatek do pierogów.
powrót do góry
Komentarze (0)