Trudno o bardziej apetyczne pieczywo. Pachnące masłem, puszyste i z charakterystycznymi warkoczami – oto chałka idealna! Zapewne wielu z nas nie może już doczekać się degustacji. O ile przygotowanie samego ciasta drożdżowego nie jest dużym wyzwaniem, o tyle zaplatanie chałki bywa problematyczne. Na szczęście elastyczne ciasto pozwala na dość swobodne manewrowanie nim, a nasze porady odnośnie do tego, jak zapleść chałkę z pewnością ułatwią to zadanie.
Zaplatanie chałki z 4 części
Co prawda tylko od szefa kuchni zależy to, z ilu części ciasta na chałkę przygotuje swój popisowy wypiek, jednak 4 to liczba idealna na start. Poradzą sobie z nią początkujący kucharze, a jednocześnie zapleciona chałka będzie wyglądać tak efektownie, jakby wyszła spod ręki profesjonalnego piekarza. Zatem to dzieła – jak zapleść chałkę?
- Ciasto podziel na 4 równe części. Z każdej uformuj wałeczek o długości mniej więcej 30-40 centymetrów.
- Ułóż je obok siebie i połącz z jednej strony, dość mocno sklejając. Nie chcesz przecież, by twój splot rozpadł się już na samym początku zaplatania chałki.
- Chwyć pierwszy wałek, zaczynając od lewej strony. Przekładaj go na przemian z pozostałymi – raz powinien iść górą, raz dołem.
- Te samą czynność powtarzaj z kolejnymi skrajnymi częściami ciasta.
- Końce ponownie sklej ze sobą i zawiń pod spód chałki. Już na tym etapie, jeszcze przed włożeniem do piekarnika, wygląda zachęcająco!
Zaplatanie chałki z 6 części
Gdy już dojdziesz do wprawy, możesz pozwolić sobie na nieco bardziej wymagające zadanie i jeszcze bardziej apetyczną chałkę. Jak zaplatać ciasto, składające się z 6 części? Dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych!
- Postępuj podobnie jak wcześniej. Ciasto drożdżowe podziel tym razem na 6 części i ponownie z każdej z nich stwórz elastyczny wałeczek.
- Złap wszystkie z jednej strony i łącząc je, stwórz początek swojej popisowej chałki. Jak zapleść tak przygotowane pasma?
- Najbardziej skrajne pasmo z lewej strony przełóż na drugą. Tak samo postępuj ze skrajnym pasmem z prawej. Nie wypuszczaj go z ręki, od razu umieść na samym środku – pomiędzy pozostałymi czterema linkami.
- Przełożony na samym początku wałeczek zapleć z kolejnym najbardziej skrajnym pasmem z lewej strony i przenieś go na środek.
- Manewr powtarzaj z każdą częścią, aż zapleciesz całość.
Chałka – nic dodać, nic ująć!
Ten pyszny domowy wypiek przed włożeniem do pieca wystarczy posmarować jajkiem i już będzie prezentować się zjawiskowo. Można go też posypać makiem, ale zdecydowanie najbardziej kusząco wygląda chałka z kruszonką. W towarzystwie domowej konfitury z jabłek stanie się pysznym sposobem na słodkie śniadanie. Dodatki zmieniaj w zależności od nastroju i zapasów, bowiem z konfiturą z płatków róży z gruszką i wanilią też smakuje niebiańsko. Wykorzystaj ją do zrobienia tostów cynamonowych z truskawkami – ten patent pomoże uratować przed wyrzuceniem nawet czerstwe pieczywo!
Jeśli wiesz już, jak zapleść chałkę, i zdecydujesz się na przygotowanie tej w wersji wytrawnej, dodaj do niej pastę z dyni, czyli niebanalne smarowidło do kanapek. Warzywne smaki to dla ciebie za mało? W takim razie spróbuj pasty z wędzonego bekonu. Jesteśmy pewni, że takiego rarytasu w twojej kuchni jeszcze nie było.
Komentarze (0)