Jak zrobić kompot z truskawek, jabłek i wiśni? Jak długo go gotować?
Przyzwyczailiśmy się do obecności na sklepowych półkach kartonów i butelek z sokami z najróżniejszych, nawet najbardziej egzotycznych owoców. Latem uwielbiamy orzeźwienie, jakie przynoszą mrożone herbaty i lemoniady, więc chętnie zamawiamy je w kawiarnianych ogródkach. Czas przypomnieć sobie, jak się robi kompot, który z powodzeniem będzie konkurować z popularnymi nowinkami. Jak zrobić kompot i jakie owoce wybierać? Ile gotować kompot – czy jest to czasochłonne? Przygotowaliśmy przydatne porady i przepisy na to, jak ugotować kompot, dzięki którym wrócicie do tego domowego przysmaku.
Jak ugotować kompot i po co to robić?
Coraz większą wagę przywiązujemy do tego, co ląduje na naszych talerzach i w szklankach. Staracie się jadać jak najbardziej naturalnie? Postawcie na kompoty! Do ich zrobienia potrzeba zaledwie kilku składników, a przygotowanie zajmuje kilkanaście minut – wiedząc, ile gotować kompot, przygotowanie domowych napojów nie będzie stanowić dla was żadnego problemu. Gotowanie kompotu to również wspaniały sposób na wykorzystanie sezonowych owoców. Dla wielu osób będzie to najprostsza metoda przywołania smaków znanych z dzieciństwa. Jak się robi kompot, by przypominał ten z przepisu na kompot w domu u babci? Przedstawiamy nasze sposoby na kompot z truskawek, wiśni oraz jabłek.
Jak zrobić kompot z truskawek?
Owoce są dostępne krótko, więc ich pojawienie się na grządkach i straganach jest witane przez smakoszy z ogromnym entuzjazmem. Do letniego posiłku kompot będzie pasować jak ulał!
Jak zrobić kompot z truskawek krok po kroku
- Dojrzałe owoce umyjcie pod bieżącą wodą i pozbądźcie się szypułek.
- W garnku zagotujcie wodę z cukrem. Na 1 kilogram truskawek użyjcie 2 litrów wody oraz około pół szklanki cukru, może być trzcinowy.
- Do gotującej się wody dodajcie sok z 2 cytryn i pomarańczy.
- Dla urozmaicenia smaku warto dodać odrobinę cynamonu i goździków. Taką mieszankę gotujcie przez 5 minut.
- Do garnka przełóżcie truskawki. Gdy woda ponownie się zagotuje, ustawcie małą moc palnika i przykryjcie naczynie. Ile gotować kompot? Wystarczy około 5-6 minut.
Jak zrobić kompot z wiśni? Przepis
Ten smak wspomina się z nostalgią. Jeśli chodzi o proporcje składników, możecie kierować się przepisem na kompot truskawkowy. Odrobinę zmieni się jednak metoda robienia kompotu.
Jak zrobić kompot z wiśni krok po kroku:
- Wiśnie po umyciu należy wydrylować. Po wypiciu kompotu będzie można użyć ich np. do ciasta. W kilku owocach warto zostawić pestki dla wzmocnienia smaku gotowego kompotu.
- Wiśnie zasypcie cukrem i odstawcie na pół godziny.
- Przełóżcie je do większego garnka i zalejcie wodą.
- Gotowanie kompotu z wiśni potrwa 10-15 minut.
Jak zrobić kompot z jabłek?
Rozmaite odmiany jabłek są dostępne w sklepach przez okrągły rok. Brak świeżych produktów przestanie być kulinarną wymówką, więc do dzieła!
Jak zrobić kompot z jabłek krok po kroku:
- Jabłka umyjcie i obierzcie. Pozbądźcie się pestek i pokrójcie owoce na 8 części.
- Włóżcie je do garnka z zimną wodą (nadal korzystajcie z wcześniej podanych proporcji) i dodajcie cukier. Jego część można zamienić na cukier waniliowy.
- Podobnie jak w przypadku szarlotki czy racuchów, kompot będzie świetnie smakować z cynamonem – to bardzo uniwersalny składnik, gdy mowa o domowych napojach.
- Kompot gotujcie przez około kwadrans.
Czas na toast! Przepis na kompot w dłoń!
Wiesz już, jak długo gotować kompot i znasz konkretny przepis. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, jak zrobić kompot, zachęcą Was do samodzielnego przygotowywania kompotów. Nie możecie zdecydować się, od jakiego smaku zacząć? Proponujemy kompot z owoców mieszanych, bo po co się ograniczać? Pamiętajcie, że napój pasuje nawet do ważnych okazji. W końcu wigilijny kompot z suszonych owoców to w wielu domach aromatyczna tradycja!
Wspomnieliśmy o wykorzystaniu kompotu i owoców w innych przepisach – wiedząc, jak zrobić kompot z wiśni bądź truskawek, koniecznie musicie wypróbować nasze propozycje w swojej kuchni. Nie rzucamy słów na wiatr, a kompot z jabłek przyda się do zrobienia moczki śląskiej – regionalnego deseru, który może podbić cały kraj. Skoro kompoty najlepiej smakują latem, na stole podczas obiadu nie może zabraknąć także chłodnika bez gotowania. Idealne drugie danie? Spróbujcie knedli z wiśniami z owocami z kompotu.
Komentarze (0)