Dla zdrowia!
Wszystkie odmiany śliwek łączy jedno – wysoka zawartość składników odżywczych. W związku z tym nie powinno ich zabraknąć w zdrowej diecie. Zarówno suszone, jak i świeże owoce są bardzo cenne dla naszego zdrowia. Śliwki są źródłem witamin: C, A, E. Oprócz tego zawierają witaminę B6, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Kryją w sobie także witaminę K przyczyniającą się do właściwego krzepnięcia krwi. Natomiast obecne w śliwkach pektyny wspomagają utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu. Spożywanie ich wraz z posiłkiem pomaga ograniczyć wzrost poziomu glukozy we krwi po jedzeniu. Dużo pektyn znajdziemy zwłaszcza w świeżych węgierkach oraz renklodach, chociaż prawdziwym bogactwem tego składnika są owoce naturalnie suszone.
powrót do góryZainspiruj się!
Oczekując na jesień, warto zapełnić spiżarkę delikatesami i zaprawić słoiczki z niepowtarzalną konfiturą ze śliwek z dodatkiem rumu. Dzięki temu zatrzymasz smak lata na dłużej! Obiad na słodko? To kolejne pole do popisu dla śliwek. Skuś się na racuchy ze śliwkami i cynamonem a nie pożałujesz! Fioletowe owoce w nowej odsłonie? Wypróbuj przepis na lwowskie śliwki faszerowane, a zaskoczysz wszystkich! Nie może zabraknąć ich również na wigilijnym stole. Wzbogacając nimi barszcz, sprawisz, że święta z całą pewnością będą udane! Chcesz, aby niedzielny obiad na długo pozostał w pamięci? W takim razie przyrządź pieczony schab ze śliwką, a rodzina będzie Cię błagać o jeszcze! Jeśli nie chcesz spędzać za dużo czasu w kuchni, świderki z boczkiem i suszoną śliwką. To przepis w sam raz dla Ciebie. Po obiedzie czas na deser! To wtedy śliwka wchodzi w słodkie nuty, uraczając wszystkich wybornym plackiem. Masz ochotę na więcej? Koniecznie wypróbuj przepis na ciastko orzechowe ze śliwkami. Życzymy smacznego!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Na świecie znajduje się ponad 6 tysięcy odmian śliwki, więc ciężko stwierdzić skąd pochodzi. Ile rodzajów, tyle historii pochodzenia. Jednakże, co do jednego możemy być pewni – pierwsze zapiski pochodzą z Chin, gdzie śliwa została udomowiona 2 tysiące lat temu. Już w 479 roku przed Chrystusem rozpisywano się o zaletach tego owocu. Wspominał o nich nawet sam mistrz filozofii Dalekiego Wschodu – Konfucjusz.
- Pierwsi kolonizatorzy odnaleźli drzewka śliwkowe, rosnące dziko wzdłuż wschodniego wybrzeża. Śliwka europejska przybyła w XVII wieku zza Atlantyku, szybko wypierając amerykańską odmianę.
- Do dzisiaj w kulturze chińskiej śliwa odgrywa ważną rolę. W mitologii jest kojarzona z mądrością i sędziwym wiekiem. Symbolizuje silny charakter, który potrafi stawić czoło wszystkim problemom. Kwiaty śliwy zwiastują koniec zimy oraz początek wiosny.
- Śliwki podbiły stoły zarówno w dworach, jak i wiejskich chatkach. Do najważniejszych odmian możemy zaliczyć mirabelki, renklody i węgierki.
Jak się za to zabrać?
Marzą Ci się suszone śliwki? Nic prostszego! Można je ususzyć samodzielnie w domu. Najlepsze są te, w których marszczy się skórka przy szypułce. Zanurz owoc we wrzątku na minutę, a następnie rozłóż na sitach i susz przez kolejne 24 godziny w piekarniku nagrzanym do temperatury 60 stopni Celsjusza. Jeszcze jedna doba suszenia w przewiewnym miejscu i gotowe! Możesz poczuć ich oszałamiającą słodycz.
powrót do góryZ czym to się je?
W kuchni śliwki znajdują szerokie zastosowanie. Pod fioletową skórką kryją soczysty miąższ, który rozbudza zmysły. Do czego możemy dodać te owoce? Przede wszystkim do kompotów, dżemów, powideł czy marmolad. Doskonale sprawdzą się również w przypadku ciast oraz sorbetów. Sposób na niezapomniany rodzinny obiad? Pierogi i knedle z ich udziałem. Chcesz podkręcić marynatę bądź sos do mięsa? W takim razie śliwki sprawdzą się wyśmienicie. Dostępne w Polsce odmiany śliwek, takie jak węgierka czy renkloda, również urozmaicą każde danie. Wystąpią dumnie niczym główni goście w deserze, zaczarują wszystkich na obiedzie, a napoje bez nich nie byłyby takie same. Łatwe i pyszne urozmaicenie śniadaniowej owsianki? Pokrój do miseczki śliwkę i posyp cynamonem, gwarantujemy, że będziesz sięgał po to rozwiązanie częściej! Z kolei do odmian, które nadają się wyłącznie na przetwory, należy mirabelka – skromna dama, która podbiła serca Francuzów. Może i najwyższy czas u nas ją docenić? Jesteśmy przekonani, że śliwki skuszą niejednego, ale jak w przypadku wszystkiego, także w ich spożyciu należy zachować umiar. Jedzone zbyt rzadko albo zbyt często skutkować mogą wzdęciami lub rozwolnieniem. Najlepiej sięgać po nie tylko kilka razy dziennie, wtedy według tradycyjnej wiedzy mamy pewność, że nie narazimy się na problemy.
powrót do góry
Komentarze (0)