Dla zdrowia!
Obecnie szczaw traktowany jest nieco po macoszemu. Zawiera duże ilości witaminy C odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Przez wieki szczaw wykorzystywany był przez zielarzy. Niewątpliwą zaletą jest jego niskokaloryczność. 100 g tej rośliny to jedynie 20 kcal! Spożycie tej samej ilości zaspokaja w dużym stopniu dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten – prowitaminę witaminy A.
powrót do góryZainspiruj się!
Gotowy na powrót do lat dzieciństwa? Zabieramy Cię w podróż w czasie! Wyobraź sobie łąkę, na której Twoja babcia zbiera intensywnie zielone, młode liście szczawiu. Następnie z ich udziałem przygotowuje niesamowicie aromatyczną zupę. Tęsknisz za tymi smakami? Wychodzimy Ci naprzeciw! Przygotowaliśmy dla Ciebie podobną recepturę! Lekko kwaśna, przywołująca miłe wspomnienia lata – zupa szczawiowa! W przeciwieństwie do naszych babć, chcąc przygotować tego typu przysmak, wystarczy udać się do pobliskiego bazaru lub kupić gotowy przecier ze szczawiu w sklepie. Spróbuj już dziś! A jeśli szukasz czegoś w nieco nowej odsłonie, przygotuj dla swoich domowników gęsty, pobudzający kubki smakowe krem ze szczawiu z mascarpone z jajkami w koszulkach! Ta propozycja to wariacja na temat tradycyjnego dania. Kto powiedział, że w kuchni jest miejsce na nudę? Na pewno nie z naszymi przepisami! Zainspiruj się podanymi recepturami i daj się ponieść swojej wyobraźni! Smacznego!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- W starożytnym Egipcie szczaw wykorzystywano jako przyprawę.
- Szczaw charakteryzuje się ostrym, lekko kwaśnym smakiem. Niektóre gatunki tej rośliny odznaczają się jednak słodkim, niemal cytrynowym posmakiem, a jeszcze inne – metalicznym. Aby go zneutralizować, do krojenia szczawiu powinno się używać noży wykonanych jedynie ze stali nierdzewnej.
- Liście szczawiu mogą okazać się pomocne w walce z różnego rodzaju zabrudzeniami. Roślina świetnie poradzi sobie z plamami z pleśni, rdzy czy atramentu. To także naturalny „odplamiacz”, który może uratować ulubioną pościel czy wyczyścić Twój ukochany, srebrny pierścionek. Wykorzystaj to, co dała natura!
Jak się za to zabrać?
Świeże liście szczawiu charakteryzują się intensywnie zielonymi, dużymi, elastycznymi liśćmi. Jeśli decydujemy się zebrać roślinę na własną rękę, wybierajmy tę rosnącą z dala od ruchliwych ulic czy miejskich zabudowań. Do najsmaczniejszych można zaliczyć młode, delikatne, miękkie w dotyku listki. Z tych starszych należy natomiast usunąć twarde i łykowate złogi ze środka. Zaleca się, aby szczaw przechowywany był w suchym, chłodnym miejscu. Wygrzewanie się w promieniach słońca mu nie służy! Cieniolubna z niego istota! Zanim trafi na talerz, należy go dokładnie przebrać, wypłukać, a także odciąć jego końce. Tak przygotowany może stać się inspiracją do dalszych kuchennych przygód. Baw się smakami, kolorami, teksturą – korzystaj z tego, co sezonowe i stwórz dla swojej rodziny talerz pełen zdrowia oraz letniego orzeźwienia!
powrót do góryZ czym to się je?
W Polsce szczaw to główny składnik tradycyjnej zupy – szczawianki. Do jej przygotowania używa się posiekanych liści rośliny, a także śmietany. Natomiast we Francji stanowi niezastąpiony element sosu do ryb. Prawdziwy z niego obieżyświat! Ze szczawiu można także przygotować lekką sałatkę (alternatywa dla sałaty lodowej czy masłowej), pastę czy omlet. Świetnie smakuje podany w towarzystwie młodych ziemniaków i jajek na twardo. Nadaje się również do mrożenia czy przygotowywania przetworów. Na polskiej ziemi można znaleźć niemal 16 gatunków szczawiu. W celach kulinarnych używa się jedynie kilku odmian – zwyczajnego, tarczolistnego i polnego. Cała reszta traktowana jest jako rodzaj chwastu. A czy Ty poznałeś już właściwości tej rośliny? Jeśli nie, najwyższy czas to zmienić! Do dzieła!
powrót do góry
Komentarze (0)