Żołądki drobiowe – co zrobić, żeby były miękkie? Jak je przyrządzić?
Żołądki drobiowe to smaczne podroby, które zostały nieco zapomniane. Pojawiały się na stołach w czasach PRL-u, a współcześnie przegrywają z innymi rodzajami mięs. Wielu kucharzom dziś kojarzą się z mało atrakcyjnym produktem gorszej jakości. Najwyższa pora odpiąć od nich tę łatkę, ponieważ dzięki umiejętnej obróbce staną się apetycznym urozmaiceniem jadłospisu. Jak przygotować żołądki drobiowe, by wydobyć z nich to, co najlepsze? Trzymaj się naszych wskazówek, a na twoim stole pojawi się niezwykle udany obiad.
Jak zrobić żołądki drobiowe? Zacznij od zakupów
Kulinarne powodzenie zależy od wyboru świeżych podrobów. Żołądki drobiowe powinny mieć bardzo delikatny zapach i być wolne od jakichkolwiek przebarwień. Ciemne ślady i żółte plamy świadczą o tym, że produkt nie jest pierwszej świeżości. Z takich podrobów nawet najbardziej doświadczony kucharz nie wyczaruje smacznego posiłku.
Żołądki drobiowe – co zrobić, żeby były miękkie? Lista najważniejszych informacji
Podawać je można na różne sposoby, eksperymentując z przyprawami i dodatkami. Bardzo popularną formą przygotowania żołądków drobiowych jest ich duszenie lub wykorzystanie jako bazy do gulaszu. Niezależnie od przepisu, który postanowimy przetestować, istnieją uniwersalne zasady. Ich przestrzeganie ułatwi przyrządzanie popisowego posiłku.
- Pracę w kuchni trzeba rozpocząć od oczyszczenia podrobów z błonek i żył, przez które żołądki pozostawałyby twarde mimo długiego gotowania. Po wycięciu problematycznych części płuczemy je pod bieżącą wodą.
- Najlepsze rezultaty przynosi używanie świeżych żołądków drobiowych. Jeśli korzystamy z mrożonych, ważna jest cierpliwość. Powinny rozmrażać się powoli w lodówce. Przyspieszanie tego procesu, np. poprzez umieszczenie mięsa w mikrofalówce albo piekarniku, może spowodować twardnienie mięsa.
- Świeże lub całkowicie rozmrożone mięso przed właściwą obróbką można zanurzyć w chłodnej wodzie na godzinę lub dwie. Dzięki temu na talerzach wylądują miękkie kąski!
- Żołądki drobiowe możemy gotować lub dusić w bulionie z przyprawami, lecz powinniśmy wstrzymać się z soleniem zawartości garnka. Tę przyprawę dodawać należy pod sam koniec obróbki. Inaczej podroby będą twarde jak podeszwa.
- Ile gotować żołądki drobiowe? Dokładny czas zależy od wielkości porcji. Ilość potrzebna na obiad dla 4 osób będzie wymagać co najmniej godzinnego gotowania. Bywa, że zajmuje to nawet półtorej godziny.
Jak przyrządzić żołądki drobiowe? Jakie przyprawy do nich pasują?
Zostało już wspomniane, że z podrobami można eksperymentować i podawać je w różnych wariantach. Doskonale pasuje do nich majeranek, który podkreśla smak żołądków drobiowych. Warto wziąć pod uwagę ziele angielskie i liść laurowy. Czosnek nadaje potrawie cudowny aromat. Odrobina słodkiej i pikantnej czerwonej papryki też nie zaszkodzi! Zwieńczeniem gotowej potrawy powinna być świeża natka pietruszki.
Podroby wracają do łask! Jak przygotować żołądki drobiowe?
Mamy nadzieję, że zaczniesz patrzeć na nie nieco łaskawszym okiem, ponieważ podroby mogą smakować wyśmienicie. Jeśli potrzebujesz inspiracji, żołądki z indyka po chińsku okażą się trafionym wyborem. Polecamy zwłaszcza miłośnikom orientalnych akcentów w potrawach. W ramach wzbogacania swojego repertuaru dań, warto sięgnąć po przepis na cynaderki cielęce duszone w śmietanie, którym nie można nic zarzucić! Oto pomysł na aromatyczny i delikatny w smaku posiłek.
Nie można zapomnieć o wątróbce! Po skosztowaniu wątróbki drobiowej z jabłkiem przestanie się ona kojarzyć z twardym kawałkiem niesmacznego mięsa, które dla wielu smakoszy nadal pozostaje zmorą z dzieciństwa. Wątróbkę drobiową w szynce szwarcwaldzkiej duszoną z cebulą śmiało podasz w trakcie uroczystej kolacji. Kombinuj do woli, ponieważ wołowina z wątróbką drobiową pod pierzynką jest kompozycją, do której będziesz chętnie wracać.
Komentarze (0)