Jak się za to zabrać?
Różnorodność produktów z kurczakiem może przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru mamy świeży drób w całości lub w częściach, na wagę, pakowany próżniowo. Do tego rozmaite wyroby. Na co zwrócić uwagę, kupując mięso kurczaka? Przede wszystkim na jego kolor. Wybierz takiego, który jest jasnoróżowy i lekko błyszczący. Lepiej zostaw, jeśli jest żółty i matowy. Sprawdź również fakturę mięsa, które powinno być zwarte i sprężyste. Pod naciskiem palca ma szybko wracać do poprzedniego kształtu. Kupując kurczaka w elementach, lepiej sięgać po tego w opakowaniu próżniowym, dzięki czemu mamy gwarancję świeżości. W przypadku tacek zawiniętych folią sprzedawca łatwiej może zmienić daty przydatności do spożycia lub zwiększyć wagę poprzez nastrzykiwanie wodą, a tego przecież nie chcemy. Przyjrzyj się również dokładnie opakowaniu - sprawdź, czy jest suche w środku. Jeśli znajduje się w nim woda, oznacza to, że kurczak został już uprzednio rozmrożony i jest stary. Pamiętaj, aby wybierać drób z oznaczeniem QAFP (Quality Assurance for Food Products). Gwarantuje to produkcję z uwzględnieniem odpowiednich standardów na każdym etapie.
Jak przyrządzić kurczaka? Najpopularniejsze jest smażenie, ale czy na pewno zdrowe? Taki sposób skutkuje nadmiarem tłuszczu w gotowym daniu. Jeśli już zdecydujemy się na smażenie, warto ograniczyć ilość używanego oleju do absolutnego minimum. Po przygotowaniu potrawy najlepiej odłożyć ją na chwilę na papierowy ręcznik, aby wchłonął jego nadmiar. Jakie formy obróbki są zatem najlepsze? Doskonale sprawdzi się duszenie, pieczenie, gotowanie i grillowanie mięsa drobiowego. Gdy dodamy olej do marynaty, posłuży on jako nośnik smaku. Bez dodatku oleju sprawdzi się gotowanie na parze lub w wodzie. Warto jednak pamiętać o tym, aby wrzucać mięso do już gotującej się wody. Czas zasiąść do stołu!
powrót do góryDla zdrowia!
Kurczak jest niezwykle bogaty w pełnowartościowe białko – o jego spożywaniu nie mogą zapomnieć osoby aktywne fizycznie. To także nieocenione źródło witamin B2, niacyny, PP, B6 oraz B12. W kurczaku znajdziemy także wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera również ogrom składników mineralnych, między innymi fosfor, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz potas, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Mięso drobiowe jest również doskonałym składnikiem diet redukcyjnych, gdyż jest niskokaloryczne. 100 gramów piersi z kurczaka bez skóry to jedyne 1–1,5 g tłuszczu! Z kolei wysoka zawartość białka pomaga w utrzymaniu oraz wzrostu masy mięśniowej.
powrót do góryZainspiruj się!
Szukasz pomysłu na niedzielny, rodzinny obiad? To świetnie trafiłeś! Wypróbuj przepis na soczystego kurczaka z pieczarkami, a Twoja rodzina będzie Cię uwielbiać. Natomiast kurczak limonkowy z tymiankiem zadowoli nawet najbardziej wybredne kubki smakowe. Cieknie Ci już ślinka na samą myśl? Nie ma się czemu dziwić! Wgryź się w soczyste mięso, próbując kurczaka tandoori. Gdzie drób, tam i dania orientalne! Koniecznie skuś się na pomysł na kurczaka tikka masala. Eksplozja smaku i połączenie słodyczy z odrobiną ostrości to rozkosz dla podniebienia. Natomiast kurczak w sosie pieczarkowo-serowym sprawdzi się jako gwóźdź programu na każdej imprezie. Sposób na smakowite zakończenie dnia? Z pomocą przychodzi przepis na sałatkę „Drwala” z kurczakiem, kiełbasą i serem, która znakomicie zaspokoi głód. Poszukujesz nowych smaków? Czas na orientalnego kurczaka z ciecierzycą i warzywami po indyjsku! Mieszanka przypraw w połączeniu z delikatnym mięsem zafunduje Ci odrobinę egzotyki we własnym domu. Kurczak i warzywa? Duet doskonały! W takiej formie znajdziesz go w złocistej paelli. Głodny?
powrót do góryCzy wiesz, że?
- W sklepach często możemy spotkać mięso brojlerów, czyli kurcząt, które charakteryzuje bardzo szybkie tempo wzrostu. Są one doskonale umięśnione, zwykle o bladej skórze i białym upierzeniu. Ich chów trwa od 5 do 6 tygodni. W tym czasie osiągają masę ciała od 1,5 do ponad 2 kg
- Warto jednak sięgać po mięso kurczaka z wolnego chowu. Jest niezwykle apetyczne, o lekko żółtawej barwie, którą zawdzięcza beta-karotenom pochodzącym z paszy takiej jak np. kukurydza. Takie kurczaki hoduje się je około 11 tygodni, gdyż w odróżnieniu od brojlerów nie rosną w tak szybkim tempie.
- Warto również sięgać po podroby! Wątróbka z kurczaka jest niezwykle bogata w białko oraz witaminy z grupy B, a także cynk oraz żelazo
Z czym to się je?
Poczuj smak soczystego mięsa! Sięgnij po kurczaka i uczyń go częścią zbilansowanej diety. Drób to doskonały kompan warzyw, kasz, makaronów. Dogada się także ze słodkimi dodatkami, w tym z suszonymi owocami. Wszędobylski i jaki łatwy w przyrządzeniu! Mięso kurczaka sprawdzi się idealnie zarówno w daniach orientalnych, jak i polskich czy śródziemnomorskich. Bez niego rodzinne spotkania nie byłyby takie same! Kurczak nie da sobie w kaszę dmuchać! Odpowiednio przyprawiony zadowoli nawet największych smakoszy.
powrót do góry
Komentarze (0)