Wanilia – nie tylko do deserów
Wanilia, kojarzona głównie z ciastami, lodami i kremami, jest przyprawą korzenną, podobnie jak imbir czy cynamon. Ziarna z jej laski mają przyjemny aromat, nadający wyrazu przede wszystkim daniom na słodko. Pierogi leniwe z wanilią to godny polecenia sposób na zimowy obiad. Polane rumianą bułką tartą, z delikatnym posmakiem kwaśnego twarogu, są szybkie w przygotowaniu i uniwersalne. Wanilia jest też rozgrzewającą świetną przyprawą do rozgrzewających napojów na bazie herbaty. Wzbogaca ich smak oraz nadaje wyrazisty aromat, więc jest idealna na zimowe wieczory.
Aromatyczna kolendra
To zioło przypominające pietruszkę znajduje się w wielu potrawach kuchni orientalnej, gruzińskiej i bliskowschodniej. Kolendra wspaniale komponuje się z mięsami, a jednym z nich jest jagnięcina w sosie curry-madras. Zioło to znajduje jednak zastosowanie nie tylko w egzotycznych daniach. Pierogi z mięsem, soczewicą i kolendrą to świetne rozwiązanie na zimowy obiad i dobra alternatywa dla klasycznych pierogów z mięsem mielonym. Dodatek możesz wybrać także w postaci ziaren – w połączeniu z chili, kuminem i czosnkiem, urozmaici gorzką czekoladę. To zestawienie typowe dla kuchni latynoamerykańskiej, jak np. w meksykańskim kurczaku w sosie mole (czekoladowym). Koniecznie spróbuj czekolady z rozgrzewającymi przyprawami.
Polski czosnek
Zimowy napój w formie mleka z miodem i czosnkiem to tylko jeden ze sposobów na wykorzystanie właściwości rozgrzewających tego warzywa. Pasuje również do mięs, takich jak np. schab czy wołowina, a jednocześnie dobrze podkreśla smak potraw warzywnych. Ciecierzyca z ziemniakami to warte polecenia gęste danie jednogarnkowe doprawione kurkumą, chili i innymi rozgrzewającymi przyprawami. Podane ze świeżym chlebem i posypane natką pietruszki, będzie uatrakcyjnieniem innych tego typu dań: fasolki w gęstych sosach czy gulaszów. Wbrew powszechnej opinii, posiłki z dodatkiem czosnku nie muszą być pikantne. Kremową zupę czosnkową przygotujesz z pieczonej główki tego warzywa, która w takiej wersji staje się delikatna i lekko słodka. Wybornie sprawdzi się zatem do aksamitnej i gęstej zupy.
Złocista kurkuma
Kurkuma, podobnie jak szafran, używana jest często do barwienia dań na żółto. W przeciwieństwie jednak do drobnych nitek szafranu, jest tańszą i bardziej rozpowszechnioną w kuchniach świata rozgrzewającą przyprawą do rozgrzewających dań. Ma nieco pikantny smak, znakomicie współgra więc z mięsami i rybami. Jest też istotnym składnikiem mieszanki do kurczaka tikka masala, czyli jednego z najsłynniejszych dań współczesnej kuchni brytyjskiej, inspirowanego upodobaniami kulinarnymi Brytyjczyków i Hindusów. To potrawa uniwersalna, którą można podać z klasycznym chlebem lub indyjskim naan, jak również z ryżem czy kuskusem. Pasuje do tego kasza jaglana, najlepiej na ciepło. Jeśli wolisz czerwone mięsa, wypróbuj przepis na wieprzowinę vindaloo, a jeśli wolisz dania bezmięsne, skosztuj kapusty po pendżabsku.
Lokalne rozgrzewające przyprawy
Nie tylko kurkuma, cynamon, wanilia i inne orientalne dodatki pomogą ogrzać organizm w chłodne dni. Jeśli szukasz takich właściwości w lokalnych przyprawach, sięgnij po kminek i dopraw nim zupę kapuśniak. Na drugie danie przygotuj natomiast wyborny schab z kapustą i grzybami. Inną przyprawą, która pochodzi z Europy i jest popularna także w Polsce, jest gorczyca. Te nieduże i chrupiące kulki wyśmienicie podkreślą smak żeberek z musztardą. Przed upieczeniem możesz włożyć je na kilka godzin do lodówki, dzięki czemu będą bardziej wyraziste.
Rozgrzewające przyprawy to składniki, które wzbogacą wiele zimowych dań. Eksperymentuj z klasycznymi i nowoczesnymi potrawami: zwykła pomidorowa doprawiona chili czy surówka z kminkiem sprawią, że znane potrawy nabiorą nowego wyrazu, a wieprzowina vindaloo z kurkumą będzie ciekawym akcentem podczas spotkania z przyjaciółmi. Przekonaj się, że zimowa kuchnia może być wyśmienita i urozmaicona.