Ajwar to najlepszy sposób, by poczuć bałkańską atmosferę bez wychodzenia z domu. Wywodzący się z kuchni serbskiej, jest znakiem rozpoznawczym kuchni tego rejonu świata. Keczup, musztarda i majonez to nie jedyne dodatki, które warto mieć w swoich zapasach. Sos ajwar na bazie papryki i bakłażana smakowicie podkreśli smak dań z grilla i z piekarnika. Pasuje do chleba, a nawet do frytek. Czas na specjał rodem z Bałkanów!
Co to jest ajwar?
Punktami obowiązkowymi przepisu na ajwar są pieczone papryka i bakłażan. W zależności od tego, na co pozwalają nam warunki kuchenne, warzywa można też grillować lub usmażyć. Czemu wcześniejsza obróbka jest tak istotna? Wydobywa ze składników pełnię aromatu, która decyduje o niepowtarzalnym smaku gotowego sosu. W piekarniku powinny znaleźć się także czosnek, cebula i ostra papryczka. Ilość ostatniego składnika zależy od tego, jak bardzo pikantny rezultat chcemy uzyskać. To podstawowe produkty, których repertuar można rozszerzać o inne ulubione dodatki.
Ajwar – przepis, który udaje się zawsze
Wiadomo już, z czym mamy do czynienia. Mimo że w sklepach bez problemu można znaleźć słoiczki z czerwonawą lub pomarańczową zawartością, nic nie zastąpi smaku własnoręcznie przygotowanego przysmaku. Kolejną zaletą pasty ajwar jest prostota wykonania, choć trzeba wziąć pod uwagę, że jej przyrządzenie zajmie trochę więcej czasu niż kwadrans.
Lista zakupów – porcja dla 4 osób:
- bakłażan,
- 2 czerwone papryki,
- cukinia,
- 3 cebule,
- 1 główka czosnku,
- papryczka chili,
- 100 mililitrów keczupu,
- 50 mililitrów oliwy z oliwek,
- szczypta brązowego cukru,
- sok z 1 cytryny,
- pęczek świeżej bazylii,
- pęczek natki pietruszki,
- 3 łyżki kaparów.
Jak zrobić ajwar?
- Umyte, ale nieobrane warzywa zawińcie w folię aluminiową i włóżcie do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni. W piecu powinny spędzić około godziny.
- Weźcie pod uwagę, że część składników będzie gotowa wcześniej. Papryczkę chili, czosnek i czerwoną paprykę można wyjąć już po 30-40 minutach.
- Z upieczonych i ostudzonych warzyw zdejmijcie skórkę.
- Jeśli lubicie kremowe pasty, zblendujcie składniki. Równie dobrym pomysłem jest pokrojenie warzyw w drobną kostkę.
- Nadszedł moment na połączenie warzyw z resztą produktów, które wzbogacają smak domowego ajwaru. Kompozycja ziół, oliwy, kaparów, cukru, keczupu i soku z cytryny sprawi, że potrawa będzie kompletna.
- Opcjonalnie pastę można wzbogacać także wędzoną, sproszkowaną papryką.
Czas na degustację!
Kulinarną dumę Bałkanów można zajadać od razu – zresztą trudno byłoby się powstrzymać. Trafionym pomysłem jest umieszczenie jej w słoikach, które wyciągniecie ze spiżarni w dowolnym momencie. Dla utrwalenia wiadomości przygotujcie ajwar z przepisu, który zawiera wszystkie niezbędne informacje. Gotowanie w bałkańskim stylu szybko stanie się waszą domeną. Wspominając chorwackie wakacje, nie tylko przeglądajcie zdjęcia. Wyborne chevapchichi z ajwarem skuteczniej przybliży was do czasów beztroskiego urlopu.
Z czym jeszcze jeść ajwar? Wykorzystajcie go w oryginalnym przepisie na pizzę na spodzie z kalafiora, będącego luźną wariacją na temat włoskiego klasyku. Oto danie, które trudno będzie znaleźć w ofercie okolicznych pizzerii. Chcecie, by tegoroczny sezon na grilla wypełniony był zaskakującymi pysznościami? Ajwar doskonale podkreśli smak grillowanych polędwiczek. To samo zadzieje się w przypadku szaszłyków z grilla, które z kolorową pastą prezentują się jeszcze bardziej efektownie. Jesteśmy zdania, że czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Dlatego do grzanek z chleba również polecamy ajwar, który uczyni z nich całkiem szykowną przekąskę.
Komentarze (0)