Jak liczyć potrawy wigilijne? Ile powinno być na wigilijnym stole?
Dążenie do zachowania tradycji, która jest istotą jedynej w roku tak uroczystej kolacji, skłania do zastanowienia, jak liczyć potrawy wigilijne. Ilość dań, serwowanych na stół tego wieczoru, zmieniała się na przestrzeni wieków, dlatego nie zawsze wydaje się oczywista. Niezależnie od tego, czy planujecie urządzić wieczerzę wigilijną dla najbliższej rodziny, czy też większą uroczystość, warto wcześniej zaplanować, jakie potrawy będą królować na Waszym stole. Te popularne, przygotowywane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, można sprytnie urozmaicić lub wzbogacić kolację o zupełnie nieszablonowe przysmaki, łącząc elementy symboliki z nowoczesnością. Ile powinno być potraw na Wigilię i jak je sprawnie przygotować? Podpowiadamy!
Ile potraw na wigilijny stół – symbolika
Dawniej liczba dań wigilijnych musiała być nieparzysta. Miało to bowiem zapewnić szczęście. W mniej zamożnych domach było ich mniej, w tych bardziej – więcej. Współcześnie to, ile potraw na Wigilię powinno znaleźć się na stole, wyznacza ilość miesięcy w roku, za które należy okazać wdzięczność. Inna symbolika wiąże się z liczbą Apostołów, z którymi Jezus zasiadł do ostatniej wieczerzy. W jednym i drugim przypadku jest to liczba 12. Według tradycji zatem tyle właśnie dań składa się na wigilijną wieczerzę. Jeśli zastanawiacie się nad tym, co wchodzi w skład prawdziwej świątecznej uczty tego dnia, spieszymy z propozycjami!
Zupy wigilijne, których nie może zabraknąć na stole!
Świąteczne menu może różnić się ze względu na regiony Polski, a także to, jakie nawyki wynieśliście z rodzinnych domów. Zwykle jednak kolację rozpoczyna wigilijna zupa grzybowa, którą wcale nie jest trudno przygotować. Wystarczy do ugotowanych suszonych grzybów, które były moczone całą noc, dodać bulion, warzywa, przyprawy i trochę mrożonych prawdziwków, żeby uzyskać aromatyczną zupę z tych leśnych specjałów. Kolejną pozycją na liście, której nie powinno zabraknąć podczas Wigilii, jest zupa rybna. Przez jednych uwielbiany, przez innych nieco mniej, rybny wywar z pewnością zyska na smaku w połączeniu z żółtkiem, śmietaną oraz gałką muszkatołową. Trzecią zupą, równie smaczną i popularną jak jej dwie poprzedniczki, jest barszcz wigilijny podawany z uszkami, wypełnionymi wyśmienitym farszem z kapusty i grzybów.
Ryba w wielu odsłonach – ile potraw na Wigilię można z niej wyczarować?
Najczęściej kojarzoną ze świętami rybą jest karp. Ma on również znaczenie symboliczne, bowiem zebrane z niego łuski, przechowywane w portfelu mają zapewniać przypływ gotówki przez cały rok. Karpia można przygotować na wiele sposobów, jeśli więc nie jesteście zatem entuzjastami smażonego na patelni, możecie łatwo przyrządzić karpia po żydowsku. Odrobina migdałów, rodzynek, aromatyczny wywar z warzyw i już macie zupełnie inne danie, które może stać się hitem wigilijnej kolacji.
Jeśli lubicie wyraziste smaki, z pewnością nie rozczarujecie się, przygotowując rybę po grecku. Dużą zaletą tego dania jest to, że smakuje wybornie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Nie można także nie wspomnieć o śledziach, które doskonale sprawdzą się jako samodzielne danie lub jako główny składnik sałatek.
Jakie inne potrawy zaliczamy do wigilijnych?
Przygotowując tę uroczystą kolację, możecie się zastanawiać, jak liczyć potrawy wigilijne. Czy kompot z suszu i chleb można traktować jako dania? Tak! Oprócz wspomnianych wcześniej potraw nie może także zabraknąć kapusty, w zależności od regionu z grzybami lub grochem, pierogów z kapustą i grzybami, kutii i wigilijnych słodkości, takich jak makowiec czy pierniczki. Ten dobór dań nie jest zupełnie przypadkowy. Według wierzeń ludowych, produkty w nich zawarte mają ukrytą symbolikę. Podobnie zresztą, jak i cała oprawa tego wieczoru, która ma być magiczna, rodzinna i niepowtarzalna.
Sprawdź znaczenie 12 potraw wigilijnych!
Komentarze (0)