Jak zamarynować imbir? Jak zrobić to samodzielnie w domu?
Imbir jest niezwykle cenioną przyprawą o wielu cennych właściwościach kulinarnych. Świeży korzeń imbiru to doskonały dodatek do dań z patelni, a także pyszne uzupełnienie herbacianych naparów. Z kolei marynowany imbir używany jest jako przekąska lub dodatek do sushi. Jak zrobić marynowany imbir w domu? Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane zadanie. Aby jeszcze Wam je ułatwić, przygotowaliśmy kilka wskazówek na marynowanie imbiru w domu.
Marynowany imbir – jak go zrobić i o czym należy pamiętać?
Marynowany imbir jest znakomitą przekąską. Doskonale pasuje też do wielu orientalnych dań, a także do sushi. Kiedy kupujecie imbir do zamarynowania, wybierajcie ten młodszy o głębokim żółtym kolorze i bardziej soczysty w środku. Jest on mniej łykowaty, a co za tym idzie, będzie znacznie lepiej smakował po zamarynowaniu.
Jak zrobić imbir marynowany? Składniki
Aby zamarynować imbir w domu potrzebujecie:
- 200 g korzenia imbiru,
- 1 szklanki octu ryżowego lub zwykłego,
- 3 łyżek cukru,
- łyżeczki soli,
- 3 łyżek wody,
- soku z buraków (opcjonalnie).
Jak marynować imbir?
Do przygotowania imbiru potrzebujecie słoika z przykrywką, w którym będziecie marynować imbir.
Postępujcie zgodnie z poniższymi krokami:
- Obierzcie imbir i pokrójcie go w bardzo cienkie plasterki. Możecie także użyć do tego szatkownicy do warzyw, która znacznie usprawni cały proces.
- Posypcie imbir solą i odstawcie do momentu puszczenia przez niego soku.
- W międzyczasie zagotujcie ocet z wodą i cukrem, a opcjonalnie dodajcie do niego sok z buraków. Nada on imbirowi charakterystyczny różowy kolor.
- Odsączony z nadmiaru wody imbir układajcie warstwami w odparzonym słoiku.
- Zalejcie imbir gorącą octową zalewą.
- Zamknijcie szczelnie słoik i odstawcie na kilka dni.
Imbir powinien być gotowy już po ok. 4 dniach od zalania. Zamarynowany korzeń będzie chrupiący i intensywnie ostry. Im dłużej imbir będzie się marynował, tym delikatniejszy będzie miał smak. Możecie przechowywać go w lodówce nawet kilka tygodni.
Imbir marynowany do sushi
Pewnie wiecie, że marynowany imbir często podawany jest jako dodatek do sushi. Ma on za zadanie oczyścić kubki smakowe, aby każdy kolejny kawałek sushi był smakowany w zupełnie nowy sposób. Jeśli wiecie już jak zrobić marynowany imbir, czas na przyrządzenie sushi! Proponujemy genialne Kalifornia Rolls z sezamem i ikrą łososia. Do tego doskonale będą pasowały kawałki nigiri oraz wegańskie uramaki. Wspólne przygotowywanie takiego zestawu uświetni nie jeden rodzinny wieczór.
Czy tylko marnowany imbir?
Imbir jest niezwykle uniwersalną przyprawą, dlatego też wciąż powstają coraz to nowe dania z jego udziałem. Wybierzcie się w orientalną podróż i przygotujcie wołowinę z imbirem i warzywami albo orientalne sataye z kurczaka z imbirem. Każde z tych dań może być świetnym pomysłem na rodzinny obiad. Imbir to także znakomity dodatek do aromatycznych naparów. Przygotujcie rozgrzewającą herbatę z kurkumą i świeży imbirem albo zieloną herbatę z sokiem cytrynowym, limonką i imbirem. Do popołudniowej herbatki doskonale będzie pasowała baba limonkowo-imbirowa. Dzięki naszym propozycjom imbir, nie tylko marynowany, zostanie w Waszych kuchniach na dłużej.
Komentarze (0)