Czym zastąpić sos sojowy?
Sos sojowy to jeden z najsłynniejszych składników kuchni azjatyckiej, zwłaszcza specjałów japońskich, chińskich, koreańskich. Moda na tego typu przysmaki trwa w najlepsze, więc i sos sojowy zdążył zadomowić się w polskich spiżarniach. Wykorzystywany jest nie tylko do dań pokroju sushi, ale także bardziej swojskich zup, gulaszów i marynat do mięs. Co zrobić, jeśli zabraknie go w kuchennych zapasach lub z jakichś względów nie można umieścić go w jadłospisie? Bez obaw, wyjaśniamy, z czego dokładnie składa się sos sojowy i czym go zastąpić.
Sos sojowy – wersja podstawowa
Według tradycyjnych receptur sos sojowy powinien składać się wyłącznie z soi, pszenicy, wody oraz soli, poddanych kilkumiesięcznej fermentacji. Obecnie przepisy bywają modyfikowane przed producentów i skład niektórych sosów nieco się różni. Z pewnością z problemem dotyczącym tego, czym zastąpić sos sojowy spotkały się osoby, zmagające się z celiakią i nietolerancją glutenu. Jak sobie z tym poradzić? Rozwiązań jest co najmniej kilka.
Umami – do pełni smaku
Ani słodki, ani słony, ani kwaśny, ani gorzki. Piąty smak umami jest dość trudny do zdefiniowania, lecz można pokusić się o stwierdzenie, że łączy wszystkie pozostałe, będąc perfekcyjnym zwieńczeniem każdej potrawy. W wielu azjatyckich daniach zapewnia go sos sojowy. Chcąc zastąpić ten produkt, warto zaopatrzyć się w: - lubczyk, - wodorosty, - suszone grzyby, - sól selerową, - anchois w połączeniu z sokiem z cytryny, - cebulę.
Przyprawa w formie sosu… rybnego
Z powyższymi produktami eksperymentować można do woli, lecz czasami nic nie zastąpi płynnej przyprawy. To ważne zwłaszcza w przypadku marynat, sałatek czy rozmaitych past. Przydatny okaże się sos rybny o bardzo intensywnych właściwościach, więc należy używać go z umiarem.
Zamiast soi – kokos
Dokładniej rzecz ujmując: aminokwasy kokosowe. Od jakiegoś czasu robi się o nich coraz głośniej. Co należy wiedzieć o tym produkcie? Składa się z organicznego soku z kokosa oraz soli morskiej. W prostocie tkwi siła, więc warto wypatrywać go na sklepowych półkach. Znakomicie wzbogaca smak sałatek, dań warzywnych i mięsnych.
Zamiennik sosu sojowego własnej produkcji
Aromatyczny zamiennik sosu można przygotować od podstaw z artykułów powszechnie dostępnych. Potrzebne będą:
- 0,5 litra bulionu wołowego,
- 1 łyżeczka octu balsamicznego,
- 1 łyżeczka octu winnego,
- 1 łyżeczka sosu rybnego,
- 2 łyżeczki cukru trzcinowego,
- szczypta sproszkowanego czosnku,
- szczypta sproszkowanego imbiru,
- sól i pieprz wedle uznania.
Wykonanie:
Sos rybny odłóżcie na bok. Pozostałe składniki umieśćcie na głębokiej patelni, wymieszajcie i poczekajcie aż do momentu wrzenia. Sos powinien gotować się około 7-9 minut. Pamiętajcie o częstym mieszaniu. Gdy po zdjęciu z ognia mieszanka ostygnie przez kilka minut, dodajcie sos rybny. Spróbujcie i przyprawcie w razie potrzeby. Tak przygotowany sos można przechowywać w lodówce.
Azjatyckie smaki na wyciągnięcie ręki
Wiecie już co zamiast sosu sojowego sprawdzi się na talerzach. Najwyższa pora na ucztę! Czosnkowy kurczak w sosie słodko-kwaśnym to sposób na nowe doświadczenie tego popularnego mięsa. Innowacji nigdy za wiele, więc schab w chińskim sosie z powodzeniem zastąpi kotleta. Na grillu lub patelni ułóżcie szaszłyki z szynki w śliwkowym sosie, a prędko nie wrócicie do klasycznych kiełbasek z musztardą. Na specjalne okazje polecamy łososia w glazurze miodowo-sojowej – ten obiad na długo pozostanie w pamięci biesiadników. Ryż curry z warzywami to z kolei pomysł na codzienny, ale niebanalny obiad. Nieskomplikowany bambus z ryżem jeszcze bardziej przybliży Was do azjatyckich kulinariów.
Komentarze (0)