Mimo że flaki goszczą na polskich stołach już od XIV wieku, do dziś wzbudzają wiele kontrowersji. Dla niektórych osób są prawdziwym przysmakiem. Koneserzy podczas degustacji nie mogą odmówić sobie dokładki. Nadal jednak duża liczba osób postrzega je jako danie, którego nigdy nie wezmą do ust. Być może powodem tego stanu rzeczy jest niewłaściwie doprawienie potrawy. Jakie przyprawy do flaków wybierać, by nawet najbardziej uparty sceptyk skusił się na porcję? Czym doprawić flaki wołowe, a czym drobiowe, by już sam ich aromat zachęcał do pojawienia się przy stole? Podpowiadamy!
Flaki – co to takiego?
Niektórzy unikają nazywania podrobów mięsem. Całkiem niesłusznie! Umiejętnie przyrządzone mogą stać się smacznym urozmaiceniem jadłospisu. Najbardziej znane są flaki wołowe, pokrojone w poprzeczne paski. Dzięki nim tej mięsnej zupy nie można pomylić z żadnym innym daniem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzić także flaki drobiowe. Jeśli chodzi o przyprawy do flaków, większość z nich pasuje do obu rodzajów.
Jak doprawić flaki w rosole?
Zostało już powiedziane, że ten charakterystyczny specjał podaje się w charakterze zupy, więc serwować go należy w głębokich talerzach. Bardzo istotne okazuje się przygotowanie wywaru, w którym podroby będą się gotować. Jakie przyprawy do flaków podkreślą smak tej potrawy?
Świetnie sprawdza się kompozycja marchwi, korzenia selera oraz pora. Są to produkty dobrze znane jako włoszczyzna. Do wywaru warto dodać świeży czosnek lub cebulę. Po ugotowaniu każdą porcję polecamy udekorować natką pietruszki.
Jakie przyprawy do flaków drobiowych?
Są stosunkowo delikatne w smaku, więc dodatki należy dobierać tak, by danie nabrało charakteru. Jednocześnie nie można przesadzić ze zbyt intensywnymi przyprawami, które mogłyby całkowicie zdominować smak posiłku. Proponujemy wybierać przyprawy do flaków sprawdzone przez wiele pokoleń kucharzy: słodką paprykę w proszku, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz czarny albo cayenne, a także oregano.
Jak doprawić flaki wołowe?
Z powodzeniem można wykorzystać wspomniane przyprawy, lecz flaki wołowe pozwalają kucharzom na nieco bardziej wymyślne eksperymenty kulinarne. Nie bójcie się dodawać do wywaru startego korzenia imbiru. Jeśli tylko macie taką możliwość i zastanawiacie się, czym doprawić flaki, użyjcie świeżego kłącza. Bardzo interesujący smak uzyskacie również za sprawą cynamonu oraz gałki muszkatołowej. Jak doprawić flaki wołowe, jeśli zależy nam na pikantnym smaku? W tym przypadku z powodzeniem można sięgnąć po świeżą paprykę chili.
Nie takie flaki straszne...
Jesteśmy przekonani, że po zaopatrzeniu się w aromatyczny arsenał przypraw do flaków, spojrzycie na tę potrawę łaskawszym okiem. Wiadomo jakie przyprawy do flaków wołowych pasują najlepiej i jak dobierać dodatki do flaków drobiowych. Czas zmierzyć się z tym daniem w praktyce. W prostym przepisie na flaki znajdziecie dokładnie instrukcje, jak używać aromatycznych dodatków i przypraw. Dużo łatwiej będzie zacząć z precyzyjnie rozpisanymi proporcjami! Równie przydatne porady umieściliśmy w recepturze flaczków wołowych, które są trochę bardziej czasochłonne, ale efekt zachwyca. Przygotowując flaki wołowe, nie zapomnijcie o gałce muszkatołowej – używa się jej zaledwie odrobiny, ale ma ogromne znaczenie dla smakowitego efektu. Jeśli zależy wam na zwiększeniu porcji mięsa w potrawie, flaki po warszawsku z pulpetami spełnią wasze oczekiwania. Spokojnie, wegetarianie też nie wstaną od stołu głodni, a to za sprawą grzybowych flaczków, w których główną rolę grają boczniaki. Dla każdego znajdzie się coś pysznego!
Komentarze (0)