Dla zdrowia!
Na pierwszy ogień idzie witamina E, pomagająca chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Witaminy z grupy B – B1, B2 oraz B6 - wspierają działanie układu nerwowego. Do tego zacnego grona dołącza witamina C, która bierze udział w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania kości, zębów, dziąseł i skóry. Witamina C jest niezbędna dla dobrej kondycji układu odpornościowego. Miedź oraz cynk mają pozytywny wpływ na stan skóry i włosów. Znajdujący się w pieprzu kajeńskim fosfor pomaga w zachowaniu zdrowych zębów i kości. O właściwe działanie enzymów trawiennych dba wapń, a niacyna przyczynia się do eliminowania uczucia zmęczenia. Coraz bardziej chce się sięgnąć po solidną porcję pieprzu cayenne!
powrót do góryZainspiruj się!
Przyrządzając posiłki samodzielnie, możemy dowolnie kontrolować ostrość potraw. Przygotujmy się na to, że z pieprzem cayenne może być naprawdę ogniście. Kto nie ryzykuje, ten nie cieszy się doskonałym smakiem udek z kurczaka z tequilą. Niebanalna potrawa, którą zaimponujemy wszystkim zebranym przy stole. Przyjęcie w stylu meksykańskim trwa w najlepsze, więc najwyższa pora spróbować burrito z indyka, które zachwyca kolorami i różnorodnymi smakami. Wszystko w jednej tortilli.
Dzięki pieprzowi kajeńskiemu zrewolucjonizujemy tradycyjne przepisy – pierogi leniwe na ostro jeszcze nigdy nie były tak wyraziste i aromatyczne. Gęsta zupa z zielonych szparagów brzmi jak ostoja łagodności? Ze szczyptą pikantnej przyprawy nabierze głębi, choć nadal nie będzie należeć do najostrzejszych potraw świata. Odrobina temperamentu przyda się sałatce z soczewicą, którą chętnie będziemy pałaszować w czasie przerwy na lunch i podczas weekendowego spotkania ze znajomymi.
Mięsna przekąska albo danie główne? To muszą być pikantne skrzydełka z kurczaka, idealne na nieformalne imprezy. Najlepiej je się rękami, sztućce nie będą potrzebne. Jeśli lubicie wprowadzać na talerze trochę elegancji, pieczony pstrąg z chrupiącymi łódeczkami ziemniaczanymi ze szpinakiem będzie odpowiedni. Za jego wyśmienity smak odpowiada pieprz cayenne.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Papryka cayenne jest spokrewniona z papryczką jalapeno. Nie należy do gigantów – średnio osiąga długość około 12-15 centymetrów oraz 2,5 centymetra średnicy. Ma stożkowany kształt.
- Słynną przyprawę uzyskuje się z dojrzewających owoców. Niektóre partie, oprócz zmielonego miąższu, posiadają w składzie także nasiona. Dzięki temu są jeszcze ostrzejsze.
- Papryka pochodzi z Ameryki Środkowej. Do Europy trafiła w na przełomie XVI i XVII wieku za sprawą hiszpańskich i portugalskich żeglarzy.
- Uprawiana jest w większości tropikalnych i subtropikalnych rejonów. Prym w jej produkcji wiodą Meksyk, Indie, Argentyna, Chiny oraz Stany Zjednoczone.
- Najstarsze źródła historyczne wskazują, że rdzenni mieszkańcy Meksyku korzystali z dobrodziejstw papryki cayenne już 7 tysięcy lat temu.
- By pieprz kajeński zachował wszystkie swoje właściwości, należy przechowywać go w szczelnie zamkniętym pojemniku, z dala od światła słonecznego.
- Za ostry smak pieprzu cayenne odpowiada substancja zwana kapsaicyną. Na podstawie jej ilości ocenia się stopień pikantności produktów w skali Scoville’a.
Z czym to się je?
Znalezienie pieprzu cayenne w sklepach nie stanowi problemu. Miłośnicy ostrych potraw zawsze mają ją w zapasie. Zdarza się, że osoby, które nie przepadają za bardzo ostrymi dodatkami, omijają pieprz cayenne z daleka. Nie jest to do końca słuszne, bowiem przyprawa użyta w niewielkich ilościach doskonale podkreśli smak dania. Stopniowo, krok po kroku można się do niej przyzwyczaić – po jakimś czasie trudno będzie wyobrazić sobie gotowanie bez tego aromatycznego dodatku.
Zasady o dodawaniu przyprawy w niewielkich ilościach powinni trzymać się wszyscy – nawet fani pikantnej kuchni. We właściwych proporcjach pieprz kajeński będzie znakomicie współgrać z innymi składnikami, nadając im upragnionego wyrazu. Przesada w żadną stronę nie jest dobra – przecież nie chcemy, by nasze posiłki były mdłe lub tak ostre, że właściwie nie czuć żadnego innego smaku. Szkoda byłoby zmarnować papryczkowy potencjał.
Przyprawy cayenne można używać we wszystkich kuchniach kojarzonych z pikanterią. Meksykańska fiesta będzie jeszcze bardziej aromatyczna i wyrazista. Pieprz cayenne wyśmienicie pasuje do roślin strączkowych, więc dania z fasolą to świetna okazja do jego wypróbowania. Z mięsem mielonym współgra tak samo dobrze. Świeże warzywa i mocne w smaku przyprawy – tego nam trzeba, by gotować prawdziwie po meksykańsku.
Pieprz cayenne jest uwielbiany przez azjatyckich kucharzy. Indyjskie potrawy typu curry słyną z wielości składników – warzywnych, mięsnych, owocowych i, oczywiście, przyprawowych. Pieprz kajeński w dużej mierze odpowiada za ich temperament, który pokochali smakosze w wielu innych zakątkach świata. Słynące z pikanterii kulinaria tajskie i koreańskie także pieprzem cayenne stoją. Smacznych inspiracji na jego wykorzystanie prędko nam nie zabraknie.
Wprowadzenie pieprzu kajeńskiego do kuchni europejskiej pójdzie jak z płatka. Doskonale komponuje się z daniami jajecznymi – jajecznicą, omletem i inspirowanym kuchnią francuską quichem, czyli rodzajem wytrawnej tarty z masą bazującą na jajkach. Dzięki pieprzowi kajeńskiemu nie będziemy mogli narzekać na nijakie potrawy, którym „czegoś” brakuje. Wzbogaci dania makaronowe, zwłaszcza te z jasnymi sosami, które zyskają przy okazji kuszącą, bardziej słoneczną barwę.
Pieprz cayenne wykorzystamy do mięsnych marynat. Kawałki mięsa staną się nie tylko smaczniejsze, ale też bardziej soczyste. Wybierajmy do woli – drób, wołowinę, wieprzowinę. Przyprawa wspaniale współgra z pieczonym boczkiem i gulaszami. Nadaje się do dodania do panierki, w której zazwyczaj obtaczamy mięsne porcje. Będzie zaskakująco, ale naprawdę pysznie.
Pieprz kajeński to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o ryby i owoce morza. Pasuje do łososia, pstrąga i sardynek. Dzięki przyprawie dużo łatwiej będzie przekonać się do jeszcze niezbyt popularnych w polskich kuchniach ostryg i małż. Bardzo dobrze łączy się z delikatnym mięsem przegrzebków, krabów, raków i homarów. Może okazać się, że w dziedzinie wykorzystania pieprzu cayenne wielu z nas ma sporo do nadrobienia. Poszerzanie kulinarnych horyzontów to gwarancja różnorodnych posiłków.
Ognista przyprawa przydaje się do wzbogacania smaku wieloskładnikowych zapiekanek oraz zup. Dzięki niej odkryjemy zupełnie nowe walory w dobrze znanych składnikach. Użyjemy jej do sosów oraz dipów, zwłaszcza serowych. Co ciekawe, pieprz cayenne tworzy fantastyczne kompozycje z czekoladą – zarówno w deserach, jak i w tej przeznaczonej do picia. Mała ilość kolorowej przyprawy sprawi, że otrzymamy oryginalny napój.
powrót do góry
Komentarze (0)