Kminek a kumin – czy to to samo?
Choć wyglądają podobnie i należą do tej samej rodziny, to jednak znacznie różnią się od siebie pod względem pochodzenia oraz smaku, a wiele kuchni świata nie może się obejść bez niewielkich, przypominających półksiężyce ziarenek. Czy kminek a kumin to to samo? Do jakich potraw warto je dodać? Czy można stosować je naprzemiennie? Sprawdzamy!
Kminek a kumin – czym się różnią?
Zarówno jedno, jak i drugie to fantastyczna oraz często używana przyprawa. Kumin a kminek nieraz jest mylony i stosowany zamiennie, co niestety może doprowadzić do zepsucia smaku potrawy. Popularny w polskiej kuchni kminek to niewielkich rozmiarów roślina dwuletnia należąca do rodziny selerowatych. Naturalnie występuje niemal w całej Europie, cieplejszych regionach Azji oraz północnej Afryce, rosnąc na miedzach, polanach i bardziej suchych łąkach. W wielu regionach Polski jest nazywany potocznie kminem polnym, być może dlatego wciąż jest często mylony z kuminem (kminem rzymskim), który prawdopodobnie pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, a można go spotkać wyłącznie w uprawach.
Czy kumin a kminek to to samo? Zasadniczą różnicą jest fakt, że jednoroczny kmin rzymski nie jest tak odporny na mróz jak kminek, dlatego jego uprawa jest ograniczona do cieplejszych rejonów świata. Ponadto liście i nasiona obu gatunków znacznie różnią się od siebie, nie wspominając nawet o aromacie czy smaku.
Kumin a kminek – różnica w smaku i zapachu
Wśród wielu różnic i podobieństw największe znaczenie ma smak oraz aromat przypraw. Na pytanie „czy kumin a kminek to to samo” należy odpowiedzieć przecząco, ponieważ każde z nich nadaje potrawom zupełnie inny posmak i aromat. Kminek wyróżnia się korzennym, gorzkawym i delikatnie pikantnym smakiem, podczas gdy kumin jest decydowanie bardziej intensywny i cierpko-ostry z delikatną nutą cytrusową, dobrze pasującą do dań w stylu orientalnym. Jak odróżnić kumin mielony a kminek w proszku? Kmin rzymski wydziela charakterystyczny ziemisty zapach, podczas gdy aromat rodzimego kminku określany jest najczęściej jako lekko słodki i z nutą orzechową.
Czy kumin to kminek w kuchni?
Kmin rzymski jest popularny przede wszystkim w daniach kuchni meksykańskiej, indyjskiej i śródziemnomorskiej, choć jego dodatek można spotkać również w innych rejonach świata. Mając pod ręką tę fantastyczną i intensywną przyprawę przygotujecie wiele wyjątkowych potraw, nadając im nieco egzotycznej nuty. Zaledwie szczypta kuminu wystarczy, by przyrządzić nachos z chili con carne – danie idealne na domową imprezę z przyjaciółmi. Odrobinę przyprawy znajdziecie też w pikantnej zapiekance curry z kurczaka, pełnej chrupiących warzyw i intensywnych dodatków, oraz chrupiących falafelach z dipem ziołowo-jogurtowym serwowanych na gorącej picie. Kmin rzymski doskonale się sprawdzi również w takich orientalnych daniach płynnych jak zupa indyjska z napojem kokosowym czy gęsty krem z dyni.
Z kolei kminek świetnie się wpasowuje w dania kuchni polskiej, będąc główną przyprawą pieczonej karkówki czy kapuśniaku. Nie może go również zabraknąć w gęsinie, kiełbasach i bigosie, który należy do tradycyjnej kuchni staropolskiej. Kminek dodaje się także do różnego rodzaju dań mącznych, takich jak pieczywo, pierogi z kapustą i grzybami czy pyszne paszteciki idealne do gorącego barszczu czerwonego.
Komentarze (0)