Dla zdrowia!
Czarnuszka nie tylko dodaje potrawom smaku, ale wypełniona jest cennymi substancjami. Piękno bierze się ze zdrowia. Czarne złoto faraonów jest bogatym źródłem biotyny, która wraz z całą rodziną witamin z grupy B nie tylko wspiera działanie układu nerwowego. Posiada wpływ na podnoszenie odporności na stres i kojenie nerwów. Okazuje się kluczowa dla dobrej kondycji włosów i skóry. Nic dziwnego, że faraonowie nie chcieli się z nią rozstawać…
powrót do góryZainspiruj się!
Gorzko-pikantny smak czarnuszki jest cenionym sprzymierzeńcem w kuchni. Nie tylko nadaje potrawom temperamentu, ale też uatrakcyjnia ich wygląd. Zielona pasta z groszku jest na to najlepszym dowodem. Apetyczne śniadanie czy imprezowa przekąska? W każdych okolicznościach prezentuje się efektownie. Do świeżego pieczywa, do chrupiących grzanek albo jako dip do świeżych warzyw – do wszystkiego! W tym do chlebka naan ze szczyptą Garam Masala, gdy nabierzesz ochoty na ucztę w indyjskim stylu. Idealny w zestawieniu z wyrazistymi mięsami i potrawkami warzywnymi. Czy pochodzący z Azji czarny kminek będzie współgrać z tradycyjnymi, polskimi potrawami? Spróbuj ziołowych kopytek z sosem kurkowym, a odpowiedź będzie jednoznaczna. Delikatne, ziemniaczano-mączne danie wreszcie pokaże pazur. Szybko, prosto i smacznie – tak, jak lubisz najbardziej. Jeśli ryby niezbyt często goszczą na twoim stole, bo nie udało ci się jeszcze odkryć idealnego sposobu, by je urozmaicić, najwyższa pora to zmienić. Przepis na rybę w cieście naleśnikowym szybko stanie się przebojem w twojej jadalni. Kilka wyrazistych składników, na których czele stoi czarnuszka to wszystko, czego potrzeba do skomponowania interesującego i zdrowego obiadu. Zbliża się ważna uroczystość, lecz nie masz pomysłu na odpowiednią potrawę, która uświetni ten dzień. Złoto faraonów nie zostawi cię na pastwę losu i przypadkowych dań. Wyśmienity kurczak z warzywami w cieście francuskim a’la Wellington oczaruje wszystkich gości. Mniej formalne przyjęcia też zasługują na smaczną oprawę. Przenieś się do ogrodu, bo grillowane polędwiczki ze smakowitą marynatą tam będą smakować jeszcze lepiej. Wykorzystaj sezon na świeże warzywa, które właśnie teraz są najbardziej soczyste. Sałatka z bobem i ziemniakami będzie ku temu idealną okazją.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Szczegółowe przedstawienie czarnuszki może zająć sporo czasu. Wszystko przez ilość nazw, pod którymi funkcjonuje. Gdy mowa o kminku egipskim, kminie czarnym, czarnusze, kąkolnicy, kolendrze siewnej i pannie w zieleni, wiedz, że chodzi właśnie o nią.
- Czarnuszka pochodzi z Azji, najprawdopodobniej z jej południowo-wschodnich terenów. Można spotkać ją dziko rosnącą w Europie, w rejonie Morza Śródziemnego.
- Została wspomniana w biblijnej Księdze Izajasza. Z kolei dwa dzbany nasion odnaleziono w czasie prac archeologicznych w grobowcu Tutenchamona. Przezorni władcy jeszcze za życia wydawali dyspozycje, by zostać pochowanymi z chociaż odrobiną czarnuszki na wszelki wypadek.
- Czarnuszka jest nieodzowna w czasie przygotowywania Panch Phoron. Aromatyczna, bengalska kompozycja znana jako „Pięć Przypraw” łączy czarny kminek z kozieradką, koprem, kuminem i nasionami gorczycy. Najczęściej jest stosowana, gdy na kuchennym blacie pojawiają się ryby, wołowina, drób i soczewica.
- Panna w zieleni występuje także pod postacią oleju. W kuchni wykorzystywany jest najczęściej do sosów, zup i kasz.
Z czym to się je?
Czarnuszka już w starożytności, była przysmakiem najbardziej wpływowych władców. Z biegiem czasu zaczęto traktować ją bardziej swojsko, coraz częściej pojawiała się na mniej wystawnych stołach. Prosta kuchnia biedniejszej ludności doceniała ją jako znacznie tańsze zastępstwo dla pieprzu. Powoli jednak czarne ziarna zaczęły odchodzić w niepamięć. Błękitnymi kwiatami czarnuszka cieszyła przede wszystkim oczy, nie podniebienia. Uwielbiamy malownicze widoki, ale najchętniej oglądamy je na talerzu. Można używać ziarenek w całości, zmielonych w młynku lub zgniecionych w moździerzu. Co mają do zaoferowania? Charakterystyczny, pikantny i jednocześnie korzenny smak. Uwielbiane przez osoby, dla których pieprz bywa zbyt ostry. Złoto faraonów jest od niego łagodniejsze, więc pieprzniczkę śmiało można wypełnić ziarenkami czarnuszki. Jednocześnie nie trzeba martwić się tym, że potrawy będą nijakie i bez wyrazu. Przeciwnie, czarnuszka z łatwością podkreśli ich smakowite walory. Nawet, jeśli mowa o najzwyklejszych kanapkach! Zapach i smak domowego pieczywa to dla wielu osób kuchenny numer jeden. Dodanie do ciasta czarnych ziarenek sprawi, że aromat rozniesie się po całej kuchni i nikt nie poprzestanie na pojedynczej kromce. Czarnuszką warto posypać wierzch kanapki. Doskonale podkreśla smak serów, ulubionej pasty warzywnej, twarogowej i jajecznej. Sałatki to doskonały sposób, by lepiej poznać możliwości czarnego złota. Bierz przykład z faraonów i dodawaj do swoich ulubionych specjałów czarnuszkę. Ziarenka będą pięknie kontrastować z kolorowymi warzywami. Olej z czarnuszki też świetnie się sprawdzi, zwłaszcza w dressingu z dodatkiem miodu. Wyrazistość ciemnych ziarenek znakomicie łączy się ze słodkimi dodatkami. Koniecznie do sprawdzenia w mięsnych marynatach! Czarnuszka współgra z delikatnymi drobiem i jagnięciną. Interesujące kompozycje smakowe uchronią każdy jadłospis przed monotonią! Miłośnicy wyważonych, ale różnorodnych aromatów polecają łączenie czarnuszki ze słodką papryką, kolendrą, tymiankiem, zielem angielskim i kminkiem. Ten ostatni nie powinien nikogo dziwić – w końcu czarnuszkę określa się mianem czarnego kminku. Nie ma to jak zupa, a zupa z czarnuszką zyskuje zupełnie nowy charakter. Jeśli wcześniej znajdziesz chwilę, by uprażyć czarne nasiona, możesz mieć pewność, że na jednej porcji się nie skończy. Warzywa takie, jak kapusta i cukinia z jej dodatkiem także nie zostaną pominięte na stole. Panierka do kotletów z czarnymi ziarnami prezentuje się dużo bardziej atrakcyjnie niż tradycyjna, bazująca wyłącznie na bułce tartej. To jeden z najlepszych patentów, by w prosty sposób urozmaicić dania, które cała rodzina zna już na wylot.
powrót do góry
Komentarze (0)