Dla zdrowia!
Liście dyni będą cennym nabytkiem w domowych spiżarkach nie tylko ze względu na swoją kulinarną wszechstronność. Stanowią źródło żelaza, które jest niezbędne dla procesów krwiotwórczych – zwłaszcza produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. Ponadto żelazo bierze udział w transporcie tlenu w organizmie, pomaga także w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych. Przyczynia się do zachowania metabolizmu energetycznego w jak najlepszym porządku. Posiada pozytywny wpływ na układ odpornościowy i proces podziału komórek. Dopada nas znużenie? Żelazo przyczynia się do zmniejszenia tego nieprzyjemnego uczucia.
Czym jeszcze zaskoczą nas liście dyni? Skrywają witaminę K, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Wpływa również na prawidłowe krzepnięcie krwi. Można być naprawdę zdziwionym, że do tej pory liście dyni były traktowane po macoszemu. Od dziś nadrabiamy zaległości!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- By uprawa dyni przynosiła jak najlepsze efekty, konieczne jest zapewnienie roślinie nasłonecznionego miejsca na dobrze zdrenowanych glebach.
- Rodzina dyniowatych jest niezwykle różnorodna. Zaliczane do niej są między innymi cukinia, kabaczek, tykwa, ogórek, melon oraz arbuz.
- W Polsce najczęściej spotykaną odmianą jest dynia olbrzymia. Jej owoce mogą osiągać wagę powyżej 50 kilogramów.
- Dynia była uprawiana w czasach starożytnych. Inkowie zamieszkujący zachodnie tereny Ameryki Południowej już 4 tysiące lat p.n.e. korzystali z niej w celach spożywczych i leczniczych.
- Roślina została sprowadzona do Europy przez Hiszpanów w XVI wieku.
- Dynia jest nieodłącznie kojarzona z tradycyjnymi, amerykańskimi przepisami. Ciasto dyniowe jest obowiązkowym punktem podczas przygotowań do Święta Dziękczynienia, obchodzonego w Stanach Zjednoczonych w ostatni czwartek listopada.
Z czym to się je?
Wielu z nas rozsmakowuje się w dyni podawanej na różne sposoby. Furorę robią zupy dyniowe doprawione kurkumą i imbirem. Miąższ świetnie smakuje pieczony i grillowany, często dodaje się go do różnorodnych potrawek. W kuchniach pojawiają się dyniowe pestki, które swoją chrupiącą fakturą wzbogacają wytrawne i słodkie wypieki. Przyjemnie jest przegryzać je nawet solo. Co zatem zrobić z liśćmi dyni? Z pewnością nie wyrzucać!
Liście dyni w smaku przypominają połączenie szpinaku, szparagów i brokułu. Młode pędy nadają się do jedzenia na surowo. Warto jednak poddać je krótkiej obróbce, np. poprzez gotowanie na parze lub podsmażenie. Zyskują wtedy słodszy zapach, co jest bardzo istotne zwłaszcza w kontekście nieco starszych liści, które mogą zawierać dość specyficzną goryczkę.
Dodawajmy liście dyni do dań serwowanych na gorąco. W krajach Afryki Zachodniej bardzo popularną praktyką jest włączanie ich do przepisów na zupy i gęste potrawki. Niech to będzie dla nas smaczna inspiracja. Liście dorzucajmy do receptur, które stosujemy od dawna. Będą apetyczną odmianą. Przygotujmy zupę przypominającą szczawiową – zamiast tego składnika, postawmy na liście dyni. Niech na talerzach pojawią się jajko ugotowane na twardo, rzodkiewka, por, seler, ziemniaki. Do przyprawienia obowiązkowo lubczyk. W zupach liście dyni będą dobrze współgrać z kalarepą, marchewką, pietruszką, selerem naciowym i świeżym koperkiem. W sezonie letnim chętnie korzystamy w młodych liści buraka – nic nie stoi na przeszkodzie, by jesienią zamienić je na dyniowe. Tak przygotowane zupy można podawać z makaronem albo kromkami świeżego pieczywa. Ziołowe grzanki też są jak najbardziej na miejscu.
Wspomniane zostało, że młode liście dyni można spożywać na surowo. Najlepiej w sałatkach! Mogą to być w pełni warzywne kompozycje, ale od czasu do czaru warto urozmaicać je różnymi odmianami ryżu lub kaszy. W liściastych sałatkach świetnie sprawdzają się ryż basmati, parboiled, jaśminowy, kasza gryczana, jęczmienna, bulgur i kuskus. Z czym jeszcze połączyć liście dyni? Ich smak jest dość neutralny, więc stworzy smakowite kompozycje z większością produktów. By utrzymać jesienny klimat, można dodać kawałki dyniowego miąższu, np. odmiany piżmowej. Liście dyni znakomicie prezentują się połączenia z pomidorkami koktajlowymi, suszonymi pomidorami, granatem, winogronami, fenkułem, wędzonym łososiem, szynką dojrzewającą. Sery dodadzą całości charakteru. Spróbujmy bryndzy, koziego i fety.
Liście dyni na gorąco mogą pełnić funkcję warzywnego dodatku do dań głównych. To cenna informacja dla wszystkich, którym tarta marchewka, zasmażana kapusta lub buraczki zdążyły się przejeść. Zielony kolor w kuchni i na talerzach zawsze jest w modzie! Potrawy z drobiu, wołowiny, wieprzowiny i ryb – to one najczęściej pojawiają się na naszych stołach, więc zasługują na urozmaicenie. Dyniowe liście z powodzeniem odświeżą nasze menu.
powrót do góry
Komentarze (0)