Dla zdrowia!
Antybakteryjne właściwości przysmaku z Nowej Zelandii okażą się niezastąpione w dbaniu o urodę. Miejmy to na uwadze, gdy zmagamy się niedoskonałościami skóry, w tym trądzikiem. Odżywcza maseczka nałożona na oczyszczoną twarz przysłuży się również osobom, którym zależy na odżywieniu suchej i wrażliwej cery. Nie ważne, czy dokonujemy codziennej pielęgnacji, czy szykujemy się na wielkie wyjście – miód Manuka miejmy w pobliżu kosmetyczki.
Miód Manuka pomoże także w procesach regeneracyjnych. To ważne w przypadku trudno gojących się ran, ukąszeń owadów i poparzeń, nawet słonecznych. Brzmi jak specyfik idealny na wakacje? Być może, ale miód Manuka to produkt, którego wszechstronne działanie przydaje się niezależnie od pory roku.
powrót do góry
Zainspiruj się!
Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu miodu Manuka, jego walorami będziemy mogli cieszyć się nawet przez kilka lat. Mimo to jesteśmy przekonani, że po pierwszej degustacji chętnie włączymy miód Manuka do codziennego jadłospisu, zużywając go znacznie szybciej. Zamiast dodawać go tradycyjnie do herbaty, przygotujmy lekką przekąskę miodową, która smakuje świetnie zarówno w porze śniadania, jak i podwieczorku. W naszej propozycji znajduje się banan, jednak owoce możemy zmieniać w zależności od pory roku i tego, na co akurat mamy ochotę. Kanapki z twarożkiem, miodem i figą to kolejny dowód na to, że połączenie miodu Manuka z owocami to kulinarne mistrzostwo, które osiągniemy w kilka minut.
Chcemy zaskoczyć gości w czasie grillowania? Przygotujmy sałatkę z grillowanego ananasa na ostro, do której lekko pikantny miód Manuka pasuje jak ulał. Kompozycja słodkich i wytrawnych smaków sprawi, że chętnie będziemy wracać do tego przepisu – nie tylko przy okazji większych przyjęć. Miód Manuka podkreśli smak grillowanych gruszek z niebieskim serem, które nadają się do podania w formie eleganckiej przystawki na ciepło. Krótki czas przygotowania sprawia, że nie musimy przyrządzać ich z wyprzedzeniem, a na świeżo smakują najlepiej.
Kanapki już niczym nie mogą nas zaskoczyć? W kuchni wszystko jest możliwe, zwłaszcza gdy na stole pojawia się kanapka z pastrami wołowymi z sałatką ze szpinaku z ziarnami granatu i orzechami. Nawet gdy gotujemy tylko dla siebie, zadbajmy o to, by dania były smaczne i efektowne. Przyrządzanie posiłków dla wielu z nas przestanie być tylko obowiązkiem. Do kanapki z kozim serem, burakiem i orzechami włoskimi też dodajmy odrobinę miodu Manuka – udowodnijmy, że codzienne potrawy mogą być naprawdę wykwintne.
powrót do góry
Czy wiesz, że?
- Miód Manuka pozyskiwany jest z nektaru kwitnących drzew herbacianych noszących tę samą nazwę.
- Jest to miód jednoznacznie kojarzony z Nową Zelandią. Miód Manuka można uznać za produkt regionalny, ponieważ miododajne krzewy uprawiane są wyłącznie na najczystszych terenach kraju – północnych i południowych wybrzeżach wyspy. Ule zazwyczaj są tam specjalnie transportowane, by znajdowały się w możliwie, jak najmniejszej odległości od miododajnych krzewów.
- Manuka są roślinami, cechującymi się bardzo dużą odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym wiatr i kwaśną glebę. Zakwitają tylko raz do roku, w okresie między listopadem a styczniem. Zazwyczaj trwa to około 4 tygodni.
- Kwiaty Manuka kształtem przypominają gwiazdę. Drobne płatki najczęściej spotyka się w kolorze białym, miejscami z różowym odcieniem.
- Dobroczynne właściwości krzewów były znane już Maorysom – rdzennym mieszkańcom Nowej Zelandii. Żuli oni młode pędy krzewów, a z ich nasion i liści wykonywali napary.
- Twarde drewno z wiecznie zielonych drzew Manuka odnalazło zastosowanie również w lokalnej produkcji trzonków do narzędzi.
-Sławę miodowi Manuka przyniósł aktywny składnik methylglyoxal, wykazujący silnie, bakteriobójcze działanie. Na etykietach zawsze podawane jest jego stężenie, które wpływa na właściwości miodu. Jest to też czynnik, który w znacznej mierze odpowiada za jego cenę.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwie przechowywanie miodu Manuka. Słoik z cenną zawartością nie powinien mieć dostępu do światła słonecznego. Nadaje się do umiejscowienia w niskich temperaturach, nawet w lodówce. Zadbajmy o to, by pojemnik z miodem Manuka był szczelnie zamknięty, dzięki czemu zapobiegniemy procesom fermentacji.
Z czym to się je?
Mamy fantastyczną wiadomość dla wszystkich łasuchów. Zwłaszcza tych, którzy nie są fanami skomplikowanych potraw i długiego przesiadywania w kuchni. Miód Manuka poleca się wyjadać prosto ze słoiczka bez żadnych dodatków. Brzmi zachęcająco, lecz pamiętajmy, że we wszystkim ważny jest umiar.
Miód Manuka charakteryzuje się intensywnym aromatem i niepospolitym smakiem, w którym można wyczuć kwiatowe oraz ziołowe nuty. W miodzie Manuka nie brakuje delikatnej goryczki oraz piekącego posmaku, które doskonale równoważą słodycz miodu. Wszystkie te właściwości sprawiają, że nie można pomylić go z żadnym innym tego typu produktem.
W kontekście miodu Manuka najczęściej mówi się o jego prozdrowotnych walorach, jednak należy pamiętać, że jest przede wszystkim artykułem spożywczym – nie lekiem. Mimo to większość specjalistów zaleca jak najmniejsze przetwarzanie miodu w kuchni, by nie tracił swojej wartości odżywczej.
Jak większość miodów, miód Manuka nie powinien być dodawany do gorących napojów, których temperatura przekracza 40⁰C. Chłodna lub letnia woda z cytryną i miodem Manuka jak najbardziej wchodzi w grę – to świetny sposób na udane rozpoczęcie dnia. Możemy dodawać go do herbaty, lemoniady i koktajlu, eliminując konieczność ich dodatkowego dosładzania. Z miodu Manuka, soku z cytryny i startego imbiru przygotujemy apetyczny syrop.
Łyżeczka miodu Manuka do kanapki będzie dobrym sposobem na zapoznanie się z jego specyficznym smakiem, jeśli mielibyśmy obawę, że nie do końca będzie odpowiadać naszym kubkom smakowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyć go do jogurtu naturalnego lub owsianki, w których znajdą się nasze ulubione owoce i orzechy.
Możemy polewać nim pieczone owoce, tworząc prosty, ale nietypowy deser. Miód Manuka świetnie komponuje się w tej formie z jabłkami, bananami, brzoskwiniami oraz ananasami. Z powodzeniem wykorzystamy go do miodowych i korzennych ciasteczek, lecz musimy mieć na uwadze, że pieczenie w wysokiej temperaturze pozbawi miód Manuka części walorów.
powrót do góry
Komentarze (0)