Zainspiruj się!
Masz ochotę na coś pysznego? Zrezygnuj z kupnych przekąsek i sięgnij po coś naprawdę smacznego. Wiśnia zagwarantuje Ci całą gamę wyszukanych doznań smakowych! To co, zaczynamy? Łasuchy, łączcie się! Jeśli organizujesz przyjęcie dla rodziny lub zwykły domowy obiad, na deser świetnie sprawdzi się placek z wiśniami. Z dodatkiem cukru pudru i białego sera smakuje jeszcze lepiej! Dla prawdziwych miłośników czekolady i wiśni – ciasto czekoladowe z wiśniami. Takie połączenie to duet idealny! Intensywnie czekoladowy smak przełamany owocową nutą. Brzmi pysznie, prawda? A jeśli szukasz czegoś na szybko, opcją ratunkową może okazać się ciasto z wiśniami bez pieczenia. Wystarczy już kwadrans, aby wyczarować w swojej kuchni deser rodem z najlepszej cukierni. Dla wszystkich tych, których opanowała miłość do muffinków – babeczki z wiśniami! Tanio, prosto, szybko i co najważniejsze, smacznie! Czujesz, jak burczy Ci już w brzuchu? Sięgnij po wiśnie i stwórz w swoim domu ucztę pełną słodyczy!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni. To właśnie sakura (kwiaty wiśni) stały się symbolem narodowym tego państwa. Co natomiast oznaczają? Piękno i zwięzłość życia! Kwitnienie tej rośliny trwa od jednego do dwóch tygodni, zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. To właśnie w tym czasie rozpoczyna się hakura – tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania tych pięknych kwiatów. Całe wydarzenie przyciąga tłumy turystów i jest transmitowane przez największe media.
- Wiśniowe drzewka są też uprawiane w celach ozdobnych. Na pewno słyszałeś o drzewkach bonsai! Technikę miniaturyzowania drzew wykorzystuje się również w drzewach owocowych. Jedno jest pewne – to prawdziwa sztuka!
Jak się za to zabrać?
Wiśnia w ogrodzie lub na działce zasadzona? Jeśli jeszcze nie, to pora to zmienić! Znajomość z nią zaowocuje! Masz to jak w banku! Soczyste, słodkie owoce, a w porze kwitnienia przepiękne, promieniste, białe lub różowe kwiaty w baldaszkach. Uwaga! Ten widok zapiera dech w piersiach! Dla wiśni potrzebujesz nasłonecznionego miejsca, piaszczystej gleby i w miarę równego terenu. Niestety na tym nie koniec. Nie ma co ukrywać, wiśnia lubi być rozpieszczana. Nie można natomiast mieć jej tego za złe. Za odpowiednie nawożenie, podcinanie i pielęgnowanie odpłaca się intensywnie czerwonymi, jędrnymi i święcącymi w blasku słońca owocami. Te zerwane prosto z drzewa wystarczy opłukać oraz zdjąć z nich szypułkę. Warto zwrócić także uwagę na to, aby wiśnie nie były nadpsute lub zgniłe. W takiej formie należy je wyrzucić, nie wystarczy wykrywać jedynie zepsutej części. Co więcej, należy unikać jedzenia pestek, a samych owoców (podobnie jak w przypadku czereśni) nie powinno się spożywać przed daniami mięsnymi i w połączeniu z mlekiem. Może to spowodować problemy trawienne i bóle brzucha. Wiśnie nadają się także do mrożenia. W tym wypadku najlepiej sięgnąć po te dojrzałe, drylowane. Zapasy na zimę uzupełnione? Bądź czujny! Nigdy nie wiesz, kiedy najdzie Cię na nie ochota!
powrót do góryZ czym to się je?
Wiśnia pochodzi z rodziny roślin różowatych. Na kontynencie azjatyckim występuje w ponad sześćdziesięciu odmianach, natomiast na naszej rodzimej ziemi w dwóch – są to wiśnia karłowata i wiśnia ptasia, zwana trześnią. Roślina kwitnie zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, a owocuje od lipca do sierpnia. To idealny okres, by wykorzystać wiśnie w swojej kuchni! W jaki sposób? Czas się przekonać! Wiśnia świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów. Z jej udziałem można przygotować zarówno tort okolicznościowy, jak i zwykłe ciasto drożdżowe. To także jeden z częściej wykorzystywanych składników do produkcji dżemów. Wszystko w wersji dla najmłodszych łasuchów. A co dla dorosłych? Królowa polskich nalewek – wiśniówka! Smakuje wybornie! Naszła Cię ochota na słodkie? Sięgnij po wiśnie! W każdej odsłonie!
powrót do góry
Komentarze (0)