Wegańska wigilia w klasycznej odsłonie
Jeśli podczas kolacji wigilijnej będziesz gościć wegan albo pierwszy raz chcesz przygotować wegańską wigilię dla siebie i najbliższych, zaplanuj menu odpowiednio wcześnie. Wiele potraw, które w polskich domach jada się tego wieczoru, jest wegańska, więc nie musisz z nich rezygnować. Jedną z najczęściej podawanych na wigilijną kolację zup jest barszcz czerwony z grzybami. Czysty czerwony barszcz nie zawiera śmietany, a ciasto na uszka z łatwością można zrobić jedynie z mąki i gorącej wody, podobnie jak ciasto na pierogi. Dodatek jajek nie jest konieczny i w niektórych przepisach, nawet niewegańskich, nie jest on uwzględniany. Wegańskimi daniami są również świąteczna kapusta z grochem oraz jadany w wielu domach postny żurek, natomiast grochowa zupa wigilijna to mniej znany, ale równie smaczny sposób na wykorzystanie tego składnika.
Wegańska wigilia w nowoczesnej odsłonie
Wprowadzenie diety wegańskiej często połączone jest z próbowaniem nowych dań i z eksperymentowaniem, a wegańska wigilia stanowi do tego dobrą okazję. Ważnym składnikiem wigilijnej kolacji są wciąż ryby, które dieta ta wyklucza. Możesz je zatem zastąpić marynowanym selerem lub sałatką z marynowanym tofu. Tofu przyjmuje smak dodatków, z którymi jest podawane, dlatego wspaniale nadaje się do wielu marynat. Ciekawą propozycją łączącą różne kuchnie świata będzie też kapusta z grzybami w muszelkach z makaronu, czyli szybsza w przygotowaniu alternatywa dla pierogów z kapustą. Z kolei zamiast suchego grochu warto sięgnąć po cieciorkę – groch włoski i pilaw z ryżu to danie szybkie, proste i wegańskie. Jeśli chcesz, by potrawa była bardziej wigilijna, przygotuj ją z dodatkiem grzybowego bulionu. W tym roku polecamy też szczególnie świąteczny wieniec z figami, żurawiną i roślinnym "kurczakiem". Wygląda wyśmienicie i jeszcze lepiej smakuje!
Regionalne inspiracje
Przygotowanie wegańskiej wigilii jest okazją do tego, by odkryć na nowo stare regionalne przepisy. Część z nich została już zapomniana, a przecież dawna kuchnia w dużej mierze odpowiadała zasadom diety wegańskiej. Wigilijne dania bazują na kapuście, kaszach, grzybach i suszonych owocach – to z ich dodatkiem przyrządza się m.in. postnicę, czyli kaszę pęczak z suszonymi śliwkami, jabłkami, gruszkami i rodzynkami. Co ważne, nie zawiera ona miodu, w przeciwieństwie do innych słodkich potraw, takich jak kutia czy makiełki. Miód można w nich zastępować np. syropem z agawy, jednak należy pamiętać, że dodatek tego składnika zmienia ich smak. Inna regionalna potrawa, która sprawdzi się na wegańskiej wigilii, to chapcie, lasowiackie gołąbki. Faszerowane kapustą kiszoną, grzybami, kaszą i ryżem, zawierają w sobie roślinne składniki, które są klasycznymi dodatkami – można podać je m.in. z sosem grzybowym. Wegańskie dania regionalne to też podkarpacka kasza jaglana z suszonymi śliwkami, góralska kwaśnica oraz śląska moczka.
Wegańska wigilia przybiera różne formy – może przypominać pyszne kolacje sprzed lat albo być okazją do wypróbowania nowych przepisów. Ponieważ zazwyczaj przyrządza się na nią aż 12 dań, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć staropolską kuchnię z nowatorskimi rozwiązaniami.