Czerwień pięknie prezentuje się na talerzach. Pomidor, papryka, truskawki, wiśnie… Długo można wymieniać produkty, które potrafią nadać kolorytu nawet najmniej finezyjnej potrawie. A gdyby tak skosztować czerwonych ziemniaków? Odmiana ta dopiero powoli zyskuje popularność na polskich stołach, ale mamy przeczucie, że zostanie z nami na dłużej. Do czego pasują czerwone ziemniaki i jak się z nimi obchodzić? Odkryj z nami ich sekrety, a już nie będziesz mieć wątpliwości, czy warto uwzględnić czerwone ziemniaki na liście zakupów.
Ziemniaki czerwone – charakterystyka
Zwykle nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do ziemniaków, które lądują na naszych stołach. Owszem, młode ziemniaczki mają ogromne grono wielbicieli, czasem też zastanawiamy się jakie odmiany są najlepsze do placków ziemniaczanych czy frytek. Coraz częściej sięgamy po bataty, nazywane słodkimi ziemniakami, które kolorem nieco przypominają czerwone ziemniaki. Tymczasem świat tych apetycznych bulw jest naprawdę szeroki!
Odmianę, o której mowa, wyróżnia skórka o charakterystycznej barwie. Stąd zresztą bierze się nazwa czerwonych ziemniaków. Ich miąższ jednak ma jasny kolor, dlatego poleca się przygotowywać je po dokładnym umyciu, ale bez obierania. Doskonale prezentują się po upieczeniu i smażeniu. Jak smakują czerwone ziemniaki? Mają delikatnie słodkawy posmak i kremową konsystencję.
Czy czerwone ziemniaki można gotować?
Oczywiście, że tak, choć trzeba przyznać, że szefowie kuchni najczęściej wkładają je do piekarnika. Zatem jak gotować czerwone ziemniaki? Proces ten raczej nie różni się od obróbki jasnych odmian, które w polskim jadłospisie nadal zajmują ważne miejsce.
Sprowadza się to do wyszorowania czerwonej skórki i zalania ziemniaków chłodną wodą. Do garnka wrzucić można łyżeczkę soli. Gotowanie czerwonych ziemniaków potrwa około 35-40 minut. Przy pomocy łyżki i widelca najłatwiej jest ocenić, czy ziemniaki są już miękkie. Obierania nie poleca się wyłącznie ze względów estetycznych. W skórce znajdują się także składniki odżywcze.
Z czym podawać czerwone ziemniaki?
Wystarczy skropić je oliwą, oprószyć ziołami i ziemniaczana przekąska jest gotowa. Czerwone ziemniaki doskonale komponują się z innymi pieczonymi warzywami, mogą być jednym z kolorowych elementów sałatki. Pasują też do dań mięsnych.
Jak większość odmian ziemniaków, czerwone bulwy pysznie smakują z dodatkiem rozmarynu. Warto mieć pod ręką także zioła prowansalskie i czosnek. Przed podaniem polecamy posypać je startym parmezanem. Raj dla podniebienia!
Przepisy z czerwonymi ziemniakami
Nie bójcie się eksperymentów. Czerwone ziemniaki to bardzo wdzięczny produkt, więc używajcie go za każdym razem, gdy macie ochotę na przysmak z piekarnika. Poznaliście już sposób na to, jak gotować czerwone ziemniaki – pora wyruszyć z nimi w podróż po Europie. Niech pierwszym przystankiem będą śródziemnomorskie ziemniaki z chili, podane wraz z papryką żółtą i czerwoną. Stąd jest tylko rzut beretem do portugalskich ziemniaków, czyli potrawy z mięsnym akcentem w postaci kiełbasy chorizo. W pieczonych angielskich ziemniakach na pierwszy plan wysuwa się aromat i smak świeżego rozmarynu. Inspiracje ze Starego Kontynentu to za mało? Skosztujcie ziemniaków po bombajsku oraz ziemniaków w panierce curry – zrobi się nieco egzotycznie. Jeśli macie ochotę na łagodniejsze smaki, ziemniaki ze szpinakiem albo zapiekane ziemniaki serowe będą odpowiednie.
Komentarze (0)