Jak długo można mrozić mięso? Czy można to robić ponownie?
Można zachwycać się najnowszej generacji blenderem, sokowirówką czy robotami kuchennymi, lecz nadal jednym z najbardziej praktycznych sprzętów pozostaje zamrażarka. To dzięki niej możliwe jest magazynowanie nadprogramowych ilości jedzenia znacznie dłużej, niż pozwalałaby na to sama lodówka. Zrobiliście za duże zakupy spowodowane nad wyraz atrakcyjnymi ofertami albo macie pozostałości po świętach? A może zawsze kupujecie trochę więcej, żeby ograniczyć częstotliwość wizyt w sklepie? Sprawdźcie, jak długo można mrozić mięso, by cieszyć się jego wybornym smakiem bez obaw o problemy żołądkowe.
Mrożenie mięsa – dlaczego warto?
Mrożonki to niezwykle ważne wyposażenie domowej spiżarni. Nie każdy jest w stanie wygospodarować odpowiednią ilość czasu na codzienne zakupy. Czasem zdarzy się zjeść coś na mieście lub u znajomych, więc świeże produkty mogłyby szybko ulec zepsuciu. Planujecie weekend poza domem lub dłuższe wakacje? Dokładnie przejrzyjcie swoje zapasy i umieśćcie w zamrażarce wszystko, co nadaje się do mrożenia. To duża oszczędność czasu i pieniędzy.
Tajniki mrożenia
Choć samo mrożenie żywności to bardzo praktyczne rozwiązanie, rządzi się ono swoimi prawami. Należy pamiętać o tym, że mięso należy odpowiednio przygotować i nie można przechowywać go w warunkach chłodniczych w nieskończoność.
Przedstawiamy podstawowe zasady:
- Lepiej przechowywać surowe porcje mięsa – są trwalsze niż dania poddane już obróbce termicznej.
- Temperatura w zamrażarce powinna wynosić -18⁰C.
- Mięso należy podzielić na porcje i zapakować osobno. Dzięki temu wyjmiecie z zamrażarki tylko taką ilość, jaka będzie wam na bieżąco potrzebna.
- Do mrożenia wykorzystajcie specjalne woreczki lub pudełka ze szczelnym zamknięciem.
- Każdą porcję opiszcie, podając nazwę produktu oraz datę mrożenia.
- Ponowne zamrażanie mięsa jest surowo zabronione ze względu na możliwość wystąpienia zatrucia pokarmowego. Dotyczy to wszelkiego rodzaju żywności.
Ile można trzymać mięso w zamrażarce?
Według ogólnej zasady tłuste mięsa nadają się do krótszego przechowywania niż chudsze kawałki. Czas przejść do konkretów.
Ile można trzymać zamrożone mięso?
– dziczyzna (poza ptactwem) i wołowina: do 12 miesięcy,
– baranina: do 9 miesięcy, – królik i cielęcina: do 8 miesięcy,
– wieprzowina, gęsina, mięso na gulasz: do 6 miesięcy,
– kiełbasy i szynki: do 5 miesięcy,
– drób i ryby: do 3 miesięcy,
– mięso mielone (niezależnie od gatunku): do 2 miesięcy.
Mięsna uczta na gorąco
Ważne jest, by mięso rozmrażać powoli – najlepiej w lodówce. Może się to wydawać metodą czasochłonną, ale jednocześnie najbezpieczniejszą. Co dalej z rozmrożonym mięsem? To, na co tylko macie ochotę! Słynne amerykańskie burgery z pieczarkami i sadzonym jajem prezentują się jak z menu najlepszej burgerowi w mieście. Dla miłośników bardziej swojskich przysmaków polecamy zrazy kasztelańskie, które stanowią idealną propozycję na niedzielny obiad. Na co dzień wypróbujcie kotlety mielone z pieczarkami i żółtym serem, które zachwycają soczystością. Szukacie czegoś na rozgrzanie? Nic tak nie zadziała, jak zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą! Miłośnicy wykwintnych smaków powinni zapoznać się z kolei z cielęciną z grzybami, w sam raz na specjalne okazje. Jeśli dobrze czujecie się w klimacie śródziemnomorskim, paella z kurczakiem was do niego przybliży. Dzięki kolorowej sałatce warzywnej z wędzonym kurczakiem smaczne danie możecie mieć zawsze przy sobie.
Komentarze (0)