Pełna składników odżywczych i chrupiąca – taka powinna być idealna fasolka szparagowa. Kluczowy okazuje się proces gotowania. Sprawdź nasze porady i ciesz się fasolką w jej najsmaczniejszym wydaniu.
O tym musisz pamiętać
Fasolki nie należy jeść na surowo. Zawiera toksyczne substancje, które są eliminowane dopiero pod wpływem wysokiej temperatury. W czasie zakupów wybieraj zdrowe strąki o jednolitym kolorze – bez przebarwień i uszkodzeń. Zyskasz pewność, że masz do czynienia ze świeżą fasolką, która będzie wartościowym uzupełnieniem posiłku. Przed ugotowaniem starannie umyj ją w letniej wodzie, oczyść z włókien oraz odetnij końcówki z obu stron. Większe strąki warto przeciąć na pół. Czas gotowania zależy od „wieku” fasolki. Młodą przygotujesz szybciej niż starszą i bardziej wyrośniętą. Gdy strąki znajdą się już we wrzątku, warto co jakiś czas sprawdzać widelcem ich miękkość. Rozgotowana fasolka nie przypadnie ci do gustu!
Zielona czy żółta?
Różnica w czasie gotowania zależy także od gatunku fasolki. Żółta będzie sprzymierzeńcem kucharzy, którzy zawsze się spieszą. Zielona wymaga więcej cierpliwości, ale odwdzięcza się bardziej wyrazistym smakiem. Wypróbuj obie i wybierz swoją faworytkę:
- Jak ugotować żółtą fasolkę szparagową?
Należy obchodzić się z nią delikatnie, ponieważ łatwo ją rozgotować. Na 0,5 kilograma fasolki przygotuj około 2 litrów wody. Strąki wrzuć do wrzątku, a czas gotowania licz od ponownego zagotowania się wody. Żółta fasolka powinna spędzić w niej od 8 do maksymalnie 10 minut.
- Jak ugotować zieloną fasolkę szparagową?
Proporcje i ogólne zasady pozostają niezmienne. Zasadniczą różnicą jest czas gotowania. W przypadku zielonej fasolki musimy poczekać około 12 minut. Po odsączeniu jest gotowa do degustacji.
Gotowanie fasolki na parze
Coraz częściej mówi się o zaletach gotowania na parze. To metoda polecana zwłaszcza w przypadku warzyw. Dzięki niej zachowują więcej składników odżywczych i walorów smakowych. Do przygotowania fasolki możesz użyć specjalnego parowaru. Jeśli nim nie dysponujesz, nic straconego! Parownik skonstruujesz z najzwyklejszego garnka i durszlaka. Do naczynia wlej wodę i pod przykryciem doprowadź ją do wrzenia. Następnie na garnek nałóż sito, w którym umieścisz fasolkę. Ważne jest, by strąki nie miały kontaktu z wodą. Parowanie potrwa około 10-20 minut.
A na dodatek
Zastanawiasz się, jak ugotować fasolkę szparagową z bułką tartą? Bardzo prosto! Na rozgrzanej patelni rozpuść masło. Gdy będzie gorące, dodaj odrobinę bułki tartej. Cały czas mieszając, przysmażaj ją, aż ładnie się zarumieni. Fasolkę wyłóż na talerze i polej przygotowaną mieszanką.
Zaszalej z fasolką!
W kuchni cenisz prostotę? Z pewnością polubisz sałatkę z fasolki szparagowej z ziołową nutą. Najlepiej smakuje w lecie, gdy świeżych strączków mamy pod dostatkiem. Bardziej treściwa sałatka z fasolką szparagową i wędzonym pstrągiem z powodzeniem zastąpi lekki obiad. Jeśli pogoda nie dopisała, zupa z fasolki szparagowej z ziemniakami w pyszny sposób cię rozgrzeje. Strączki to produkt bardzo wszechstronny! Wołowina po tajsku udowadnia, że znakomicie odnajdują się w orientalnych klimatach. Jeśli wolisz obiad, bazujący na bardziej tradycyjnych składnikach, zapiekany kurczak w musztardzie będzie dla ciebie w sam raz. Czy fasolka prosto z grządki odnajdzie się na eleganckim przyjęciu? Podaj gościom fasolkę szparagową w boczku w ramach przystawki i zobacz, jak szybko znika z talerzy.
Komentarze (0)