Jak zamarynować śledzie świeże, a jak solone?
Marynowanie śledzi to umiejętność, którą powinien opanować każdy szef kuchni ceniący sobie wyraziste przysmaki. Śledzie podawać można na różne sposoby. Uwielbiają je kulinarni tradycjonaliści, którzy nie wyobrażają sobie świątecznego stołu bez tego rarytasu. Po nieco bardziej nowatorskie receptury sięgają kucharze, którzy nie boją się łączyć nieoczywistych składników. Zanim jednak rozpoczniesz skomplikowane eksperymenty, sprawdź, jak marynować śledzie, by stworzyć wyśmienitą przekąskę.
Marynowanie śledzi – dlaczego warto wziąć je na warsztat?
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją kulinarną przygodę i zastanawiasz się, jak zamarynować śledzie, jesteś w dobrym miejscu! Proponujemy uniwersalne i proste receptury. Nawet najmniej doświadczone osoby błyskawicznie je opanują. Takie przepisy warto mieć w zanadrzu podczas planowania imprezy, uroczystego obiadu, a nawet codziennego menu. Smak kupionych w sklepie produktów nie może równać się z własnoręcznie przygotowanymi śledziami!
Jak zamarynować świeże śledzie?
Wyrazista marynata doskonale uzupełni smak świeżych filetów śledziowych. Jak marynować śledzie krok po kroku? Do zrobienia ilości, która wystarczy na 350 gramów ryby, potrzebujesz:
- 2 szklanek wody,
- 1 dużej łyżki octu,
- 2 cebuli,
- 2 marchewek,
- 2 liści laurowych,
- 6 ziarenek czarnego pieprzu,
- 1 łyżki cukru,
- 1 łyżeczki soli.
Sposób przygotowania:
- Cebulę obierz i pokrój w piórka, marchewkę podziel na plasterki.
- Zagotuj wodę, wrzuć warzywa, a następnie liść laurowy, ziarna pieprzu, sól, cukier i wlej ocet.
- Ponownie doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 20 minut.
- W międzyczasie filety śledziowe pokrój w równe paski.
- Jeśli zalewa jest wystarczająco kwaśna, zdejmij ją z ognia i odstaw do ostygnięcia.
- Śledzie zalej chłodną marynatą – dzięki temu pozostaną soczyste i jędrne.
- Całość wstaw do lodówki na co najmniej dobę. Mięso skruszeje i nabierze smaku marynaty. Śledzie najlepiej smakują na drugi i trzeci dzień.
Jak zamarynować śledzie solone?
Do marynowania śledzi solonych możesz użyć tego samego przepisu na zalewę. Jej składniki będą komponować się z nimi równie dobrze, ale kuchenną pracę musisz rozpocząć od zalania solonej ryby czystą wodą i odstawienia jej na godzinę. W połowie tego czasu wymień wodę. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru soli, który wpłynąłby negatywnie na smak całości. Przesolone śledzie trudno byłoby przełknąć! Jeśli chcesz mieć pewność, że nic cię nie zaskoczy, wodę możesz wymienić nawet dwa razy. Na koniec filety należy dokładnie odsączyć.
Warto pamiętać: Jeśli przygotowujesz marynowane śledzie w słoiku, układaj je warstwami, przekładając rybę plastrami marchwi i cebuli. Efekt marynowania śledzi solonych będzie jeszcze lepszy!
Śledzie w menu na różne sposoby
By utrwalić zdobytą wiedzę, skorzystaj z przepisu na śledzie marynowane, dzięki któremu prześledzisz jeszcze raz wszystkie kroki, jakie trzeba wykonać w kuchni, gdy zdecydujemy się na samodzielne marynowanie śledzi. Po nabraniu wprawy przyrządzenie śledzi po kaszubsku z octem pójdzie jak z płatka, a ta przystawka stanie się hitem podczas organizowanych przez ciebie przyjęć.
Zamarynowaną samodzielnie rybę wykorzystaj do zrobienia wykwintnej sałatki śledziowej z buraczkami, która pięknie będzie prezentować się na odświętnie przybranym stole. Pamiętaj, że planowanie menu na imprezę nie musi być czasochłonne! Błyskawiczne śledzie po szlachecku w majonezie to idealne rozwiązanie, gdy na zrobienie przystawki masz tylko 20 minut.
W ramach codziennego posiłku, np. kolacji, zafunduj sobie duńską kanapkę ze śledziem marynowanym i pieczonym burakiem. Rozpieszczaj swoje kubki smakowe niezależnie od okazji!
Komentarze (0)