Kasza coix – przepisy. Jak gotować tę kaszę?
Łagodna w smaku i subtelnie orzechowa kasza coix w ostatnich latach podbija serca miłośników dań zbożowych. Błyszczące ziarenka z brązową bruzdą pochodzące od łzawicy ogrodowej mają kształt maleńkich sakiewek, dlatego nazywane są łzami Hioba. Do jakich dań najlepiej pasuje pochodząca z południowej Azji kasza coix i jak należy ją przyrządzać? Sprawdzamy!
Czym jest kasza coix?
Kaszę coix otrzymuje się z nasion łzawicy ogrodowej – jednorocznej trawy pochodzącej z gorących regionów południowej Azji (Chiny, Japonia, Tajlandia). Wśród wysokich do 60 cm łodyg i szablastych liści wyrastają ziarniaki, które swoim kształtem i rozmiarami przypominają spadające krople wody, dlatego bardzo często w potocznym języku roślinę nazywa się łzami Hioba. Dojrzałe paciorki są jadalne i wytwarza się z nich bardzo smaczną kaszę coix. Białe lub kremowe ziarna wyróżniają się łagodnym, lekko orzechowym smakiem, dlatego można z nich przyrządzić zarówno dania pikantne, jak i większość potraw słodkich, bazujących na mleku oraz owocach.
Aromatyczna i smaczna kasza coix – jak gotować?
Nazywana prosem jerozolimskim lub łzami Hioba kasza coix nie jest trudna w przygotowaniu, jednak osiągnięcie odpowiedniego rezultatu wymaga nieco czasu. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku fasoli czy niektórych zbóż, ziarna przed gotowaniem należy zalać wodą i pozostawić przynajmniej na kilka godzin lub całą noc, by przyjęły nieco wilgoci. Aby kasza zachowała swój wyjątkowy smak, podczas jej przygotowania warto stosować się do przepisu zamieszczonego na wierzchu opakowania. Najczęściej jednak można się spotkać z następującymi wskazówkami.
- Odmierzoną ilość kaszy wsypcie na sitko i dokładnie przepłuczcie w chłodnej wodzie.
- Łzy Hioba przełóżcie do miski, a następnie zalejcie świeżą wodą w proporcji 1:2 (np. szklanka kaszy na dwie szklanki wody) i pozostawcie pod przykryciem na co najmniej 2 godziny lub całą noc.
- Następnego dnia przelejcie zawartość miski do garnka i zacznijcie gotować na średniej wielkości ogniu.
- Gdyby w trakcie podgrzewania wody pojawiła się piana, ostrożnie zbierzcie ją z powierzchni za pomocą dużej łyżki.
- Coix gotujcie na niewielkim ogniu przez około 25 minut, aż do uzyskania pożądanej miękkości.
- Gotową kaszę przecedźcie ponownie przez sitko, przesypcie na talerz i podawajcie.
Łagodny, subtelnie orzechowy i ziołowy smak ziaren świetnie pasuje do wielu różnorodnych dań mięsnych lub bazujących na gęstych sosach. Kasza coix doskonale się sprawdza nie tylko jako zamiennik gryczanek czy popularnej jaglanki, ale również ryżu, ziemniaków i drobnego makaronu, dlatego można ją śmiało dodawać do wszelkich zup. Wybierając przepisy z kaszą pęczak czy jęczmienną, również zamiast tych odmian warto użyć ziaren łzawicy, które nadadzą potrawie nowego, atrakcyjnego wyglądu.
Kasza coix – przepisy, które warto poznać
Do czego można dodać kaszę coix? Jej największa zaletą jest zdolność przejmowania smaków potraw, w których się znajduje, dlatego bez obaw można ją łączyć z różnego rodzaju mięsami, zwłaszcza tymi podawanymi w towarzystwie gęstych, aromatycznych sosów, jak karkówka pieczona w kminku, pikantna wołowina po burgundzku czy pełen barw gulasz z warzywami. Ziarna dobrze pasują również do niektórych pierwszych dań, a grzybowa, jarzynowa czy zupa pomidorowa z bazylią mogą być idealną potrawą zarówno na codzienny obiad, jak i uroczyste przyjęcie w gronie najbliższych.
Łzy Hioba nie dają się tak łatwo rozgotować jak większość innych kasz, dlatego można je wykorzystać do potraw jednogarnkowych, większości kaszotto lub jako farsz wypełniający wraz z mięsem i przyprawami paprykę, pomidory czy bakłażana. Ugotowane oraz schłodzone ziarna często są również składnikiem idealnych potraw na lunch, takich jak sałatka z prawdziwkami, albo pokrojonymi w kostkę świeżymi warzywami. Aby kasza coix nabrała bardziej wyrazistego smaku podczas gotowania, można do niej dodać odrobinę masła, soku cytrynowego czy wybranych przypraw pasujących do danej potrawy, a wtedy smak mięsa i jarzyn będzie jeszcze bardziej intensywny. Życzymy smacznego!
Komentarze (0)