Dla zdrowia!
Tytułu superfood nie dostaje się za nic. Aby wejść do tego elitarnego grona, trzeba się wykazać ponadprzeciętnymi właściwościami. Czym zatem wyróżnia się kaszanka? Przede wszystkim bogactwem żelaza, w dodatku hemowego – najlepiej przyswajalnego przez ludzki organizm. Po co sztucznie suplementować ten cenny pierwiastek, skoro można załatwić sprawę smakowitą ucztą? Żelazo pomaga bowiem w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, buduje wzorową odporność oraz bierze udział w transporcie tlenu!
powrót do góryZainspiruj się!
Niemalże każdy rejon świata ma swój przepis na kaszankę. W Azji, głównie w Chinach, Wietnamie i Tajlandii, do jej produkcji używa się krwi kurczaka, gęsi lub kaczki. We Włoszech do wyrobu dodaje się orzechy i rodzynki. Wykorzystaj przepis na fabadę asturianę i poczuj hiszpański, gorący klimat. Intensywnie pachnąca ziołami morcilla sprawi, że będzie sycąco i pikantnie. Marzy ci się wystrzałowa kolacja? Cebulowe bomby z kaszanką załatwią to bez problemu. Takiej przystawki twoi goście z pewnością jeszcze nie widzieli. Wrażenia estetyczne na talerzu są równie ważne jak te smakowe. Czy kiszka może prezentować się atrakcyjnie? Zdjęcia kaszanki grillowanej w jabłkach spokojnie mogłyby zagościć na niejednym kulinarnym blogu. Kto by pomyślał, że chłopskie danie będzie wyglądać i smakować jak potrawa z najwyższej półki. Jeśli nie jesteś jeszcze w pełni przekonany do kaszanki, sezon grillowy jest idealną okazją, by zmienić zdanie. Z pewnością nie oprzesz się przepisowi na kaszankę grillowaną w papilotach – jabłka i śliwki tylko dodają uroku. Zaliczyliśmy już akcent hiszpański, a co powiesz na góralską nutę? Oscypek w kaszance grillowanej w cebuli z gracją podkręci smak dania.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Swojska kaszanka (lub, jak niektórzy mówią, kaszok) doczekała się własnego święta. Ogólnopolski Dzień Kaszanki obchodzony jest 1 maja. Idealny termin na rozpoczęcie sezonu grillowego.
- Kaszanka w zależności od regionu, w którym jest produkowana, może się różnić nieco składem, wielkością, kształtem, a nawet nazwą. Najsłynniejszą odmianą jest śląski krupniok. On też został wyróżniony swoim świętem, a nawet całym festiwalem. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się 28 maja 2011 roku w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Koniec maja zatem warto spędzić na Śląsku!
- Od dawna trwają spory czy krupniok to regionalne określenie kaszanki, czy może zupełnie inny wyrób. Podobno różnica tkwi w proporcjach. Śląską wersję ma odróżniać dodatek surowej cebuli oraz mniejsza ilość kaszy. Większość znawców skłania się jednak ku opinii, że pod obiema nazwami funkcjonuje ten sam produkt.
- Zwolennicy rozróżnienia krupnioka od kaszanki argumentują, że śląski wyrób otrzymał w 2016 europejski certyfikat Chronionego Oznaczenia Geograficznego.
- Sukcesów ciąg dalszy: w 2016 roku kaszanka została zakwalifikowana w Wielkiej Brytanii do grona superfoods. Określana jako black pudding, czyli czarny pudding jest wymieniane obok takich produktów jak algi, jarmuż, fasola i komosa ryżowa.
Z czym to się je?
Od dłuższego czasu zauważamy w kuchni modę na tradycyjne przepisy. Uwielbiamy ponadczasowe smakołyki z długą tradycją. Kaszanka, nazywana czasem kiszką, to narodowe dobro Polaków, które swój początek wzięło najpewniej ze średniowiecznych Niemiec. Potrawa da nam konkretną lekcję kulinarnej historii. Mimo że dawniej krew zwierzęca była uznawana za substancję nieczystą, w pewnym momencie rezolutni gospodarze doszli do wniosku, że nie warto jej marnować. Tradycyjna kaszanka musi więc zawierać krew, mięso i podroby wieprzowe, kaszę jęczmienną lub gryczaną, cebulę i przyprawy takie jak majeranek i pieprz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z pachnącymi dodatkami trochę bardziej zaszaleć. Cząber i gałka muszkatołowa sprawdzą się równie dobrze.
Nie trzeba z niej rezygnować, gdy pogoda nie rozpieszcza albo zwyczajnie brakuje czasu na rozpalenie grilla. Kaszanka smażona na patelni z jajkiem i dodatkową porcją cebulki zadowoli każdego. Jeśli uwielbiasz wypieki, z pewnością pokochasz także kiszkę pieczoną w folii. Piekarnik z powodzeniem zastąpi grillowy ruszt. Kaszanka doskonale smakuje z kiszonkami, przede wszystkim z ogórkami i kapustą. Prosta kuchnia, a jaka smaczna!
Kaszanka jest pyszna także na zimno. Miłośnicy kulinariów wciąż jednak wymyślają nowe sposoby na jej przygotowanie. Pierogomaniacy używają do farszów najróżniejszych składników. Od soczewicy, przez wątróbkę, banany i orzechy, po buraki i podroby. Czemu zatem nie wykorzystać kaszanki? Ulep od razu więcej pierogów, bo goście z pewnością poproszą o dokładkę. Zapiekanka z kaszanką i suszonymi śliwkami nie tylko rozniesie cudowny zapach po całym domu, ale i nasyci największych głodomorów. Wariant z papryką i pieczarkami smakuje tak samo wybornie. Lubisz w kuchni element zaskoczenia, więc gorącym uczuciem obdarzysz tartę z musem jabłkowym i kaszanką. Słodycz owoców idealnie równoważy smak kiszki. Owoce odmienią grillowanie. Pomarańcze i ananasy z rożna będą idealnie komponować się z kaszanką. Takiej pozycji w menu nie powstydziłaby się żadna renomowana restauracja!
powrót do góry
Komentarze (0)