Dla zdrowia!
Pozostało nam już tylko wyjaśnić, czemu rukiew wodna jest warzywem tak wyjątkowym, że uznaje się ją za super żywność i produkt wybitny. Zacznijmy od tego, że posiada w swoim składzie więcej witaminy C niż kojarzone z nią najczęściej cytrusy. Nazywana kwasem askorbinowym pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Bierze też udział w produkcji kolagenu, niezbędnego dla właściwego działania naczyń krwionośnych, kości, dziąseł i skóry.
Z dużą zawartością witaminy A łączymy zazwyczaj marchew. I na tym polu rukiew wodna pozostaje bezkonkurencyjna. Substancja ta pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia oraz metabolizmu żelaza. Jeśli zależy nam na dawce potasu, zwykle sięgamy po pomidory. W tym wypadku rukiew wodna znowu będzie lepszym pomysłem. Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, wspiera także układ nerwowy. W zielonych liściach znajdziemy również wapń, , witaminę E i K. Robi wrażenie? Zatem do dzieła!
powrót do góryZainspiruj się!
Jakiś czas temu bardzo popularnym trendem kulinarnym było… jedzenie w miskach. Choć zaczęło się od podawania w ten sposób smoothie, chętnie będziemy kontynuować tę modę na własnych warunkach i za sprawą miski pełnej słodkich ziemniaków. Nie zabraknie w niej jabłek, buraków i, oczywiście, rukwi wodnej. Taki zestaw z powodzeniem zastąpi popcorn i chipsy w czasie seansu filmowego albo wieczornego spotkania w gronie przyjaciół. Jeśli planujemy posiedzieć dłużej, hummusu z rukwią wodną i czerwoną papryką także nie powinno zabraknąć. Smakuje doskonale z gorącymi grzankami, świeżym pieczywem i tortillą.
Macie ochotę na niebanalny lunch do pracy? Przepis na sałatkę z rukwi wodnej z kurczakiem i liczi będzie doskonałą alternatywą dla klasycznych kanapek. Rukiew wodna, owoce i mięso w jednym daniu tworzą niepowtarzalną kompozycję. W czasie weekendowego obiadu zaskoczmy domowników czymś niezwykłym na talerzu. W tej roli sprawdzi się halibut z prawdziwkami i risotto z pęczaku, ponieważ jesteśmy przekonani, że taki zestaw składników niezbyt często pojawia się na stołach. Co powiecie na mieszankę jeszcze bardziej intensywnych smaków? My jesteśmy na tak, więc przepis na duszonego łososi z chorizo to nasza propozycja na najbliższy obiad. Rukiew wodna w tym przypadku posłuży również jako apetyczna dekoracja.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Rukiew wodna określana jest mianem rzeżuchy wodnej. Być może dla niektórych będzie brzmieć to bardziej swojsko. Pod względem botanicznym roślina należy do rodziny kapustowatych. Zalicza się do niej także gorczyca, a ostry smak rukwi jest najlepszym dowodem pokrewieństwa.
- Rukiew wodna wywodzi się z terenów Europy oraz Azji. Obecnie dostępna jest na prawie wszystkich kontynentach. W Polsce największe prawdopodobieństwo jej znalezienia występuje w zachodniej części kraju.
- Najlepszymi warunkami do rozwoju rukwi wodnej jest chłodny i umiarkowany klimat. Roślina może rosnąć całkowicie lub tylko częściowo pod wodą. Rozwija się także na bardzo wilgotnych, żyznych glebach.
- Rukiew wodna najchętniej bytuje na brzegach potoków, rowów i czystych zbiorników wodnych.
- Rukiew wodna była rośliną znaną i cenioną już w czasach starożytnych. Sok z rukwi miał dodawać energii egipskim robotnikom. Rzymscy cesarze raczyli się jej zielonymi liśćmi przed podjęciem kluczowych decyzji. Według Greków rukiew była sposobem na zwiększenie możliwości intelektu.
- Uprawy rukwi wodnej cieszą się dużą popularnością we Francji, zwłaszcza w Normandii. O istotnej roli rośliny w kuchni północnych terenów Francji świadczy fakt, że aż trzy gminy i miejscowości mają jej wizerunek w swoich herbach. Mowa o Vernon, Vayres-sur-Essonne oraz D’Huison Longueville.
- W przeszłości, ze względu na duże pokładu substancji odżywczych oraz częste używanie rukwi wodnej w kuchniach biedniejszych warstw społecznych, roślina była nazywana chlebem ubogich.
- Nie zmienia to faktu, że rukiew wodna pojawiała się na najbardziej eleganckich i wystawnych stołach. Znalazło się dla niej miejsce nawet w weselnym menu księcia Williama i księżnej Catherine. Została podana ze szparagami w formie miniaturowych tart.
powrót do góryZ czym to się je?
Czy rukiew wodną można określić mianem kulinarnej nowinki? Cóż, ludzkości była znana już w starożytności, więc ma całkiem długą kuchenną historię. To idealny moment, by nadrobić zaległości, tym bardziej że na przestrzeni wieków rukiew wodna była doceniana przez wszystkich – od władców państw, przez arystokrację, aż do prostego, niezamożnego ludu. Współczesnym amatorom gotowania i smakoszom także przypadnie do gustu.
Jej chrupkie liście i łodygi wyróżniają się dość ostrym i nieco gorzkawym smakiem, który przywołuje skojarzenia z pieprzem albo chrzanem. Rukiew wodną można dodawać do posiłków na surowo, a także po krótkiej obróbce termicznej, najlepiej po błyskawicznym podsmażeniu. Zachowuje się podobnie jak szpinak, więc nie powinna sprawiać problemów nawet początkującym kucharzom. Skoro znamy już podstawy, czas wykorzystać je w praktyce.
Być może kanapki nie brzmią jak popis zdolności kulinarnych, ale wystarczy dobrać do nich odpowiednie składniki i będą w stanie prezentować się tak samo okazale jak niejedna wykwintna potrawa. Nie zapomnijmy o niewielkich, pierzastych liściach rukwi wodnej, które spełnią funkcję interesującej przyprawy. W sałatkach łączmy rukiew wodną z innymi liściastymi warzywami – sałatą rzymską, rukolą, botwinką, cykorią, szpinakiem i jarmużem. Tym razem na naszych talerzach naprawdę mocno się zazieleni.
Podobne składniki możemy wykorzystać podczas przyrządzania owocowo-warzywnych koktajli i smoothies. W formie ich bazy warto użyć soku owocowego, jogurtu naturalnego albo wody kokosowej. Jagody, banany czy awokado umożliwią stworzenie niebanalnych połączeń w dosłownie kilkanaście sekund – dokładny czas związany jest już tylko z mocą naszego blendera albo miksera. Dodatkiem idealnie wieńczącym nasz ulubiony koktajl będzie właśnie rukiew wodna!
Zdążyliśmy już nieźle namieszać w kuchni. Na tym nie koniec, bo pesto z rukwi wodnej też smakuje wybornie. Wykorzystamy je jako dodatek do dań mięsnych. Wszystko zależy od tego, na co akurat mamy ochotę. Zresztą rukiew wodna doskonale nadaje się do zrobienia gorących grzanek oraz zapiekanek z dodatkiem ulubionej wędliny i sera.
Wspaniale komponuje się z jajecznymi potrawami. Jajecznica i omlet zyskają dzięki rukwi wodnej nowy, aromatyczny składnik i nabiorą wyrazu. Podobnie będzie z frittatą, czyli włoską odpowiedzią na omlet w nieco bardziej efektownej wersji. Spróbujmy rukwi wodnej w połączeniu z warzywnymi tartami. Skoro często można spotkać się z pizzą posypaną obficie rukolą, czemu nie zastosować tego patentu w kontekście rukwi? Nadal będzie pysznie!
Specjały kuchni włoskiej od razu przypominają o tym, że rukiew wodna to znakomity dodatek do dań makaronowych. Potrawy mięsne oraz rybne też proszą się o ten wyborny składnik. W zupach rukiew wodna może pełnić funkcję przyprawy, może być też potraktowana jako jej podstawa. Warto spróbować w każdym wariancie.
powrót do góry
Komentarze (0)