Zupy z chrupiącymi warzywami
Zupy warzywne serwuje się najczęściej z kawałkami ziemniaków, marchewki, selera albo papryki. Nadają się do nich niemal wszystkie warzywa, a każde z nich może odmienić smak dania. Istnieje wiele popularnych połączeń, np. ziemniaków z porami czy pomidorów z papryką, ale warto próbować też nowych kompozycji. Zupa warzywna na włoszczyźnie, podana z różyczkami brokułów, prezentuje się apetycznie i świetnie smakuje. Odpowiednim dodatkiem do niej będą drobne lane kluski lub ciepłe bagietki. Jeśli wolisz bardziej kremowe zupy, ugotuj brokułową z serkiem. Dowolny ser topiony nada jej aksamitnej konsystencji i ciekawego posmaku. A może zupa kukurydziana? W szybkiej wersji przyrządzisz ją z kukurydzy konserwowej, ale idealna będzie też z dodatkiem świeżych ziaren.
Zupy kremy
W ostatnich latach wielką popularność zyskały zupy kremy. Są wykwintne, a przez to odpowiednie na uroczyste okazje. Podaje się je z groszkiem ptysiowym, grzankami (np. czosnkowymi, ziołowymi lub paprykowymi) albo kawałkami opiekanego pieczywa. Pasują do nich też prażone pestki i ziarna, a do dekoracji wystarcza łyżka jogurtu naturalnego. Z jakich warzyw można zrobić taką zupę? Popularne są kremy z pomidorów, papryki, kalafiora, zielonego groszku, ale i z czosnku przyrządzisz doskonałą zupę warzywną. Kremowa zupa czosnkowa jest przyjemnie słodka – nie znajdziesz w niej charakterystycznego, bardzo wyrazistego smaku, jaki posiada surowe warzywo, ponieważ po upieczeniu staje się ono delikatniejsze. Jeśli natomiast lubisz krem z dyni, koniecznie wypróbuj jesienną zupę „trio dyniowe”, w której oprócz pysznego miąższu znajdziesz też olej dyniowy i pestki z dyni. Bezpośrednio przed podaniem udekoruj każdą porcję listkami szałwii.
Zupy warzywne bez mięsa w nowym wydaniu
Wiele dań klasycznych w kuchni polskiej to właśnie zupy warzywne. Kapuśniak, ogórkowa czy pomidorowa mogą smakować i wyglądać inaczej, dzięki wprowadzeniu kilku drobnych zmian. Zamiast barszczu zaserwuj np. nowoczesną wariację na jego temat, czyli buraczkową zupę z pajęczyną, którą przygotujesz ze śmietany. Dzięki wcześniejszemu upieczeniu, buraki zachowują swój smak i kolor. Wolisz pomidorową? Bez względu na to, czy podajesz ją z ryżem, czy makaronem, spróbuj zupy pomidorowej z fasolą. Zupa warzywna to także delikatny bulion, który podasz jako wegetariański rosół z lanymi kluskami. Udekorowany natką pietruszki albo lubczykiem będzie ciekawą odmianą dla klasycznego rosołu gotowanego na kościach i mięsie. Zamiast klusek lanych doskonale będą do niego pasować pokrojone w bardzo cienkie paski naleśniki albo drobny makaron orzo, kształtem przypominający ziarenka ryżu.
Zupy warzywne z różnych stron świata
Zupy warzywne bez mięsa to potrawy popularne nie tylko w Polsce. Zupa dyniowo-kokosowa, doprawiona kolendrą i sosem rybnym, to smak Tajlandii. Żeby ją urozmaicić, warto dolać do niej nieco soku wyciśniętego z limonki albo dorzucić kilka nitek szafranu. Z kolei egzotyczny charakter zupy kremu z marchewki uzyskasz, przyprawiając ją kuminem, cynamonem i ostrą papryką. Przygotowując zupę pomidorową po hiszpańsku, pamiętaj o świeżym pieczywie i dobrej jakości oliwie. Z kolei do zup w stylu włoskim, w tym słynnej minestrone, warto dołączyć starty na tarce o drobnych oczkach parmezan i podgrzać ciabattę – charakterystyczne włoskie pieczywo.
Zupa warzywna to wyborny początek obiadu albo ciepła przekąska. Jej smak urozmaicaj na różne sposoby: przyprawami, świeżymi ziołami, dodatkami w postaci pestek słonecznika lub grzanek, a także oliwy czy octu balsamicznego. Znajdź swoją ulubioną wersję. Smacznego.