Krok pierwszy do idealnej zupy – wybór składników
Jak ugotować zupę? Zacznij od doboru odpowiednich składników. Możliwości jest wiele, dobrym wyborem będzie jednak użycie sezonowych warzyw. Smaczne zupy kremy przyrządzisz na przykład z dyni. Wypróbuj zupę krem z dyni z karmelizowanym jabłkiem i pieczonymi orzechami pekan. Interesującym dodatkiem do tego dania będzie banan, który podkreśli słodki smak potrawy. Sprawdzi się również odrobina mleka kokosowego. Inną ciekawą propozycją na jesienną zupę będzie gęsty krem z buraków. Aby go przygotować, buraki razem z ziemniakami smaż na małym ogniu, a następnie dodaj je do warzywnego wywaru. Tak przygotowaną mieszankę wystarczy tylko zblendować. Jeśli natomiast chcesz przyrządzisz idealną zupę z dodatkiem mięsa, dobrym rozwiązaniem będzie gulaszowa. Najlepszy smak potrawy uzyskasz, gdy połączysz ze sobą różne rodzaje mięsa. Inspiracją może być przepis na aromatyczną gulaszową z dodatkiem białej fasoli. Użyj też różnych rodzajów kapusty – słodkiej lub kiszonej. Wybrany rodzaj połącz z kiełbasą, ziemniakami oraz innymi warzywami. Zobacz przepis na kapuśniak ze świeżej kapusty. Propozycji na ugotowanie idealnej zupy jest wiele – wybierz swoją ulubioną.
Krok drugi do idealnej zupy – sposób gotowania
To, jak długo będziesz przyrządzać zupę, zależy od jej rodzaju. Żeby uzyskać aksamitną konsystencję kremu, warzywa możesz gotować nieco dłużej niż zazwyczaj, a potem zblendować. Aby uzyskać odpowiednio wyrazisty bulion, którego użyjesz jako podstawę do wielu zup, wszystkie jego smaki powinny się połączyć – najdłużej gotuje się mięso, a dopiero pod koniec dodaje się warzywa. Zobacz, jak przygotować bulion warzywny. Dłuższego czasu przygotowania wymaga też barszcz czerwony po ukraińsku. Natomiast robiąc zupę cebulową, pamiętaj, aby cebulę wcześniej przysmażyć na małym ogniu. Różny efekt uzyskasz zależnie od receptury i składników, postępuj zatem wedle wskazówek zawartych w przepisach.
Krok trzeci do idealnej zupy – dodatki
Ostatnim krokiem do przygotowania zupy jest wybór smacznych dodatków. W tym przypadku dobrze sprawdzą się świeże zioła, sery oraz aromatyczne ziołowe grzanki. Jeśli chodzi o te pierwsze – uniwersalnymi będą pietruszka i lubczyk. Natki użyjesz do przyrządzenia zupy pieczarkowo-kalafiorowej, a lubczyku do zupy gulaszowej. Wykorzystaj również inne wyraziste zioła, takie jak np. czarnuszka, która sprawdzi się do przygotowania aromatycznej zupy kremu z marchewki z curry i czarnuszką. Składnikiem, którym z pewnością urozmaicisz smak gotowej zupy, jest też ser. Do podkreślenia smaku pierwszych dań obiadowych, stosuje się jego różne rodzaje. Począwszy od sera topionego dodawanego do zupy brokułowej, parmezanu, sera białego, aż do tofu, które sprawdzi się w orientalnej zupie grzybowej. Nie zapomnij o grzankach. Pokrojone pieczywo posyp ziołami prowansalskimi lub oregano, polej niewielką ilością oliwy z oliwek i włóż do dobrze nagrzanego piekarnika na kilka minut. Tak przygotowane grzanki sprawdzą się do wielu potraw, np. zupy chlebowej. Serwuj ją z kleksem kwaśnej śmietany, ozdobioną posiekanym szczypiorkiem lub listkami świeżej bazylii.
Jak ugotować idealną zupę? Świeże składniki, odpowiedni sposób i czas gotowania oraz podkreślające smak całości aromatyczne dodatki – wszystko to jest istotne. Chlebowa, brokułowa, dyniowa, cebulowa – którą wybierzesz i zaserwujesz na najbliższą okazję?