Dla zdrowia!
Kiedy słyszysz, że jakieś danie jest tłuste, pewnie starasz się go unikać albo z niepokojem myślisz o tym, co pokaże waga łazienkowa w czasie najbliższego ważenia. Tego niepokoju możesz się pozbyć, gdy mowa o tłustych rybach. Zaproszenie ich do jadłospisu może Ci się tylko przysłużyć. Kto jest tym dobroczyńcą? Odpowiedź jest jedna – kwasy Omega-3! Kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) dbają o odpowiednie funkcjonowanie serca. Samo zdrowie na talerzu! Wraz z witaminami B3 i D, białkami oraz selenem tworzą drużynę Twoich osobistych ochroniarzy. Zawarta w rybie niacyna nie tylko pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, ale także przyczynia się do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego. Ponadto sardynki możesz jeść bez obaw. W przeciwieństwie do dużych, drapieżnych ryb (np. tuńczyka i miecznika) nie kumulują w sobie toksyn i metali ciężkich. Sięgaj zwłaszcza po surowe ryby albo te, które są umieszczone w szklanych słoikach.
powrót do góryZainspiruj się!
Skoro już tyle mówimy o fenomenie ryb w Portugalii, grzechem byłoby nie spróbować sałatki makaronowej z sardynkami! Zobaczysz, że warto czasem odpuścić im zamykanie w puszce. Przydadzą się także do rybnego bulionu, który wykorzystasz do wielu dań, zwłaszcza pochodzących z kuchni azjatyckiej. Smak i zapach obłędne! Zostało jeszcze trochę składników? Czas na sos z korniszonów! Bardzo gęsty, przypominający pastę. Pokaże Ci, jak świetnie sardynki dogadują się z kiszonymi ogórkami. Chcesz mieć udany dzień? Zacznij go od odpowiedniego śniadania! Sałatka cezar sprawi, że głód prędko do Ciebie nie wróci. Przepis wart zapamiętania – przyda Ci się, by w prosty sposób zaimponować obiektowi Twoich westchnień. Poradniki podrywu już nie będą potrzebne. W śródziemnomorski klimat wprowadzą Was grzanki z sardynkami. Dobrze mieć je pod ręką na wypadek niezapowiedzianych gości. Ich zrobienie zajmie trochę dłużej niż 15 minut, ale efekt? Nieziemski! Oryginalne połączenia to sposób sardynek na zerwanie z reputacją ryb nadających się tylko do zapuszkowania.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Sardynki europejskie najłatwiej spotkać w Morzu Śródziemnym i przy atlantyckim wybrzeżu Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Francji. Sardynka pacyficzna wypływa na szersze wody. Przemierza różne rejony Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Poławia się ją przy wybrzeżach Japonii, Australii, RPA i Ameryki Południowej. Najlepiej robić to wieczorową porą, kiedy podpływa do powierzchni wody w poszukiwaniu planktonu. Nocny marek!
- Istnieje olej z wątroby rekina, pestek winogron, orzechów włoskich. Czemu nie spróbować oleju z sardynek? Nic nie stoi na przeszkodzie.
- Portugalczycy to specjaliści od świętowania. Czerwiec w Lizbonie upływa pod znakiem ogromnego Festiwalu św. Antoniego – patrona miasta. W czasie jego trwania zjada się imponujące ilości sardynek. Ogłaszany jest konkurs na najciekawsze artystyczne przedstawienie sardynki. 5 zwycięskich projektów dołącza do grona oficjalnych materiałów promocyjnych.
- Także sierpień należy do tych smacznych rybek. Portimao co roku organizuje Festival de Sardinha. Grillowana sardynka doczekała się więc własnego święta. Ulice zapełniają się dymiącymi grillami z okazałymi rybami. Prosta przekąska przyciąga tłumy turystów – celebrytka!
Z czym to się je?
Małe, liczące średnio kilkanaście centymetrów długości, smukłe, z różowym, miękkim i oleistym mięsem - zasłużyły na miano superfood. Niestety, zdarzają się problemy z ich nazewnictwem… Dlaczego? Według przepisów, wszystkie konserwowe produkty pokrewne sardynce można nazywać sardynkami. Dlatego też stały się one zbiorczą nazwą dla gatunków z rodziny śledziowatych. W blasku ich chwały ogrzewają się m.in. szproty, sardele i śledzie. Jednak producenci rybnych przysmaków zobowiązani są do umieszczenia w opisie dokładnej nazwy handlowej ryby wraz z łacińskim odpowiednikiem, zatem czytanie etykiety przed kupnem obowiązkowe! No chyba, że lubi się niespodzianki na talerzu. Zastosowanie sardynek jest dość szerokie. W wędkarstwie używa się ich jako przynęty dla grubej ryby. Zmielone są wykorzystywane jako mączka rybna – dodatek do zwierzęcych pasz. Wielozadaniowość nie jest w stanie przyćmić ich podstawowego przeznaczenia, czyli roli, jaką odgrywają w kulinariach! Są bardzo delikatne i nie wymagają skomplikowanego oczyszczania. Usuwa się jedynie gorzkawe wnętrzności. Jako tłuste ryby, doskonale nadają się do wędzenia. Mięso pozostaje jędrne i soczyste! Smażone wydzielają intensywny zapach. Słodkie ziemniaki pasują do nich jak ulał. Zmieszczą się do naczynia żaroodpornego i piekarnika. Rybna zapiekanka to ich specjalność! Grillowana kiełbasa i karkówka już się przejadły? Wrzuć na ruszt sardynki, a nie pożałujesz! Stosunkowo wysoka zawartość tłuszczu w tych rybach sprawia, że są znakomite do tego rodzaju obróbki. 3 minuty z każdej strony i gotowe! Sardynka Express! Skoro grill, to koniecznie sałatka. Sardynki, warzywa, jajka nadają na tych samych falach. Farsz rybny jest też znakomitą alternatywą dla jaj w majonezie. Sardynki nie potrzebują wielu wymyślnych ozdobników. Wystarczy przyprawić je gruboziarnistą solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Ich charakterystyczny smak mógłby zostać zdominowany przez nadmiar aromatycznych przypraw. Tego nikt nie chce! Kuchnia śródziemnomorska poleca jeść je na świeżo, po krótkim kontakcie z patelnią. Temperatura sprawia, że ości miękną, więc nie stanowią żadnego kłopotu w czasie konsumpcji. To dobra wiadomość dla tych, którzy unikają ryb ze względu na ostre igiełki w posiłku. Kto lubi, gdy w kuchni dużo się dzieje, ręka w górę! Będzie niezła afera, a właściwie… awanturka! Biały ser z sardynkami tworzą znaną od pokoleń pyszną pastę. Doskonała do pieczywa! Dodatkowo można ją urozmaicić liściem sałaty. Smakuje też jako solistka. Heca na czternaście fajerek!
powrót do góry
Komentarze (0)