Dynia – warzywny symbol jesieni. Doskonale smakuje pieczona, w formie zupy, puree, jako dodatek do gulaszu lub risotto. Niezwykle wszechstronny kąsek, nadający kolorytu każdej potrawie. Jak zachować ten wyśmienity smak i właściwości na dłużej? Robienie przetworów bywa pracochłonne i często zmienia naturalny smak warzywa. Pojawia się więc pytanie: czy dynię można mrozić? Oczywiście, że tak! Sprawdźcie co zrobić, by cieszyć się jej walorami, gdy sezon dyniowy dobiegnie końca.
Mrożenie dyni – od czego zacząć?
Do mrożenia smacznego warzywa wystarczy znajomość kilku podstawowych manewrów oraz odrobina miejsca w zamrażalniku. Ważne jest, by wybierać egzemplarze świeże, bez żadnych uszkodzeń. Dynię można przechowywać w specjalnie stworzonych do tego woreczkach strunowych, plastikowych pojemnikach lub aluminiowych formach. Należy pamiętać o opisaniu każdej porcji datą mrożenia. Najlepiej też mrozić dynię po jej uprzednim zblanszowaniu.
Jakie są zalety tego zabiegu?
- Mrożenie jest fantastyczną metodą zachowania na dłużej wyjątkowych, sezonowych smaków.
- To również oszczędność zapasów i pieniędzy. Nadwyżka jedzenia nie musi się zmarnować.
- Niska temperatura zapobiega rozwojowi drobnoustrojów bez utraty właściwości odżywczych warzywa.
Jak mrozić dynię na zimę? Istnieją dwa sprawdzone sposoby. W zamrażarce można umieścić warzywo surowe lub już po upieczeniu. W zależności od stopnia rozdrobnienia dyni, zmieni się jej późniejsze przeznaczenie.
Jak mrozić dynię surową?
Dynię należy dokładnie umyć, przekroić na mniejsze części, pozbyć się skóry, pestek oraz najbardziej miękkiej części miąższu. Tak przygotowane warzywo wystarczy pokroić w kostkę – stanie się wyśmienitym składnikiem zup i różnorodnych potrawek. Dynię można również zetrzeć na tarce o dużych oczkach, co znacznie ułatwi późniejsze przyrządzenie warzywnych placuszków oraz ciast. Nadaje się do użycia jako w pełni naturalny zagęstnik do innych dań, np. sosów.
Piekarnik w ruch!
Mrożenie wcześniej upieczonej dyni też nie należy do wymagających zadań. Po umyciu warzywo należy pokroić na średniej wielkości plastry i pozbyć się pestek. Nie spieszcie się z obieraniem! Kawałki dyni ułóżcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia – skórą skierowaną w dół. Warzywo powinno spędzić w piecu (w temperaturze 180 stopni) około 40 minut. Po wystudzeniu pozbądźcie się skórki – zauważycie, że będzie odchodzić bardzo łatwo. Teraz dynię poleca się zmiksować na gładkie puree, które stanie się pierwszorzędną podstawą zup i wytrawnych koktajli. To sposób polecany zwłaszcza dla osób, które dysponują małym zamrażalnikiem.
Dynia o każdej porze roku
Do jesieni daleko? Na szczęście smakiem dyni będziecie delektować się także zimą, wiosną i latem. Tym bardziej, że kwestia tego, czy można mrozić dynię, została już szczegółowo omówiona. Wiedza ta z pewnością przyda się do zrobienia złocistych roladek z kurczaka z dyniowym nadzieniem, które okażą się smakowitym i niebanalnym sposobem na urozmaicenie drobiowego obiadu. Miłośnicy rozgrzewających dań z piekarnika zachwycą się zapiekanką makaronową z szynką, dynią i grzybami – niebywale aromatyczną!
Macie ochotę na trochę elegancji na talerzach? Tarta z dynią i kozim serem będzie w tej sytuacji niezawodna. Fanom włoskiej kuchni posmakuje risotto z dynią, wzbogacone parmezanem i serem pleśniowym. Co powiecie na jeszcze bardziej egzotyczne smaki? Oryginalne warzywa biryani z raitą z ogórka i mięty to sprawdzony przepis, dzięki któremu zadziwicie wszystkich gości. Dla początkujących kucharzy polecamy sałatkę z dynią w curry – szybką i pyszną. Co po obiedzie? Niech dyniowe cupcakes królują podczas deseru.
Komentarze (0)