Dla zdrowia!
Nieprzeciętny smak i wielość zastosowań to nie jedyne walory melona. Mimo, że nie musimy za niego płacić bajońskich sum, zawiera ogrom bezcennych substancji. Jedną z nich jest potas, który stoi na straży właściwego poziomu ciśnienia tętniczego. Stres także nie sprzyja zdrowiu, ale z nim poradzi sobie zawarta w melonie witamina B12, które wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Z kolei witamina A pomaga w utrzymaniu odpowiedniego widzenia. Godziny spędzane przed monitorem komputera lub telewizora wymagają podjęcia odpowiednich kroków w tym celu. Sokolemu wzrokowi nie umknie też poprawa wyglądu skóry. Wyciąg z melona często znajduje się w składzie regenerujących i nawilżających balsamów.
powrót do góryZainspiruj się!
Melony były znane już w starożytności. Prym w ich uprawie wiodły Chiny oraz Egipt. Do Europy trafiły w XV wieku i od razu stały się cenionym przysmakiem. W Polsce poznano się na nich trochę później, bo około XVII wieku. Nadszedł czas, by nadrobić zaległości z dziedziny wiedzy o melonie. Lekcja pierwsza: owocowa sałatka z krewetkami z tropikalnym dodatkiem. Znajdziemy w niej wszystko – miętowe orzeźwienie, słodycz miodu, elegancję owoców morza i specyficzną pikanterię rukoli. Idealny obiad na upalny dzień, genialna przystawka na wieczór w smokingach. Lekcja druga: wykorzystajmy maksymalnie potencjał melona. Skoro apetyty gości rozbudził tak zjawiskowy starter, kurczak w sosie z owocami, podany jako danie główne, musi być równie efektowny. Wystarczy spojrzeć na melonowo-arbuzową szachownicę, by stwierdzić, że nie będzie to problemem. Dziś równie mocno stawiamy i na smak, i na estetykę potraw. Pomysłowe słodkie miseczki z owocami świetnie spełniają oba kryteria. Gotowanie nie ogranicza się wyłącznie do organizowania wystawnych przyjęć. Mimo wszystko ten codzienny obowiązek może sprawiać tyle samo przyjemności. Tarta z melonem osłodzi trudny powrót do rzeczywistości, zachwycając kolorami w najbardziej ponure dni. Z melonem damy się przekonać, że zdrowe jedzenie na co dzień nie musi być ani nudne, ani pracochłonne. Wystarczy jogurt naturalny z otrębami i owocami, by skutecznie przepędzić monotonię z jadłospisu. Może następnym razem przygotujemy na obiad lekkie gazpacho zamiast znanej na wylot pomidorówki? Melony, grejpfruty i ogórki łączą się w doskonale dobraną całość.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Melon jest gatunkiem ogórka, należącym do rodziny roślin dyniowatych. Rośnie przede wszystkim w tropikalnym klimacie, lecz liczba upraw w umiarkowanych strefach klimatycznych rośnie z roku na rok.
- Nazwa „melon” pochodzi od greckiego słowa melopepon, które oznacza miękkie jabłko. Mimo wszystko melon nadal pozostaje warzywem.
- Jedną z najpopularniejszych odmian jest melon kantalupa. Termin pochodzi od nazwy włoskiej miejscowości Cantalupa, gdzie zapoczątkowano europejską hodowlę tej rośliny. Charakteryzuje się złoto-zieloną skórką, pomarańczowym miąższem i delikatnym smakiem. Możemy spotka
- Okazy ważące od 0,5 do 5 kilogramów. Dobrze jest spożywać go tuż po zakupach, ponieważ nie najlepiej znosi długie przechowywanie.
- Najbardziej cenionym członkiem melonowej rodziny jest japońska odmiana Yubari. Koneserzy uważają ją za najsłodszą na świecie. Odmiana melona z gładką skórką i o idealnie okrągłym kształcie może być bardzo dochodowa. W 2016 roku kilka sztuk zostało wylicytowanych za rekordową kwotę 27 240 dolarów – to ponad 100 tysięcy złotych!
- Melony można kupować na aukcjach, można ich szukać w warzywniakach, można też zasadzić je we własnym ogrodzie. Zapewniając sadzonkom odpowiednią temperaturę i wilgoć, pozostaje tylko czekać na pyszne efekty.
Z czym to się je?
Zaskakujący może okazać się fakt, że melon jest warzywem. Choć zdecydowanie nietypowym, wyjątkowo słodkim, przywodzącym na myśl rajskie wyspy. Soczysty, intensywnie pachnący miąższ melona nie przypomina produktów, które zazwyczaj są składnikami surówek albo zupy jarzynowej. Warto dodać go do menu, ponieważ spektrum zastosowania melona jest niezwykle szerokie.
Na samą myśl o kolorowej sałatce owocowej z melonem, arbuzem, sokiem z pomarańczy, miodem i miętą nabieramy większej ochoty na kuchenne eksperymenty. To oryginalny sposób na przygotowanie słodyczy. Melony są idealne na lato, a w chłodniejsze, zimowe dni przypominają o wakacyjnym klimacie. Wspaniale smakują z liczi, zwłaszcza w formie apetycznego smoothie. Koktajl z melonem, truskawkami i mango to kusząca kolorami i aromatem przekąska, która świetnie smakuje o każdej porze dnia. Chłodnik z melona będzie doskonałym orzeźwieniem w upalne dni. Brzmi oryginalnie, lecz do jego przygotowania potrzebne są tak proste składniki, jak jogurt naturalny, seler naciowy, zielony ogórek i koperek. Melon owinięty szynką parmeńską to z kolei prosta i elegancka przystawka. Jeśli planujesz bardziej wystawne przyjęcie, krewetki ze słodką nutą będą najbardziej odpowiednie. Deska serów z mozzarellą i wszelkimi pleśniowymi gatunkami także potrzebuje odświeżenia, które uzyska za sprawą melona. Równie dobrze prezentuje się w formie koreczków. Rozpalmy ruszt, bo grillowane plasterki melona z chrupiącym bekonem zamienią każde garden party w wyszukaną ucztę.
Owocowy smak doskonale równoważy wytrawne potrawy. Sałatka z kurczakiem, pomidorkami koktajlowymi i rukolą dzięki kawałkom słodkiego warzywa zyskuje orzeźwiającą nutę. Pieczona kaczka to zdecydowanie wytworne danie, lecz dodatek melona sprawi, że będziemy mogli podać je nawet na najszykowniejszym bankiecie. Każdy udany obiad musi zakończyć się równie trafionym deserem. Melonowy sorbet z pewnością nie będzie mdły. Lekki, aksamitny krem udowodni, że melon to niezbędny składnik menu.
powrót do góry
Komentarze (0)