Dla zdrowia!
Płatki białkiem i błonnikiem stoją! Nie trzeba spędzać długich minut na dokładnym ważeniu i wyliczaniu ich ilości, nawet w czasie diety. Co prawda mają sporo kalorii – około 380 w 100 gramach suchego produktu, ale… niewielka porcja wystarczy, by na długo pozostać sytym! Zawarty w nich błonnik pęcznieje i wypełnia przewód pokarmowy, więc podjadanie między posiłkami już nam nie grozi. Ulubione owoce nie tylko uprzyjemnią posiłek, ale dodadzą kolejnych witamin. Witamina B9, kojarzona częściej jako kwas foliowy, który odpowiada za właściwą produkcję krwi. Ryboflawina (witamina B2) ma znaczy udział w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego i żelaza. Utrzymywanie czerwonych krwinek na odpowiednim poziomie to między innymi jej sprawka! Do zachowania sprawności umysłowej potrzebujemy kwasu pantotenowego (B5), a duet fosforu i manganu dba o zdrowie kości. Połączenie płatków z mlekiem, ciepłą wodą i miodem tworzy fantastyczną, domową maseczkę. Nie tylko żołądek uwielbia owsiankę – skóra też ją pokocha! Szczęśliwe zakończenie? Nie! To dopiero początek owsianej przygody!
powrót do góryZainspiruj się!
Płatki owsiane mają swój mały sekret, ale chętnie się nim podzielą! Nie należy ich gotować zbyt długo. Mogą wtedy stracić cenne witaminy. Mówimy stanowcze nie! Zdecydowanie wolimy chrupiące ciasteczka owsiane, które można zajadać i gryźć do woli! Możemy dorzucić trochę bakalii - będzie jeszcze ciekawiej! Czas na chwilę przyjemności? Ciastka „Momenty” pomogą nam ją smacznie przedłużyć! Szykuje się intensywny, męczący dzień? Miodowe batony z płatków owsianych podładują baterie. Zawsze pod ręką! Nawet wieczorny jogging dojdzie do skutku. Dania wegetariańskie nie od dziś darzą płatki owsiane gorącym uczuciem! Błyskawiczne w przygotowaniu klopsiki z tofu na talerzu prezentują się wybornie. Wyglądają, jakby wymagały pół dnia stania przy garnkach… Uwierzycie, że to tylko pół godziny?! Płatki zadbają o każdego – fani mięsnych smaków nie będą czuć się pominięci, gdy kotleciki panierowane w płatkach owsianych zajmą honorowe miejsce przy stole. Przewidujemy sporo dokładek!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Profesor Henryk Gąsiorowski, popularyzator żywności zbożowej, nazwał je produktem wszechczasów.
- Skąd wziął się owies? Badacze jego historii twierdzą, że ludzkość zaczęła uprawiać zboże w epoce brązu, mniej więcej 1500 – 700 lat przed naszą erą. Do Europy trafił z Azji i bywał uznawany przez rolników za chwast! Przebył dość długą, wizerunkową drogę – od uciążliwego zielska do superfood.
- Uznaje się, że Szkoci jako pierwsi poznali się na potencjale owsa. Owsiankę zawdzięczamy właśnie im! W Polsce najstarsze ślady wskazujące na obecność zboża odkryto w Biskupinie. Na swoją chwałę musiał trochę poczekać – dopiero w okolicach XVIII wieku owsiana zupa i chleb stały się ważnym elementem rodzimego jadłospisu.
Z czym to się je?
Płatki owsiane są źródłem białka, odpowiedzialnym za wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. Oczywiście nie zrobią za nas całej roboty, więc wstrzymajmy się z anulowaniem karnetu na siłownię! Są polecane na śniadanie i jako przekąska przez zawodowych kulturystów, kolarzy, biegaczy. Gotowanie z nimi pójdzie jak z płatka! Choć nadają się nie tylko na śniadanie, to nie ma co ukrywać, że właśnie dzięki niemu zasłynęły. Niektórym wydaje się, że przygotowanie owsianki to wyższa szkoła kulinarnej jazdy… Nic bardziej mylnego! Jej przyrządzenie zajmuje zaledwie kilka minut. Można wymieszać je chociażby z wodą, ale z mlekiem lub naturalnym jogurtem będą smakować lepiej. Świeże owoce i bakalie doskonale podrasują owsiankę! Truskawki, borówki, jabłka i gruszki – łatwo je dostać, a z owsianką stworzą pyszną miskę zdrowia. Rodzynki to dla wielu osób punkt obowiązkowy! Orzechy i ziarna słonecznika sprawią, że będzie nam się przyjemnie chrupało, a suszone śliwki, morele i żurawina dodadzą charakteru. Ktoś jeszcze myślał, że owsianka ma niewiele wspólnego z urozmaiconym i pysznym śniadaniem? Zapach kakao, wanilii i cynamonu rozwieje wszelkie wątpliwości. Macie ochotę na odrobinę egzotyki? Wiórki kokosowe zrobią z płatków owsianych tropikalny posiłek. Życzycie sobie słodkiego, miłego żarełka? Odrobina brązowego cukru albo miodu spełni te oczekiwania lepiej niż niejeden cukierek. Płatki owsiane są znakomitym dodatkiem do granoli i muesli. Przyrządza się z nich napój owsiany uwielbiany przez wegan. Od dłuższego czasu furorę robią owsiane ciasteczka i batoniki, które z powodzeniem pełnią rolę pożywnego podwieczorku albo drugiego śniadania. Takie słodycze to nie grzech! Są na tyle sycące, że na standardowe słodkości już nawet nie spojrzymy. A może skusicie się na kawałek tradycyjnego, angielskiego parkina? Miękkie, wilgotne ciasto wyrabiane z płatków owsianych doskonale smakuje z kwaśnym, owocowym nadzieniem. Trochę za słodko? Mistrzowskie płatki to złoty medal w kategorii obiadu i kolacji. Omlet na patelni uśmiecha się zachęcająco! Kotlety wcale nie muszą być mięsne. Wystarczy odrobina szczypioru oraz bułki tartej i oto krągłe, złociste kotleciki zapraszają do stołu. Z dodatkiem marchewki albo pieczarek stają się czempionami na stole! Mniej oczywistym rozwiązaniem jest dodanie płatków owsianych do panierki. Połączmy je z płatkami migdałowymi – na sam widok pocieknie ślinka!
powrót do góry
Komentarze (0)