Puszysty sernik wiedeński, który nie opada – wskazówki
Sernik wiedeński uznawany jest za najwytworniejszy deser, jaki pojawia się na polskich stołach. Posiada nienaganną prezencję, wyborny smak i potrafi dostosować się do okazji. Wszystkim fanom słodkości przedstawiamy nasze sposoby na puszysty sernik wiedeński, który nie opada. Śmiało ruszajmy do kuchni!
Puszysty sernik wiedeński inny niż wszystkie
Co odróżnia go od innych serników? Znakiem rozpoznawczym sernika wiedeńskiego jest brak kruchego spodu. Stawiamy przede wszystkim na ser. Im go więcej, tym lepiej i smaczniej! Lekki i puszysty – niebiańskie doznania dla podniebienia gwarantowane. Dzięki prostym wskazówkom przygotujemy delikatny i puszysty sernik wiedeński, który nie opada i nie kruszy się.
Po pierwsze – ser
Najlepszy przepis na puszysty sernik wiedeński okaże się zawodny, jeśli nie zadbamy o podstawy. Wybierajmy twaróg półtłusty lub tłusty. Jego dwukrotne zmielenie to absolutne minimum. Najlepiej powtórzyć tę czynność trzy razy. W ten sposób zapewnimy sernikowi kremową konsystencję, dzięki czemu powstanie sernik wiedeński, który zawsze się udaje.
Po drugie – jajka
Niektórzy szefowie kuchni polecają dodawać osobno żółtka i białka. To patent na ciasto, które w czasie pieczenia znakomicie wyrasta, ale bardzo często opada tuż po wyjęciu z piekarnika. Zatem aby upiec puszysty sernik wiedeński, który nie opada, polecamy dodawać jajka w całości. Masę mieszajmy krótko – tylko do momentu aż wszystkie składniki puszystego sernika wiedeńskiego się połączą.
Po trzecie – mąka
Do przygotowania sernika wiedeńskiego, który zawsze się udaje, najczęściej używana jest mąka pszenna lub ziemniaczana. Jak się z nią obchodzić, by sernik wiedeński był puszysty? Zaczynamy od przesiania. Napowietrzenie mąki zapobiega opadaniu ciasta. Należy uważać także na ilość. Niewielka porcja pomoże zagęścić masę serową. Jeśli przedobrzymy, kremowy sernik zamieni się w kruchy keks.
Pieczenie puszystego sernika wiedeńskiego – co trzeba wiedzieć?
Oprócz doboru właściwych produktów, warto zapamiętać techniczne podstawy. Łatwo wchodzą w nawyk, więc niedługo nikomu nie będzie trzeba o nich przypominać.
- Składniki masy serowej na puszysty sernik wiedeński powinny mieć temperaturę pokojową. Zimne produkty mogą sprawić, że popisowy sernik wiedeński zacznie pękać. Postarajmy się wyjąć je z lodówki minimum godzinę przed rozpoczęciem pracy nad ciastem.
- Brytfannę dobrze jest wyłożyć papierem do pieczenia. Masa serowa narażona na bezpośredni kontakt z formą może nabrać metalicznego posmaku.
- Piekarnik powinien być rozgrzany do temperatury maksymalnie 180⁰C. Darujmy sobie użycie termoobiegu. Cierpliwość zostanie nagrodzona pięknie wyrośniętym sernikiem wiedeńskim, który zawsze się udaje.
- Sernikowi służy pieczenie w kąpieli wodnej. Umieszczenie formy z ciastem w większym naczyniu wypełnionym wodą sprawi, że deser będzie piekł się równomiernie i nie wyschnie.
- Zostawmy puszysty sernik wiedeński do wystygnięcia w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach. Nagła zmiana temperatury to duże ryzyko opadnięcia ciasta.
Sernik wiedeński, który nie opada na każdą okazję
Kiedy podawać puszysty sernik wiedeński? Gdy tylko najdzie nas ochota! Widok sernika zachęci do podejścia do stołu najbardziej wybrednych smakoszy. Wszystkie święta i uroczystości należą do niego. Jeśli dopiero niedawno odkryliśmy nasze kulinarne powołanie, sernik wiedeński z borówkami okaże się idealną opcją na start. Po tak udanym początku z pewnością nabierzemy apetytu na więcej puszystych serników wiedeńskich i nie tylko! Sernik kokosowy zadowoli miłośników tego orzecha. Kokos w przyjemny sposób wzbogacą smak. Rady, które dla Was przygotowaliśmy, są bardzo uniwersalne. Do przygotowania sernika z masą kajmakową też będą jak znalazł! Co powiecie na małą wycieczkę do Krakowa? Z sernikiem po krakowsku poczujecie się jak w jednej z klimatycznych kawiarenek.
Komentarze (0)