Dla zdrowia!
Rzodkiew biała zawiera w sobie sporą dawkę substancji mineralnych, w szczególności potasu, cynku, fosforu, wapnia, żelaza i magnezu. W jej skład wchodzi również witamina PP, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. W białej rzodkiewce znajdziemy również błonnik. Dodatkowo to warzywo należy do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym. Co więcej, w 100 g rzodkwi znajduje się zaledwie 16 kcal.
powrót do góryZainspiruj się!
Masz dosyć czasochłonnych przepisów? W takim razie spróbuj białej rzodkwi na surowo i skuś się na sałatkę z ogórków i białej rzodkwi, a zapewniamy, że będziesz zachwycony tym wyborem! Jest nie tylko łatwa w przygotowaniu, ale również zdrowa i lekkostrawna. Czego chcieć więcej? Zawsze możesz jeszcze zaprosić Orient do swojego domu, wybierając rybną zupę tajską! Idealna na ogrzanie się w chłodne, zimowe popołudnia. Jeśli lubisz tradycyjne przysmaki, koniecznie przyrządź surówkę z rzodkiewki. Zapewniamy, że jej smak Cię zaskoczy - oczywiście pozytywnie! Szukasz kulinarnych nowości? Mooli - curry z białej rzodkwi to coś w sam raz dla Ciebie! Rozpływa się w ustach, a domownicy będą Cię błagać o jeszcze. Nie daj się dłużej prosić. Niech na Twoim stole gości jak najczęściej właśnie biała rzodkiew. Przepisy możesz dobierać do własnych potrzeb. Pamiętaj, że nie tylko korzeń rzodkwi nadaje się do wykorzystania w kuchni. Do gry wchodzą również liście rzodkiewki, z których można przygotować niepowtarzalną sałatkę. Daj się oczarować temu warzywu już dziś!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Do najbardziej wartościowych części możemy zaliczyć korzeń. To w nim kryją się witaminy oraz minerały.
- Już od ponad trzech tysięcy lat biała rzodkiew stanowi ważny składnik w diecie Azjatów, a w szczególności mieszkańców Chin. W Azji Wschodniej zaliczana jest do ulubionych warzyw. Jednakże w tych rejonach uprawiane są dużo łagodniejsze formy od tej nam znanej.
- Za ojczyznę rzodkwi uważane się Chiny. Stamtąd zaczęła się jej podróż do Egiptu, gdzie służyła za pożywienie niewolników budujących piramidy. Często królowała na stołach Greków i Rzymian. Herodot, Teofrast, Pliniusz czy Dioskurides pisali o niej niejednokrotnie. Rzodkiew to prawdziwa celebrytka!
- Dzięki Rzymianom rzodkiew została rozpowszechniona w Europie. XIII wiek – to właśnie z tego okresu pochodzą o niej wzmianki na terenie Europy Środkowej. Gdy rozkoszowali się jej smakiem Niemcy, Brytyjczycy nawet o niej nie śnili – do ich kraju dotarła bowiem dopiero w XVI wieku.
- To klasztory zajmowały się początkowo uprawą tego warzywa. Dopiero później rzodkiew biała zawitała do przydomowych ogródków, pozostając tam na dłużej.
- Obecnie rzodkiew uprawiana jest w każdym zakątku świata, zarówno w gruncie, jak i w szklarniach. Małe wymagania i duża odporność – to one sprawiły, że jest prosta w uprawie.
Z czym to się je?
W rzodkwi można się rozsmakować na wiele sposobów – smakuje dobrze zarówno samodzielnie, jak i w surówce z innymi warzywami. Z dodatkiem jogurtu i soku z cytryny wypada równie wybornie. Podobnie jak kalafior, zawarła przyjaźń z bułką tartą, fundując na talerzu unikalny smak. Niezapomniane doznania zapewni również pod postacią zupy lub gotowana, a także pieczona. Biała rzodkiew na ciepło to świetny pomysł na przekąskę. Można z niej przyrządzić też… sok. Co prawda solo może nie być najpyszniejszym napojem, ale już w towarzystwie marchwi, grejpfruta i jabłka zapewni smakowity koktajl.
powrót do góry
Komentarze (0)