Kuchnia kraju pochodzenia
Kochasz polskie potrawy? To świetnie, bo jak Polska długa i szeroka co rusz można natrafić na szczyptę tej orzeźwiającej przyprawy. Wykorzystaj tymianek do niezastąpionego śledzia w kapuście, a gwarantujemy, że stanie się on królem każdej rodzinnej imprezy. Radzimy brać się szybko za gotowanie, nim wyprzedzi nas ciocia Krysia! Mamy też pomysły dla zapalonych grzybiarzy. Zbieranie darów natury – kochasz ten sport? Kozaki, borowiki, kurki i rydze to prawdziwe rarytasy, które można odnaleźć w polskich lasach. Różnorodne gatunki grzybów stworzą idealny przepis na aromatyczną zupę. Tymianek znakomicie podkręci jej charakter! Twoim faworytem są maślaki? One także doskonale czują się w towarzystwie tej przyprawy. Ugotuj zupę z maślaków i delektuj się jej wyjątkowym smakiem. Czym byłaby polska kuchnia bez smakowitej pieczeni? Proponujemy soczysty schab z ziołami, w którym tymianek obowiązkowo być musi! Drodzy jarosze, dla was też coś mamy! Przyrządźcie smakowitą zapiekankę ziemniaczano – ziołową. Niebo w gębie!
powrót do góryZainspiruj się!
Możemy szukać go praktycznie w każdym daniu. Tymianek to obowiązkowy składnik specjałów najwyśmienitszych kuchni. Lubują się w nim przede wszystkim Francuzi, dla których jest on niezaprzeczalnie jednym z najznakomitszych ziół. Przyprawa wzbogaca słynne ziemniaczki paryskie oraz wytrawną jak francuskie wino prowansalską tartę z pomidorami. Brzmi kusząco? A co powiesz na klasyczną zupę cebulową? Nasza rada: posyp ją suszonym tymiankiem i serwuj z serowymi grzankami. Zainspiruj się jeszcze bardziej – ugotuj uwielbiane casserole! To właśnie dzięki dodatkowi tymianku zapiekanka ma tak intensywny smak. Od teraz w Twojej kuchni królować będzie istna Francja elegancja!
Tymianek jest niezastąpiony również do dań gulaszowych. Prócz pochodzącego z Prowansji ratatouille ziele tymianku możemy spotkać w wielu rozmaitych daniach gulaszowych. Przyprawa znakomicie wzbogaca smak węgierskiego gulaszu lub leczo.
Tymianek to także stały bywalec na włoskich stołach. W słonecznej Italii śmiało dodają przyprawę do toskańskiej zupy fasolowej albo niezwykle popularnej lasagne. Palce lizać!
powrót do góry
Czy wiesz, że
Jak tymianek – to tylko z Polski! Skąd ta roślina wzięła się w naszym kraju? Sprowadziła go żona Zygmunta Starego i mediolańska księżniczka - Bona Sforza. Początkowo przyprawy używano jako amuletu chroniącego rycerzy w czasie turniejów.
A co z nazwą? Słowo „tymianek” pochodzi z greckiego thymon, co można przetłumaczyć jak „odważny”. Skąd takie skojarzenie? Uważano, że roślina pomaga zwalczać nieśmiałość. Taki zuch!
Dawno, dawno temu wierzono, że napar z rośliny ma właściwości powiększające kobiece biusty. Damy wykorzystywały ten fakt, kąpiąc się ochoczo w roślinnym naparze.
Suszony tymianek jest nie do zdarcia! Przyprawa ta potrafi przetrwać w odpowiednich warunkach nawet dwa lata! Co więcej - nie tracąc przy tym jakości i wyrazistego aromatu. Jak tego dokonuje? Wystarczy zamknąć ziele w szczelnym i suchym opakowaniu, z dala od promieni słonecznych.
Wybierasz się na Bliski Wschód? Nie zapomnij przywieźć z podróży słynnej mieszanki ziół, w której to właśnie tymianek gra pierwsze skrzypce. Pytaj o popularny zatar. Pod tą nazwą kryje się niezwykle aromatyczna kompozycja przypraw: sumaku, sezamu, oregano, majeranku i oczywiście tymianku.
Ziele tymianku można z powodzeniem hodować w przydomowym ogródku. Należy ono do grona ulubionych przez większość z nas tak zwanych „roślin niewymagających”. Do wzrostu potrzebny jest mu ciepły i słoneczny kącik. W czym sadzić? Idealne podłoże to przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne oraz bogate w wapń. Jeśli się odpowiednio przyłożymy, to nasza roślina ma szanse wyrosnąć nawet do 30 cm. Pamiętajmy jednak, żeby do celów kulinarnych używać tylko samego ziela tymianku, nie kwiatów i całej łodygi.
powrót do góry
Z czym to się je?
Tymianek z Polski – doceniany przez profesjonalnych kucharzy, uwielbiany przez miłośników gotowania, ratujący z niejednej opresji kuchennego żółtodzioba. Ta z pozoru zwykła przyprawa ma nam jednak o wiele więcej do zaoferowania.
Na początek mamy dobrą wiadomość dla zapalonych mięsożerców. Faktem jest, że ziele tymianku doskonale komponuje się z nawet z najtłustszymi daniami. Jego wyrazisty aromat stanowi znakomite uzupełnienie różnorodnych mięs i sosów. Nie wiesz, z czym go jeszcze połączyć? Dodaj odrobinę przyprawy do cielęciny, jagnięciny, wołowiny oraz drobiu, a uzyskasz niezwykle intensywny smak. Gwarantujemy - niebo w gębie! Tymianek to też antidotum na specyficzną woń ryby. Już teraz śmiało możesz przyrządzić genialnego pstrąga. Szczyptą tymianku nie pogardzą również rodzime receptury na najlepsze pasztety oraz wędliny.
Do czego jeszcze możesz wykorzystać przyprawę? Głęboki tymiankowy smak jest idealną partią dla każdej zupy, gulaszu, bulionu, a nawet ukochanego polskiego bigosu! Dodany do domowego chleba, ziołowego masła bądź majonezu urozmaici je lekko orzeźwiającą nutą. Nie zapominajmy też o potrawach z dodatkiem jajek. Spokojnie można doprawić krztą tymianku klasyczną jajecznicę, omleta lub ulubiony makaron. Tymianek nigdy Cię nie zawiedzie!
A co z warzywami? Nawet z pozoru nudne ziemniaki nabiorą charakteru dzięki tej przyprawie! Również nasz tradycyjny, polski pierogowy farsz się bez niego nie obędzie. Ruskie, z kapustą i grzybami, z kaszą - wszystkie kochają tymianek! Dodatkowo jego ziele doskonale pasuje do potraw ze szparagów, fasoli, soczewicy, groszku oraz kukurydzy. Pamiętajmy także o kultowych już ogórkach kiszonych. Czy może być coś bardziej polskiego? Tymianek obowiązkowo musi znaleźć się w każdym, nawet najmniejszym słoiku tego specjału.
Oprócz tego aromatyczny tymianek można połączyć z pomidorami, marchwią, a także papryką. Na surowo, duszone, gotowane czy przypieczone? W każdym wydaniu te warzywa z jego dodatkiem sprawią, że trudno będzie im się oprzeć. Nie bójmy się kontrastów! Nie od dziś wiadomo, że mocne smaki najlepiej ze sobą współgrają. Dlatego śmiało mieszajmy tymianek z kwaśną cytryną, intensywnym czosnkiem oraz wyrazistą bazylią. Efekt piorunujący!
powrót do góry
Komentarze (0)