Dla zdrowia!
Groszek cukrowy ma najwięcej składników odżywczych w formie surowej. Niemniej jednak, poddany obróbce, również wykazuje walory prozdrowotne i stanowi część zbilansowanej diety. Nie dość, że pysznie smakuje, pięknie wygląda, to jeszcze obfituje w cenne dla organizmu składniki! Produkt idealny? Przekonaj się sam! Groszek cukrowy to źródło witaminy C – odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, a także za prawidłową produkcję kolagenu. Co więcej, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Groszek cukrowy to także skarbnica witamin z grupy A, B, D i E.! Czy to wszystko? Nic bardziej mylnego! Włączając to warzywo do swojego jadłospisu, dostarczasz organizmowi także szereg składników mineralnych, takich jak: żelazo (odpowiedzialne za prawidłową produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny), potas (pomagający utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi), cynk (wpływający na kondycję włosów, skóry i paznokci) oraz wapń (potrzebny do utrzymania mocnych kości). Spożywanie groszku cukrowego zaleca się sportowcom i osobom aktywnym fizycznie. To także produkt chętnie wykorzystywany w diecie wegańskiej i wegetariańskiej – jako roślinny zamiennik białka zwierzęcego. Co więcej, ta zielona, niepozorna kulka stanowi cenne źródło błonnika – który pomaga usprawnić pracę układu trawiennego. Czy jeszcze trzeba Cię namawiać? Zielone na zdrowie!
powrót do góryZainspiruj się!
Gotowy na prawdziwą ucztę? Czas, start! Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem intensywnie zielonych kuleczek, pora przyrządzić z nich prawdziwe przysmaki. Zacznijmy od czegoś lekkiego. Co powiesz na przepis na wiosenny bulion z młodymi warzywami? Tego typu propozycja pobudzi Twoje kubki smakowe i doda Twojemu jadłospisowi nieco świeżości. Dla wszystkich miłośników sałatek – sałatka z brokułami i fetą. Brzmi pysznie, prawda? Dla prawdziwych mięsożerców też się coś znajdzie – w tym wypadku kurczak w sosie miodowo-musztardowym. To prawdziwa eksplozja smaków! A dla osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej – quinoa sezamowo-orzechowa z cukinią. Jedno jest pewne – to danie jest na topie! Choć mogłoby się wydawać, że groszek stanowi jedną z niezauważalnych części składowych potrawy, to tak naprawdę staje się jednym z tych produktów, który nadaje nie tylko wyrazisty kolor, ale i smak. Skusisz się? Smacznego!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Groszek cukrowy to odmiana wszystkim znanego i lubianego zielonego grochu. Co go wyróżnia? Jako jedyny może być spożywany wraz ze strąkami. To sprawia, że jest jeszcze bardziej wyjątkowy!
- Groszek cukrowy raczy wszystkich swoim smakiem już od wieków. Historia tego warzywa sięga zamierzchłych czasów – znano go już 10 tysięcy lat temu! Jego ojczyzną są Chiny, uprawiano go także w Indiach. Na kontynent europejski trafił natomiast w średniowieczu. Dojrzały, stanowił doskonały składnik pasz dla zwierząt. Młody, zarówno ten zielony, jak i cukrowy zdobył popularność na królewskich stołach. Do grona miłośników tego warzywa można zaliczyć samego Ludwika XIV. Głośno mówi się o tym, że to właśnie do groszku miał wielką słabość! To prawdziwy królewski rarytas! Tym bardziej musisz po niego sięgnąć!
- Najlepiej, aby to intensywnie zielone warzywo było spożywane w wersji surowej. Dzięki temu zachowa najwięcej składników odżywczych.
- Groszek cukrowy to odmiana, która najlepiej znosi mrożenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie wydłużyć jej trwałość nawet o kilka miesięcy!
Jak się za to zabrać?
Uprawa groszku cukrowego staje się coraz bardziej popularna, chociażby na ogródkach działkowych. Wszystko ze względu na to, że jest to roślina niewymagająca, stosunkowo prosta w utrzymaniu. Aby cieszyć się pięknymi nasionami, warto mieć na uwadze kilka aspektów. Groszek cukrowy stroni od zbyt dużego nasłonecznienia i woli miejsca zacienione. W pełnym słońcu rośnie wolniej, a strączki szybciej się starzeją. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi plonami, pamiętaj o tym, aby nasiona umieścić 3-4 cm pod ziemią – dzięki temu nie staną się one łupem dla ptaków. Warto zaopatrzyć się także w dodatkowe gałązki, które pozwolą roślinie piąć się w górę. Owocem grochu jest strąk. Ich kształt czy wielkość zależy od odmiany. W przypadku groszku cukrowego są one mięsiste oraz soczyste. Należy zebrać je około dwa tygodnie po kwitnieniu – czyli wtedy kiedy są wyrośnięte i zawierają jeszcze małe nasiona.
powrót do góryZ czym to się je?
Groszek cukrowy można wykorzystać w całości – czyli jeść go razem ze strąkami lub wyłuskać tylko ziarno i traktować go jako dodatek do wielu potraw. Sezon na to warzywo przypada na przełom czerwca i lipca. Roślina zachęca wszystkich swoim intensywnie zielonym kolorem i niesamowitym smakiem. Groszek cukrowy jest słodki, mięsisty i soczysty. Jeśli nie uprawiamy go na swojej grządce, przy kupnie warto zwrócić uwagę na to, aby nie był przerośnięty. Co dalej? Czas go przyrządzić! Jego przygotowanie to bułka z masłem! Wystarczy wrzucić strąki do wrzątku, który solimy dopiero w momencie zaawansowanego gotowania. A kiedy gotowy groszek w całej swej okazałości leży i zdobi wnętrze Twojej kuchni, czas podjąć w jego stronę odpowiednie kroki! Nie masz pomysłu jak go wykorzystać? Śpieszymy z pomocą! Z udziałem groszku cukrowego możesz przygotować niezwykle delikatną oraz sycącą zupę krem. To także świetny dodatek do lekkich sałatek, a przysmażony na patelni zachwyca niezwykłym aromatem i chrupiącą skórką. W sezonie warto zajadać się groszkiem cukrowym w formie surowej. To prawdziwy przysmak! Naszła Cię właśnie ochota na odrobinę słodyczy? Już wiesz, po co sięgnąć!
powrót do góry
Komentarze (0)