Dla zdrowia!
Daktyle zawierają witaminę B6 i magnez, które zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia. Znajduje się w nich również kwas pantotenowy, który pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej na prawidłowym poziomie. Zdecydowanie warto sięgać po daktyle, bo to słodka i zdrowa przekąska!
powrót do góryZainspiruj się!
Dzięki daktylom przygotujesz pyszne dania, które świetnie sprawdzą się podczas różnych okazji. A od czego najlepiej zacząć dzień? Od pysznego śniadania! Płatki owsiane z jogurtem straciatella i daktylami to prawdziwie mistrzowski początek dnia. Czekolada, daktyle – już nigdy nie powiesz, że owsianka jest nudna. Jednak daktyle nie muszą występować tylko w wersji „na słodko”. Co powiesz na tradycyjne kanapki? Kanapki z wędliną i warzywami oraz daktylami suszonymi są ciekawym połączeniem, którego warto spróbować. Wegańska tarta z kokosową pianką to świetny sposób na coś słodkiego do herbaty. Przepis na pikantną marokańską sałatkę z kaszy jaglanej i soczewicy przeniesie cię w nieco bardziej gorące rejony świata. Daktyle grają w nim ważną rolę, więc pozwól sobie na tę egzotyczną podróż. Czekoladowy koktajl z kaszą jaglaną posłodzony daktylami to obowiązkowa pozycja w menu fanów koktajli. Ten smak trzeba poznać! Daktyle z chęcią wskoczą też do przepisu na herbatę świąteczną, nadając jej słodki smak. To idealny napój na zimowe dni! Daktyle są ważnym składnikiem moczki śląskiej, deseru popularnego głównie na Śląsku. Nie znasz tego przepisu? Czas nadrobić zaległości!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Daktyle są powszechnie uprawiane w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej. Drzewa daktylowe osiągają wysokość do 23 metrów, a owoce mają do 7 centymetrów. Po wysuszeniu daktyle są bardzo słodkie – w 75% składają się z cukru.
- Największymi producentami daktyli są Egipt, Iran i Algieria.
- Daktyle należały do podstawowych produktów spożywczych na Bliskim Wschodzie i w dolinie Indusu już tysiące lat temu. Uważa się, że pochodzą z terenu obecnego Iraku i znano je już w starożytności na ziemiach od Mezopotamii po Egipt.
- W późniejszych czasach daktyle zostały rozpowszechnione przez handlowców w południowo-zachodniej Azji, północnej Afryce i Hiszpanii. Do Meksyku i Kalifornii przywieźli je Hiszpanie w drugiej połowie XVIII wieku.
- W Wielkiej Brytanii daktyle stanowią podstawę wielu tradycyjnych deserów, w tym puddingu oraz orzechowego chleba. Szczególnie popularne są w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Z czym to się je?
Daktyle to owoce daktylowca właściwego. Można je jeść na surowo lub po przetworzeniu. W sklepach znajdziemy przede wszystkim daktyle suszone i to właśnie je możemy wykorzystać we własnej kuchni. Daktyle mają moc! Dzięki dużej zawartości cukrów prostych i zwartej konsystencji są niezastąpione w słodkich wypiekach. Wspaniale nadają się do przygotowywania różnego rodzaju kremów do ciast, naleśników i owsianek. Wystarczy zalać je ciepłą wodą, po kwadransie odcedzić i zmiksować. Otrzymasz w ten sposób gładką pastę, która może być bazą do ciast. Chcesz wyczarować pyszny krem do naleśników lub owsianki? Zmiksuj daktyle z masłem orzechowym. Stracisz głowę dla tego smaku! Daktyle dodane w całości do gotującej się owsianki sprawią, że będzie słodka i kremowa. Chcesz przygotować oryginalną polewę do ciasta? Zmiksuj daktyle z mlekiem i kakao. Posmaruj powstałą masą wierzch wypieku i… podaj gościom. Zachwytom nie będzie końca. Krem wykorzystaj także jako słodką pastę do kanapek. W lodówce może stać kilka tygodni, choć jest to mało prawdopodobne, bo znika w mgnieniu oka. Daktyle świetnie się sprawdzą jako składnik spodu ciasta wegańskiego. Wraz z mielonymi migdałami i kremem orzechowym (peanut butter) nie tylko skleją ciasto, lecz także nadadzą mu wspaniały smak. Lubisz owocowe koktajle? Dodaj do nich kilka daktyli, a wzbogacisz w ten sposób ich smak i nie będziesz musiał sięgać po zwykły cukier. Możesz też dodać drobno pokrojone daktyle do sałatek, zastępując nimi inne suszone owoce. Oczywiście, nie zapominaj o najprostszym sposobie na daktyle. To przede wszystkim smaczna przekąska. Warto mieć je zawsze pod ręką!
powrót do góry
Komentarze (0)