Dla zdrowia!
Kaczkę powinni pokochać wszyscy miłośnicy ...... jadłospisu. W 100 gramach piersi bez skóry znajduje się około 20 gramów białka. Świetnie sprawdzi się także w przypadku tych osób, które nie oszczędzają się w trakcie intensywnych treningów. Każdy medal ma dwie strony. Wysokiej zawartości cennego białka towarzyszy duża ilość tłuszczu, co czyni kaczkę bardziej ciężkostrawną i kaloryczną. Winę za to ponosi nie tyle samo mięso, co skóra. Na wszystko jednak znajdzie się sposób! Kaczka smażona ze skórą nie wymaga już dodatkowego tłuszczu. Po przygotowaniu skórkę możesz łatwo zdjąć. W ten sposób na talerzu zostaje nam to, co w kaczce najlepsze. Kaczka jest nie tylko stylowym gwoździem programu w czasie uroczystej kolacji, lecz także ważnym źródłem witamin z grupy B w codziennej diecie. Wspomaganie układu nerwowego i odporności to ich konik.
powrót do góryZainspiruj się!
W ten sposób został potraktowany Jacek Soplica w Panu Tadeuszu. Z pewnością lepiej zniósłby odrzucenie, gdyby na stole zamiast czarnej polewki pojawiła się kaczka z sosem śliwkowym. Przepis idealny na przełamanie lodów i pierwszą przygodę w eleganckim kaczym świecie. Z pieczoną kaczką w pomarańczowym sosie pójdzie już z górki! Ciemne, kruche i soczyste mięso uświetni każdą uroczystość. Zbliżają się święta albo rocznica ślubu? Długo wyczekiwany awans albo pomyślnie zdany egzamin? Kaczka nadaje się na każdą okazję! Wygląda na to, że trzeba przygotować stroje wieczorowe, bo tatar z selera z marynowaną kaczką to przystawka, o której długo będzie głośno. Świat starterów, z broschettes z piersi kaczki na czele, został opanowany przez wyjątkowo eleganckie mięso. Przemyśl karierę blogera kulinarnego, bo niewielkie, pochodzące z Algierii szaszłyki są wyjątkowo fotogeniczne! Czy w towarzystwie kaczki można się odprężyć? Jasna sprawa! Makaron po chińsku z kaczką i krewetkami to eleganckie danie na luzie. Z kolei kaczka po chińsku to idealna towarzyszka na każdy dzień. Bez strojenia się, porcelanowej zastawy i srebrnych sztućców, a nadal wytwornie!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Kaczka została udomowiona w Chinach około 2500 lat p.n.e. W kraju pochodzenia nie jest traktowana jako danie dla wybrańców, przygotowywane tylko od święta. Nawet małe uliczne bary mają kaczkę w swoim menu.
- Wbrew pozorom i na przekór umiarkowanej popularności Polska całkiem nieźle zna się na kaczkach. Świadczy o tym regularnie wzrastająca hodowla, której prawie połowa jest przeznaczana na eksport. Mięso trafia głównie na stoły Niemców, Litwinów i Szwedów.
- Kacze tradycje w Polsce to nie mit! Przepisy na pieczoną kaczkę znalazły się w Compendium Ferculorum – najstarszej polskiej książce kucharskiej pióra Stanisława Czernieckiego, kucharza na dworze Lubomirskich w Wiśniczu. Wydana w 1682 roku stanowi kulinarny wehikuł czasu.
- W 2006 roku kaczka po pomorsku została doceniona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przepis na to danie, w którym kaczkę łączy się z farszem z mięsa wieprzowego, jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i od prawie 100 lat nic ulega zmianie. Tradycja zapewniła potrawie miejsce na ministerialnej liście produktów i potraw regionalnych.
- Czernina to tradycyjna zupa, której podstawowymi składnikami są rosół i krew zwierzęca, najczęściej kaczki. Kojarzy się ze słynną czarną polewką, której żaden kawaler starający się o rękę ukochanej nie chciałby dostać. Traktowano ją jako znak jednoznacznej odmowy.
Jak się za to zabrać?
Panuje przekonanie, że kaczka to wyzwanie tylko dla śmiałków zaprawionych w kuchennych bojach. Faktycznie, jest bardziej wrażliwa na kuchenne błędy niż np. kurczak. Nie oznacza to jednak, że ustąpimy jej pola! Znajomość pewnych zasad i odrobina skupienia zaowocują obiadem godnym mistrza.
Najdostojniej prezentuje się kaczka pieczona w całości. Przed włożeniem do pieca warto dać jej przynajmniej kilka godzin na kąpiel w marynacie. Czerwone wino, rozmaryn i jałowiec to najlepsze smakowe ozdoby. Temperatura umiarkowana, czyli około 160–170ᵒC. Przyjęło się, że potrzeba około 45 minut na każdy kilogram tuszki, przy czym najsmaczniejsze są młode okazy, ważące około 2 kilogramów. Nadgorliwość nie popłaca! Kaczkę należy zostawić w spokoju na pierwszą godzinę pieczenia. Później także nie warto do niej ciągle zaglądać. Te praktyki powodują, że z łatwością wysycha. Efekt na talerzu niepożądany! Dużo lepszym pomysłem jest ułożenie kaczki na solidnej porcji jabłek albo ulubionych warzyw i podlanie całości wodą. Możemy być spokojni o to, co będzie się działo w piekarniku. Tylko skąd mamy mieć pewność, że nasza elegantka jest już gotowa? Złapanie jej za skrzydełko nie będzie niestosowne. Jeśli delikatnie się porusza, to znak, że możemy siadać do stołu.
powrót do góry
Z czym to się je?
Indyk i kurczak rządzą w czasach, kiedy siłownie pękają w szwach, a liczenie kalorii stało się normą. Kaczka niewątpliwie jest bardziej tłustym mięsem, jednak uważa się ją za bezpieczniejszą i zdecydowanie szykowniejszą. Czy elegancja to jej przekleństwo? Z pewnością onieśmiela wielu kucharzy-amatorów, wymagając większej uwagi niż chętniej wybierany drób. Wyższa cena jest jednym z powodów tego, że decydujemy się na nią tylko od święta. Jednak każdy, kto zaryzykuje, ma szansę się przekonać, że kaczka to naprawdę równa babka!
Na polskich ziemiach poznano się na niej dawno, bo już w okresie wczesnego średniowiecza. Symbolem tradycyjnej rodzimej kuchni do dziś pozostaje kaczka pieczona z jabłkami. Eleganckie mięso uwielbia słodkie dodatki: sos porzeczkowy, malinowy, żurawinowy, rabarbarowy. Pomarańcza, pigwa i ananas świetnie sprawdzą się jako nadzienie pieczonej kaczki. Nieśmiertelny schab ze śliwką na pewno się schowa! Fani czysto wytrawnych smaków chętniej sięgają po zasmażaną kapustę. Doskonale sprawdza się czerwona! Słynna sałatka colesław staje na wysokości zadania, a pieczone ziemniaczki postawią kropkę nad i. Jak widać, kaczka rozkwita w odpowiednim towarzystwie!
Szefowie kuchni, których celem jest przypominanie dawnych przepisów, stawiają na kaczkę po staropolsku – z sosem śmietanowym. Polecają nie oszczędzać na aromatycznym majeranku! Galantyna z kaczego mięsa ponownie pnie się po szczeblach przekąskowej kariery. Szlachcianka wśród drobiu jest inspiracją dla kucharzy, specjalizujących się w kuchni nowoczesnej. Carpaccio z kaczki to jedna z najbardziej wykwintnych przystawek, jakie można znaleźć w kartach dań wielu restauracji. Owocowo-warzywne sałatki nadają jej lekkości. Wiele osób miało okazję spróbować tego wyjątkowego mięsa tylko dzięki kuchni… chińskiej! Kaczka w pięciu smakach, po pekińsku, po kantońsku, po seczuańsku… Uniwersalna bardziej, niż mogłoby się wydawać. Pieczona, smażona, a może gotowana? Ma dużo do zaoferowania!
powrót do góry
Komentarze (0)