Dla zdrowia!
Troszkę się zapomniałeś, a Twoje menu na wieczór okazało się ciężkostrawne? Postaraj się znaleźć miejsce dla zielonej kolendry. Kraje azjatyckie postrzegają ją w kategoriach wybawicielki. Nie bez przyczyny już w starożytności uważano ją za cudowną roślinę. Liście nie wyglądają na herosów, ale nie ma co oceniać książki po okładce. Zawierają potas, beta – karoten, witaminę K, C oraz E. To chyba wystarczy, by uznać ją za siłacza? Jeśli nie, kolendra wyciągnie swoją tajną broń – olejek! Wykorzystuje się go w aromaterapii i kosmetyce. Polecany w przypadku niektórych chorób skóry na tle bakteryjnym i grzybiczym oraz trudno gojących się ran. Nie tylko jedzenie zyskuje rześki smak. Olejek kolendrowy stosowany w preparatach do płukania jamy ustnej orzeźwi także oddech. Kolendra to przyprawa, która zapewnia świeże spojrzenie na kuchnię!
powrót do góryZainspiruj się!
Nie tylko smakuje, ale też doskonale wygląda na talerzu. Dodatkowych ozdób nie potrzeba! Pewnie już nie możesz się doczekać, aż wypróbujesz kolendrę na własnym podniebieniu, ale zachowaj spokój! Dodaj ją do potrawy dopiero pod koniec gotowania! Warunek konieczny, by nie straciła swojego aromatu i smaku. Dla duszonych udek z kurczaka z mango jest to kluczowe. Takie samo stanowisko zajmuje gulasz z karkówki z bakłażanem, który nikogo nie wypuści z jadalni z pustym brzuchem. Od takich widoków i zapachów ciężko będzie się oderwać! Efektowne dania na co dzień i od święta! Naszła Cię chętka na orient? Srebrna zupa chińska zasługuje w tej kategorii na złoty medal! Ten przepis pozwoli Ci na przygotowanie porcji, wystarczającej na małe przyjęcie. Jeśli już o imprezach mowa, kuchnia meksykańska zgłębiła temat bardzo wnikliwie. Do spróbowania nachosów z indykiem nikogo nie trzeba namawiać. Burritos to potrawa – kameleon. W zależności od dodatków, które wybierzesz, będą zachwycać zróżnicowanym smakiem wielu składników albo rozgrzewać ostrymi papryczkami. Spróbuj obu wariantów! Nie zjedz za dużo, bo przed Tobą główna atrakcja imprezy. Kolendra przedstawia: meksykański kurczak w sosie mole. Czekolada odkryła swoje nowe powołanie!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i krajów Bliskiego Wschodu. Jej uprawy zdążyły opanować cały świat! W tej dziedzinie przodują Indie, Chiny, Europa Środkowa, Gruzja, Rosja, Pakistan, Argentyna i Maroko.
- Kolendra kolendrze nierówna! Można zauważyć znaczące rozbieżności w ziołach uprawianych w różnych częściach świata. Przykładowo w Gruzji liście kolendry są pikantne w smaku, a w Syrii łagodne. Niezwykłym aromatem szczycą się okazy z Etiopii. W zależności od lokalizacji, owoce kolendry przybierają różny kształt i rozmiar.
- Grecy i Rzymianie odnaleźli dla niej szersze zastosowanie. Kolendra miała się sprawdzić jako środek konserwujący mięso. W starożytnej Grecji służyła także do produkcji perfum. Miała pełne ręce roboty!
- Była powodem do dumy! Brytyjscy kolonizatorzy wybrali właśnie ją jako jedną z pierwszych roślin i przypraw, które przywieziono do nowo odkrytej Ameryki Północnej.
Z czym to się je?
Na pierwszy rzut oka przypomina pietruszkę. Pozory mylą! Smak znacząco się różni – jest zdecydowanie bardziej intensywny. Zapach liści od razu przywodzi na myśl orientalne zakątki świata. Świeżość i pikanteria, którą kolendra nadaje daniom, jest uwielbiana zwłaszcza w kulinariach indyjskich, arabskich i tajskich. Meksyk za nią przepada! Czy jest obywatelką świata? Zdecydowanie tak! Indie to żywiołowy kraj pełen kontrastów. Nie inaczej jest z tamtejszą kuchnią! Każda potrawa to przegląd różnorodnych przypraw, więc kolendra czuje się wśród nich jak ryba w wodzie. Jest członkiem popularnej mieszanki curry, która nawet w polskich domach jest traktowana jak swojak. Powoli przekonujemy się do garam masali, w której znajdziemy też kmin rzymski, kardamon, pieprz czarny i cayenne, cynamon, gałkę muszkatołową, goździki oraz liść laurowy. Zestaw szalenie uniwersalny! Dodaje się go do mięsnych marynat, pieczywa i ciast. Kolendra jest kluczowa w trakcie przygotowywania chutney – gęstego sosu używanego do dań mięsnych oraz warzywnych. W zależności od upodobań może być delikatny i słodki albo mocno pikantny. W każdej odsłonie kolendra umie się zachować! Jest nieodzowna w kuchniach azjatyckich. Zyskała przydomek chińskiej pietruszki. Chiny, Wietnam, Tajlandia - w tych rejonach budzi największy respekt! Gorące zupy, dania rybne i mięsne bez kolendry ani rusz! Arabskie potrawy z jagnięciny dadzą się pokroić za hojną szczyptę przyprawy! Taklia to jej miks z tartym, smażonym czosnkiem. Idealna do sałatek. Do potraw większego kalibru – grillowanego drobiu, wołowiny, zup albo warzywnych past np. z bakłażana – bakarat pasuje, jak ulał. Dla kolendry nie ma granic! Poznała cały świat wzdłuż i wszerz… Nabrała niezrównanej wprawy – w kuchni zgotuje Ci niezły Meksyk! Guacamole, sosy salsa i tradycyjne burritos są jej oddanymi fanami. Nie trzeba szukać daleko, by odnaleźć kolendrowe wpływy. Grecja, Gruzja i Portugalia także uległy jej charakterystycznemu czarowi. Czy zioło przyda się w tradycyjnych, polskich daniach? Jasne! Zwłaszcza w tych ciężkostrawnych… Szukasz najprostszego przepisu? Używaj jej jako pietruszki. Ziemniaki, wieprzowina, kiełbasy i szynki z kolendrą dają czadu! Pasztety, surówki, dressingi, zupy, gulasze zyskują odświeżający posmak! Niby orientalna, ale wspólny język znajduje z dziczyzną i wędzonym mięsem. Dzięki jej dobroczynnym właściwościom usprawniającym trawienie poczujesz się znakomicie. Zadbaj o to, by i kolendra się dobrze poczuła – towarzystwo pomarańczy bardzo jej służy, lecz to limonka jest jej przeznaczona! Temat cukiernictwa nie jest chińskiej pietruszce obcy. Wpadłbyś na to, by dodać ją do szarlotki, piernika albo deseru lodowego? Nie ma co myśleć, trzeba działać!
powrót do góry
Komentarze (0)