Dla zdrowia!
Biorąc pod uwagę kulinarne możliwości nektarynki, wszystkie łakomczuchy powinny być zadowolone. Najwyższa pora zająć się sportowcami!
Problemy z koncentracją? Pora zaopatrzyć się w potas! Pierwiastek pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Układ krwionośny tzn. pomaga utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi też zyska na włączeniu nektarynek do diety! Witamina C zwiększa przyswajanie żelaza, a witamina A dba o jego właściwy metabolizm. Obie przydadzą się także w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego . ponadto Witamina C przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Owoc do swojego portfolio może wpisać także fosfor i magnez. Kojarzy się słodko, ale jednocześnie staje się ważnym składnikiem zbilansowanej diety. Nektarynka to słodziak, który wiele może!
powrót do góryZainspiruj się!
Znana od wieków, prawdziwą popularność zaczęła zdobywać stosunkowo niedawno – w XX wieku. Z całą swoją mocą stara się nadrobić stracony czas i udowodnić, że niczego jej nie brakuje. Śmiało może konkurować ze swoją włochatą krewną. Kanapki to dla Ciebie danie awaryjne, gdy nie masz czasu albo pomysłu na bardziej wymyślny posiłek? Pora to zmienić, ponieważ kanapka z serem kozim i nektarynką spełni się w roli eleganckiej przystawki, gdy zechcesz zabłysnąć przed gośćmi. Nie planujesz przyjęcia? Z nią poczujesz się wytwornie, nawet jedząc śniadanie w starej piżamie. W drodze na uczelnię albo do pracy jesteś częstym gościem pobliskiej piekarni? Drożdżówki z serem możesz przecież zrobić w domowym zaciszu! Wyjątkowe drugie śniadanie na każdy dzień! Właśnie odkryłeś w sobie powołanie cukiernika, ale nie masz za dużo czasu na kulinarne pasje? Idealne dla zapracowanych jest ciasto nektarynkowo – kokosowe. Poświęć na przygotowanie 20 minut, resztę zrobi piekarnik. Szukasz czegoś wyjątkowego? Biszkopt z owocami i galaretką zgłasza się na ochotnika! Bez problemu zastąpi ciężki, pełen kremów tort urodzinowy. Idealny na letni podwieczorek, najlepiej spędzany na piknikowym kocu! Zaschło w gardle? W tej herbacie podmień brzoskwinie na nektarynki. Orzeźwiający drink dla każdego, niezależnie od wieku!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- W starożytnym Rzymie nektarynkę nazywano perskim jabłkiem. Czy wobec tego jej ojczyzną była Persja? Nic z tych rzeczy! Współczesne badania wskazały Chiny jako miejsce pochodzenia owocu. Pierwsze uprawy miały pojawić się 2000 lat p. n. e. Mówi się, że był to przysmak władców!
- Jej podobieństwo do brzoskwini przez lata nie dawało badaczom spokoju. Istniały teorie, że nektarynka stanowi połączenie brzoskwini i migdałów, brzoskwini i śliwki, a nawet migdałów i śliwki. Żadna z nich nie okazała się prawdziwa!
- Badania genetyczne udowodniły, że nektarynka powstała na skutek mutacji jej starszej kuzynki. Odpowiedzialny za ten stan rzeczy okazał się gen recesywny, który przede wszystkim pozbawił owoc rozpoznawalnego meszku.
- Jadalnymi częściami są miąższ i skórka. Pestka zawiera dużą ilość amigdaliny, która nadaje jej gorzki smak i aromat. Co gorsze, amigdalina w organizmie człowieka przekształcana jest do silnie toksycznego cyjanowodoru.
- Nektarynkę można uprawiać w Polsce, choć jest to zadanie dla cierpliwych ogrodników. Lubi ciepło i jest wyjątkowo wrażliwa na warunki atmosferyczne. Bardzo często jej kwiaty padają ofiarą wiosennych przymrozków.
- Gdy spełni się ich wszystkie wymagania, drzewa nektarynek mogą osiągnąć wysokość nawet 6 metrów i żyć około 30 lat. Specjalistami w dziedzinie uprawy są Chiny, Hiszpania, Włochy, Grecja i Stany Zjednoczone.
Z czym to się je?
Rodzinne podobieństwo jest uderzające - nektarynkę można nazwać brzoskwinią, która poszła do fryzjera. Pozbawiona charakterystycznego meszku, wyróżnia się gładką, cienką i błyszczącą skórką. Jej zbiory trwają od lipca do października, więc może Ci się kojarzyć z beztroskimi wakacjami. Aż chce się ją zjeść zerwaną prosto z drzewa! Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? W sklepach szukaj owoców twardych lub w niewielkim stopniu miękkich. Lepiej kupić nektarynkę nie do końca dojrzałą i poczekać z jedzeniem 2-3 dni, niż trafić na zepsuty egzemplarz. Samodzielnie wyciśnięty sok, wzbogacony o pomarańcze i banany, o poranku będzie energetycznym kopniakiem pełnym witamin. Lubisz konkrety? Nektarynka bardzo dobrze komponuje się z twarogiem. Na kanapkę jak znalazł! Naturalny jogurt także nie pogardzi jej towarzystwem. Będzie świetnym dodatkiem do pobudzającej owsianki. Zaserwuj sobie owocowy koktajl albo gwiazdorskie smoothie i śniadanie masz z głowy!
Nie pożałujesz, jeśli znajdziesz dla niej miejsce w sałatce. Nawet wytrawnej! Twardsza sztuka wygodniej się kroi i zachowuje swój kształt, więc nie czekaj aż zmięknie. Nie boi się wyrafinowanych smaków. Kucharze rozsmakowujący się w kulinarnych eksperymentach konfrontują ją z owocami morza, orzechami, mięsem i serami pleśniowymi. Obiad z nektarynką będzie niezapomniany! Mimo to jej specjalnością są słodycze. Podwieczorek aż się prosi o naleśniki i racuchy z nektarynką w roli głównej. Ciasteczka i babeczki zapewnią jej sławę deserowego owocu. Galaretki, lody i budynie – to wszystko pewnie znasz. A co powiesz na nektarynkowe crumble? Pieczone owoce z kruszonką będą smakowitą alternatywą dla tradycyjnego ciasta. Chcesz zachować sezonowy czar nektarynki na dłużej? Dżemy, marmolady, konfitury oraz suszone owoce pozwolą Ci cieszyć się jej słonecznym smakiem w zimowe wieczory!
powrót do góry
Komentarze (0)