Dla zdrowia!
Garść nerkowców dziennie to przekąska, której z pewnością nie powinieneś sobie odmawiać. Zmień nawyki żywieniowe i sięgnij po tę świetną alternatywę dla przetworzonych, solonych chipsów. Zarówno nerkowce solo, jak i spożywane w otoczeniu innych składników stanowią źródło cennych dla organizmu składników mineralnych, między innymi potasu i magnezu, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Sięgaj po orzechy jak najczęściej i chrup je na zdrowie!
powrót do góryZainspiruj się!
Orzechy nerkowca mogą nam towarzyszyć już od samego rana. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do musli, jogurtu oraz owsianki z owocami. Idealnie komponują się zarówno z potrawami na słodko, jak i na słono. Wykorzystuje się je do przygotowania dań kuchni azjatyckiej. To ważny składnik tajskich oraz wietnamskich przysmaków. Inspiracją do przygotowania orientalnego, aromatycznego dania może być przepis na smażoną wołowinę stir fry. Ta technika to nic innego jak krótkie podgrzewanie oraz równoczesne mieszanie potrawy na dużym ogniu. Nerkowce to obowiązkowy składnik dań kuchni indyjskiej. Nie powinno brakować ich w tradycyjnych potrawach pochodzących z tej części świata! Co powiesz na przepis na curry ziemniaczane z fasolką szparagową? Połączenie warzyw z dodatkiem wyrazistych przypraw to coś, czego potrzebujesz dla urozmaicenia swojego jadłospisu. Miłośnicy roślin strączkowych też powinni pamiętać o nerkowcach. Indian mango dal z ciecierzycą, doprawione świeżą limonką, trawą cytrynową, kolendrą i chili zachwyca bogactwem składników i smaków. Jeśli szukasz propozycji na posiłek do szkoły lub pracy, sięgnij po sałatkę kuskus z dynią i daktylami. Słono-słodkie połączenie to uczta dla podniebienia. Kolejną ciekawą propozycją jest sałatka w orientalnym stylu. Przygotowując sałatkę z marynowanym tofu, poczujesz klimat Azji. Dla wszystkich miłośników słodkości przygotowaliśmy przepis na sernik wegański z orzechów nerkowca. Smakuje jeszcze lepiej niż wygląda!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- W Europie orzechy nerkowca znane są dopiero od kilkuset lat. Na nasz kontynent trafiły prawdopodobnie w XVI wieku za sprawą portugalskich żeglarzy i ich zamorskich podróży. Początkowo nie doceniano orzechowych walorów smakowych i kulinarnych, jednak z czasem stały się prawdziwym smakołykiem.
- Orzechy nerkowca swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do ludzkiej nerki.
- Jak większość orzechów, rosną na drzewie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że skorupa orzecha przymocowana jest do jabłka. Owoce zbiera się ręcznie i w ten sam sposób oddziela od orzecha. Drzewo nerkowca wyglądem przypomina mangowca – oba gatunki są ze sobą spokrewnione.
- Mało kto zdaje sobie sprawę, że zbieranie nerkowców to bardzo czasochłonny proces. W skorupie znajduje się żrący olej, który co ciekawe, znalazł zastosowanie jako składnik lakierów i smarów do sieci rybackich. Osoba rozłupująca skorupki powinna mieć palce owinięte folią ochronną, by uniknąć poparzenia. Nerkowce, które kupujemy w sklepie, są już odpowiednio wyselekcjonowane i posortowane do opakowań według rozmiarów.
- Najwięcej orzechów nerkowca uprawia się w Brazylii, Indiach, Wietnamie oraz Afryce Środkowej.
Jak się za to zabrać?
Orzechy nerkowca są dostępne niemal w każdym sklepie. Najlepiej sięgnąć po te naturalne – bez dodatku soli. Po wyjęciu z opakowania wystarczy je drobno posiekać lub dodać do potrawy w całości. Równie dobrze smakują poddane obróbce termicznej, a dokładniej prażeniu. Z dodatkiem karmelu, chili bądź ostrej papryki stanowią wyrazisty element wielu różnorodnych dań. Czy wiesz, że z nerkowców możesz zrobić pyszną, rozpływającą się w ustach pastę orzechową? Do przygotowania tego specjału potrzebujesz około 500 g orzechów, które należy zmielić w blenderze lub w moździerzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je wcześniej podprażyć. Tak powstałą masę najwygodniej jest przełożyć do słoika i przechowywać w lodówce – dzięki temu dłużej zachowa przydatność do spożycia. Taka domowa pasta orzechowa z nerkowców nie zawiera dodatku cukru, soli ani oleju palmowego. To świetny dodatek do owsianki, kanapek, naleśników, a nawet do mięsa. Sięgnij po nerkowce i uzupełnij nimi swoje ulubione przysmaki!
powrót do góryZ czym to się je?
Orzechy nerkowca charakteryzują się lekko słodkim smakiem. Może się wydawać, że z ich udziałem nie da się stworzyć zbyt wielu dań, lecz w rzeczywistości ich kulinarne zastosowanie nie ma ograniczeń. To świetny dodatek do różnego rodzaju sałatek owocowych i warzywnych. Często wykorzystuje się je jako składnik musli, które następnie można dodać do jogurtu lub owsianki. Nerkowce podkreślą smak dań z makaronu. Zwolennicy kuchni wegańskiej przygotowują z nich napoje roślinne lub pastę orzechową (peanut butter). To także świetny składnik deserów – orzechy nerkowca fantastycznie komponują się z czekoladą. Nerkowce są ważnym składnikiem tradycyjnych potraw kuchni indyjskiej, np. curry. Solo stanowią pyszną przekąskę, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką.
powrót do góry
Komentarze (0)